söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKitaplar Arasında: Yunusça Sevgiyle ÇINAR'a (2)


Kitaplar Arasında: Yunusça Sevgiyle ÇINAR’a (2) 

 

Emekli öğretmen Birsel Oğuz’un daha önce yayınlamış olduğu 5 kitabı daha vardır. Büyük Taşlar (2004),Yaşam Sizi Beklemez (2006), Güneşi Görebilmek ( 2008 ), Yağmur O (2011),Bir Birikimden Esintiler ( 2015 ) ve şimdi de “ Yunusça Sevgiler Çınar’a” adlı eseriyle okuyucularına bir kez daha merhaba diyor. Ben de  onun bir okuyucusu olarak hoş geldiniz diyorum. Okuyucularının bol olmasını  diliyorum.

"Yunusça Sevgiler Çınar’a" adını taşıyan kitap yaklaşık 350 sayfa olup 5 bölümden ibarettir. Şimdi bu 5 bölümde yer alan konulardan bazılarını özet halinde kitap başlıklarından bilgiler vermek istiyorum:

Anafartalar Kumandanı M. Kemal, Çanakkale’deki Mezarlar, Veliahtla   Almanya Yolculuğu, M. Kemal Atatürk’ün Önerisi:  Ülkeyi Birlikte Kurtaralım, Geldikleri Gibi Giderler, Aydınlanmanın Tarihimizdeki Kökeni, Yeni Bir Avrasya Uygarlığına Doğru, Arapların Kurtuluşu ve Atatürk, Adanmış  Bir Öykü: Anzaklı  Ömer, Çanakkale Şehitleri, Aydınlı Şehitlerden Bazıları, Cumhuriyet Türk Müzesi, Özgürlük ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir, Eğitim, Hindistan’dan Mars’a Yörüngenin Yeni Ortağı, Hindistan Uygarlığının Gelişimi, Hindistan Bağımsızlığına Nasıl Kavuştu, Pakistan Devletinin Ortaya Çıkışı, Hindistan’da Sosyal ve Ekonomik Yaşam, Hindistan’da İlköğretim. Hindistan’da Ana Dilde Eğitim, Fin Okullarından Ders Almak, Finlandiya’nın Bilim Dünyasına Katkısı: Neva Çiftçioğlu ve Atatürk’ün Askeri Dehası, Öğretmene Yatırım, En iyi Yatırım İnsana Yapılan Yatırımdır. 

Öğrencilerimizin Başarı durumu, Türk Milli Eğitimin Hedefi, Eğitimin Amacı Mutluluk,  Kişi Sevdiği Şeyi Öğrenmek İster, Türk Milli Eğitimin Hedefi, Değerli Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun, İlginç Deyimler, İlginç  Hikâyeler, Anne ve Babalara Öğretmen Öğüdü, Mehmetçik Gece Nöbetinde, Sevgi Üzerine Öyküler, Bugün Bayram Erken Kalkın Çocuklar, Can Yüceden. Orhan Veli’den, M. Kemal Yılmaz’dan şiirler, On Bir Ayın Sultanı Ramazan, Gül Bahçesi Isparta, Bir Boğaz Gezintisi, Yalılar Şehri İstanbul, İstanbul’u Dinliyorum, Konstantin’iyle’ den Dersaadet’te,  Ramazan Hatıraları,  İstanbul’da Ramazan, Bir Cumhuriyet Öğretmeni Sıdıka Avar ( Efsane Öğretmen) Sıdıka Avar’ın Dağ Çiçekleri, Zeytin Yağı Kültürü, Köroğlu Destanı ve Unesco, Kuru Üzüm ve Şifa Kaynağı, Yunusça Sevgiler Çınar’a ve Yunus Emre,  Yunus Emre’den Şiirler.  

Yunus Emre’den Güzel Sözler, Koca Ahmet Yesevi, Ali Şir Nevai’nin Bugüne Bakışı,  M. Kemal Yılmaz’ın 84 Yaş Şiiri ve Onun hayat Öyküsü, Bumin Kağan Oğuz’dan Bir Yazı, Bir Müzik Adamı Kadri Şençalar, Bir Yabancının Atatürk Dostu: Sir Percy Loraine, Şehbender  zade Filibeli Ahmet Hilmi’den Gençlere Hitaben, Ahmet Adnan Saygun ve “ Söke’de İz Bırakanlar “kitabı (burada beni de unutmadıkları için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum). Kitabın son beşinci bölümünde daha önce Eğitimci Yazar öğretmen Birsel Oğuz için yazılanlara da yer vermişlerdir. Kitabın en zengin bölümü birinci bölümdür. Kitapta yer alan denemeleri ve makaleleri büyük bir özveriyle ve uzun uğraşmaları ve araştırmaları sonucunda bir araya getirdiğini görmek olasıdır.  Bunu da gelecek kuşaklar için yararlı bir kaynak olduğuna inanıyorum. Ellerine, yüreğine sağlık ve ömrüne bereket diyorum. Gerçekten kalıcı bir eser hazırlamışlardır.

E. Öğretmen Birsel Oğuz, geniş kültürlü bir insandır. Çalışkan, üretken bir kişiliğe sahiptir. Yurdunu, bayrağını seven, Atatürk’e ve cumhuriyetimize bağlı gerçek bir öğretmendir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli değerlerimize de içtenlikle bağlıdır. “İstanbul’da Bayram ve Ramazan“ başlıklı yazılarını okurken onun geleneklerimize ve içinde yaşadığı topumun inançlarına nedenli saygılı olduğunu görüyoruz. İnsanlara tepeden bakmıyor. Yazılarında birleştirici ve yapıcıdır. Tertemiz bir Türkçesi vardır. Dili duru, yalın ve akıcıdır.

Sözün özü, Emekli öğretmen yazar Birsel Oğuz Türk kültürüne, Türk edebiyatına kalıcı ve nitelikli eserler kazandırıyor. Eserleri ele aldığı konular gelecek kuşaklar için birer kaynak olacağına  inanıyorum.  Bir gün Aydınlı Yazarlar başlığı altında bir kitap, bir antoloji, bir güldeste veya bir ansiklopedi hazırlandığı zaman Eğitimci yazar öğretmen  Birsel Oğuz’un da bu eserler arasında yer alacağına güvenim tamdır. Bu verimli çalışmalarından dolayı kutluyor, başarılarının devamını ve de daha nice kitaplara imza atmasını diliyorum. 

18 Ekim 2018 – Söke

 

Bu makale 559 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz