söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÜLEYMAN TOYRAN HİZMET DOSYASI-2


SÜLEYMAN TOYRAN HİZMET DOSYASI-2

 

Bu kentin potansiyeli konuşulurken her zaman dile getirilen bir gerçek vardı; Söke bir öğrenci kenti de olmalıydı ama bu konuda ihmal edilmişti.

Sevgili okuyucu, Söke bu anlamda hükümet tarafından en fazla ihmal edilen, en fazla haksızlığa uğratılan bir kenttir. Bakınız, okullarımızın tamamına yakınını devlet katkısı olmadan, kendi imkanlarımızla, hayırseverlerimizin katkılarıyla yaptık.  En son fakülte ve yüksek okul inşaatımız da yine bu kentin insanları tarafından gerçekleştirildi..

Burada da Süleyman Toyran ismini görüyoruz. Gerek yüksek okul inşaatının tamamlanmasında, gerekse İşletme Fakültesi binasının yapılmasında Süleyman Toyran Ticaret Odası Başkanı olarak arkadaşlarıyla birlikte büyük katkılar verdi. Belediye Başkanı olarak göreve başladıktan sonra da bu katkıları artarak devam etti.

Başkan Toyran fakülte ve yüksek okulların inşaatı için 1.150.000 lira nakdi, 200.000 lira da ayni yardımda bulunmuştur. Ayrıca bu alanların temizlik, park bahçe ve benzeri ihtiyaçları da belediye ekipleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Yeni öğrenci yurdu da bu hizmetlerden yararlanmıştır.

***

Sevgili okuyucu, bundan 20 sene önce Söke’de 150-200 kadar yüksek okul öğrencisi Söke Lisesinin bahçesinde bulunan öğrenci yurdunun birkaç odasında eğitim almaya çalışıyordu. Okulun yönetimi de bir hayırsever tarafından tahsis edilen kent merkezindeki bir binanın 2-3 odasında hizmet veriyordu. 

Öğrenci kenti olmak Söke’ye yeni ufuklar açacaktı. Şu anda sayıları altı bine ulaşan yüksek okul ve fakülte öğrencilerimizde bu rakamı iki katına çıkarmak yakın hedefimizdir. Daha ileride ise müstakil üniversite için çaba harcanmalıdır. Yapıp bitirdiğimiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesini öğretime açamayan rektörün bu tutumu bizim üniversite hedefimizin ne kadar doğru olduğunu da gösteriyor.

Öğrenci sayısındaki artış daha şimdiden Söke’nin ekonomik ve sosyal hayatına hareket getirdi. Akşam karanlığından sonra sessizliğe ve karanlığa gömülen Söke’yi bu öğrenciler cıvıl cıvıl bir kent haline getirdiler. İnşallah, hem kendilerinin hem hocalarının kültürel anlamda da çok katkıları olacaktır. Mezun olan çocuklar Türkiye’nin her coğrafyasında bizim fahri hemşerilerimiz olacaklardır.

***

Belediye Başkanı olmazdan önce de Başkan Toyran’dan en fazla duyduğum sözlerin başında Modern bir bölge hali ve hijyenik bölge mezbahası kurulması gereği olmuştu. 

Konu itibarıyla bölge hali Aydın Büyükşehir Belediyesi görev ve yetki alanına girdiği için bu konudaki projesi hayata geçirilemedi, ancak mezbaha ve hayvancılığın geliştirilmesi konularında önemli mesafeler alındı. Kuşadası ve Didim gibi turizm potansiyeli yüksek  ilçelere de yakınlığı düşünüldüğünde bu projenin önemli bir ihtiyaca cevap verirken bölgede hayvancılığı da teşvik edeceği muhakkaktır.

Proje kapsamında Söke Entegre Et Tesisi A.Ş. ile 29 yıllığına sözleşme imzalanarak ilk adım atılmıştır. Kurulmakta olan tesisin yaklaşık maliyeti yedibuçuk milyon liradır.

Gündemden kopmamak gerekir. Yarın bir başka köşe yazısı olacak. Perşembe günü tekrar Süleyman Toyran Hizmet Dosyası yazı dizimize devam edeceğiz.

 

Bu makale 732 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz