söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBELEDİYE HİZMETLERİ DOSYASI-3


BELEDİYE HİZMETLERİ DOSYASI-3

 

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran göreve geldikten sonra kapsamlı bir durum değerlendirmesi yaptı. Kaynaklar ortaya kondu, borçların dökümü yapıldı ve yapılması gereken hizmetler alt alta yazıldı. Burada önemli olan önceliklerin doğru tespit edilmesi ve elbette ki kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasıydı. Bunun için de öncelikli olarak personelin verimini arttırmak gerekirdi.

Süleyman Toyran öncelikle mesai saatlerine uyulması konusunda titiz bir uygulama başlattı. Herkes işine zamanında gelecek ve zamanında paydos edecekti. Bu kurala önce kendisi uydu. Eğer önceden planlanmış başka bir program yoksa bir gün bile belediyeye geç gelmedi. Öyle ki, eğer Başkan sabahleyin mesai saati başlamadan belediyeye gelmemişse ya şantiyedeydi, ya da yol çalışmalarının sürdüğü sokaklardaydı.

***

Başkan iş disiplininden sonra sıkı bir bütçe disiplini getirdi. Bir taraftan mevcut gelirleri arttırmak için çaba gösterirken diğer taraftan da toplanan gelirleri çok dikkatli harcadı. Bütün ödemeler bizzat başkan onayıyla yapılır oldu. Belediyenin delikli kuruşunu bile boşa harcamamak için çaba sarf etti. Pek çok konuda hizmet satın alma yerine hizmeti kendi personeliyle gerçekleştirmeyi tercih etti.

***

Söke Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran’ın önceliklerini şöyle sıralayabiliriz:

1-Söke’nin yollarının son kullanım tarihi çoktan geçmiş. Bu yolların tamamının yenilenmesi gerekir. Ayrıca eski belde ve köylerimizin de yolları çok sıkıntılı bir durumdadır.

2-Söke Belediyesi 70 bin nüfus ve sekiz mahalleye göre planlanmış. Köy ve beldelerimizle birlikte 49 mahallede 119 bin kişinin yaşadığı bir kent için yeniden bir planlama yapılmalı, bazı tesislerle birlikte araç parkı  da geliştirilmeliydi.

3-İlk kez büyükşehir uygulamasına geçildiği için büyükşehir belediyesi kendi kadrolarını ve ekipmanlarını oluşturup bütün daireleriyle birlikte çalışmaya başlayana kadar mevcut hizmetlerin aksamaması için önlemler alınmalıydı.

4-Temizlik hizmetlerinde de büyük bir sıkıntı vardı. BİOSUN isimli  bir firmayla yapılan imtiyaz sözleşmesi  ney yazık ki büyükşehir gerçeği göz ardı edilerek imzalanmış ve maliyeti yükseltmenin dışında Söke Belediyesine hiçbir olumlu katkı vermemiştir. Bu kamburdan kurtulmak üç yıldan fazla zaman almıştır.

5-Söke yeşil alan olarak oldukça fakir bir kentti. Aslında son derece güzel bir iklimde bir tarafı ovaya, bir tarafı ise tepelere yaslanmış olan bu kentin yeşillikler içinde olması gerekirdi. Park ve bahçelerin arttırılması öncelikler arasına alınmalıydı.

6-Söke Çayı üstündeki dükkan ve otoparkların yıkılarak parkın ıslahı bütün başkan adaylarının öncelikli vaatleri arasındaydı. Bu konuda bir de mahkeme kararı vardı. Ama bunu kırmadan, dökmeden yapmak gerekiyordu.

7-Sosyal Belediyecilik anlamında insanlara dokunabilmek gerekiyordu. Burada var olan semt evlerine yenilerini de katarak halkla iç içe belediyecilik yapmak, kenti birlikte yönetmek gerekirdi.

8-Halk günleri, ev ziyaretleri gibi etkinliklerle halka yakın olmak ve onların isteklerini birinci ağızdan dinlemek yararlı olacaktı. 

Yukarıda bazılarını sıraladığım Süleyman Toyran’ın hizmet öncelikleriyle ilgili olarak gerçekleştirdiği çalışmaları önümüzdeki günlerde geniş olarak ele alacağım.

 

Bu makale 883 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz