söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBELEDİYE HİZMETLERİ DOSYASI-2


BELEDİYE HİZMETLERİ DOSYASI-2

 

Büyükşehir uygulamasıyla yerel yönetimlerde çok önemli değişiklikler meydana geldi. Belediyeler eskiden sadece belli bir nüfusun üstünde olan merkezlerde hizmet verirken bu yasayla birlikte il içinde bulunan her yerleşke hizmet isteme ve alma hakkına kavuşmuştur. Bu anlamda belediyelere büyük sorumluluklar yüklenmiştir.

Eskiden kırsalda, yani köylerimizde bu hizmetler İl Özel İdareleri eliyle yapılmaya çalışılırdı. Seçilen il genel meclisi üyeleri de bu hizmetlerin takipçisi olurdu. Bunun için hem bazı yerel kaynaklar kullanılır, hem de merkezi yönetimden pay alınırdı.

İl Özel İdaresinin yasadaki tanımıyla ilgili bir cümleyi buraya almak istiyorum:

“İl Özel İdaresi; kanunların öngördüğü belli ve ortak hizmetleri yürütmekle görevli, taşınır ve taşınmaz malları ile müstakil bütçesi ve karar organları bulunan, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşudur.”

Belediyelerle birlikte yerel yönetimin diğer ayağı olan özel idareler doğal olarak belediye hizmet alanları dışında kalan yerleşkelere hizmet götürmek amacını taşıyordu. Bu anlamda düşündüğümüz zaman köylerimizin ihtiyaç duyduğu hizmetler doğal olarak İl Özel İdareleri tarafından karşılanmalıydı. Bazı olumlu hizmetler ve örnekler görmedik değil, ama genelde baktığımızda köylerimizin hak ettikleri hizmetleri alabildiklerini düşünmüyorum. Artık her biri mahalle olan eski köyler gerçek anlamda hizmetlerle ancak belediyelerin sorumluluk alanlarına girdiklerinde tanışabilmişlerdir.

***

Sevgili okuyucu, geçmişten günümüze kadar baktığımızda pek çok köyümüzün yol, su gibi temel sorunlarının çözülemediğini görüyoruz. Beş sene öncesine kadar pek çok köyümüzün yolları yoktu. Söke Belediyesi tarafından başta köy meydanı ve meydana çıkan yollar olmak üzere bazı sokaklar parke taşıyla döşenince yaşlı bir teyzenin sesi kulaklarımdan gitmiyor:

“Çok sevindik. Artık ayağımız toprağa, çamura değmeden yürüyebileceğiz diye sabahlara kadar dümbelek çalıp oyunlar oynadık. Allah emeği geçenlerden razı olsun…”

Aslında köylerin pek çoğunda durum böyleydi. Şimdiye kadar belde ve kentlerde gördükleri, kendilerinin ise çok azını alabildikleri bu hizmetlerin artık köylerine de gelmesi onlar için büyük bir mutluluktu.

***

Aslında önemli olan kaynakların doğru ve yerinde kullanılmasıydı. Özellikle son yıllarda Aydın’da ve elbette ki Söke’de İl Özel İdare kaynakları doğru kullanılmadı. Küçük bir örnek vermem gerekirse; belediye olmayan yerlere yerel hizmetler götürmesi gereken ve kaynaklarını bu şekilde değerlendirmek zorunda olan Özel İdare Söke’de devletin yapması gereken kaymakamlık konutunu yapmış, yine devletin satın alması gereken kaymakamlık makam aracını satın almıştır. Kırsal mahallelerimiz gerçek anlamda hizmetlerle tanışmaya ancak 2014 Nisan ayından itibaren başlamıştır.

Önümüzdeki günlerde belediye hizmetlerinden söz etmeye devam edeceğim.

 

 

Bu makale 678 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz