söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi2 PUAN NEREDE ? HAKEMLER ALDI GÖTÜRDÜ


2 PUAN NEREDE ? HAKEMLER ALDI GÖTÜRDÜ

 

Ligin ilk haftasında kendi sahasında Isparta Davrazspor’u elinden kaçıran; ikinci haftasında Tavas Birlikspor maçından puansız ayrılan Sökespor için, Pazar günkü Sökespor-Didim Belediyespor maçından alınacak sonuç büyük önem taşıyordu. 

Sahada mutlak 3 puan için mücadele eden Sökespor ve karşısında inşallah olursa 1 puan mantığında mücadele eden bir rakip vardı. Fakat müsabaka 30. dakikadan itibaren öyle bir hal aldıki; tribünlerdeki taraftarların ne Sökespor’u nede rakibini görecek halleri kaldı. 

Çünkü sahneye müsabakanın hakemi MERT İLHAN SARIGÜL çıktı ve herkesin bakışları ona yöneldi. Takdir haklarını tamamiyle Didimspor lehine kullanan; sarı kartlarda Didimspor’a cimri,Sökespor’a bonkör davranan; ikinci sarı karttan ihraç edilmesi gereken Suka ile rakibine topsuz alanda dirsek atan ve orta hakem, L1 yardımcı hakem ve 4.hakemin “görmedim”diyerek oyundan ihraç etmediği veya edemediği Süleiman Danaldı’nın 90 dakikayı tamamlaması,hakemlik adına rezaletin ötesine geçti. Emre'nin 5-6 metre geri-den fırlayarak iki Didimsporlu oyuncunun arasından geçip, kaleci  ile karşı karşıya kaldığı pozisyona kaldırılan bayrak ise yine hakemlik adına utanç vericiydi. 90+4’te topla iki rakibinin arasından geçip kaleci ile karşı karşıya kalacak olan Coşkun’un rakipleri tarafından ikili sıkıştırmayla kendisini yerde bulmasına Didimspor lehine düdük çalması ise zaten müsabakanın hakemlerinin bu maçı 1-1 berabere bitirme niyetinde olduklarının bir göstergesiydi.

Diğer taraftan;  sen müsabakaya 7 dakika ilave süre ekleyecek-sin, Didimspor’lu oyuncular bunun 6 dakikasını yerde gaspedecek ve sen 7 dakika dolunca uzatmadan maçı bitireceksin. Kusura bakma Mert kardeşim ama adın gibi mert ve yürekli değilsin. Sen bu taraflı ve tecrübesizliğinle sadece maçın sonucuna etki etmediğini bil…Sen;maddi ve manevi emeklerini gaspettiğin takımların hangi şartlarda,hangi amaç ve hedeflerle o sahaya çıktığının farkındamısın? İzmir il M.H.K. peki sen bu son derece tecrübesiz hakemlerine nasıl görev veriyorsun veya verdiriyorsun? Sökespor’un gaspedilen 2 puanının vebali sizin üzerinize… Sökespor’un 2 puanı gittikten sonra sen bu çocuklara ceza versen ne olur,vermesen ne olur? Sen bu çocuklara maç versen ne olur,vermesen ne olur? 

Ayıptır, yazıktır, günahtır… Sen futbol sahala-rında  adalet dağıtan bir kurumsun lakin senin adaletin sorgulanır şekle gelmişse özeleştirinin vakti geldi demektir. Ben eski bir futbolcuyum,eski bir hakem ve spor yazarıyım. Benim öncesiyle,90 dakika ve sonrasıyla yazmam gereken müsabaka iken,yazımın başlığına ve içeriğine bakar mısınız? İşte bunun sebebi sizin atamalarınızdaki yanlışınız ve maalesef maçı katleden ve Sökespor’un 2 puanını gaspeden hakemleriniz… Sökespor tecrübesiz ve yüreksiz hakemlerin deneme tahtası değildir. Sökespor maçları bu tür hakemlerin tecrübe edinebileceği maçlar değildir. Şimdi Sökespor'un gaspedilen iki puanının hesabını kim verecek? 

Sezona şampiyonluk parolasıyla başlayan Sökespor sezon sonunda gaspedilen bu  2 puan yüzünden şampiyonluğu kaçırırsa yazık günah değil mi? Bir takımın kaderiyle oynamak bu kadar basit olmamalı diye düşünüyorum… 

Şimdi gelelim Sökespor’a… Cevdet hocamın Is-parta Davrazspor ve Didimspor karşısında izlediğim Recep ve Emre konusundaki ısrarını anlamakta güçlük çekiyorum. Şimdi Söke’ nin çocuğuna sahip çıkalım diyenler belki tepki gösterecek ama Recep maalsef üzerine koyamayan,kendisini geliştirmeyen bir görüntüde… Emre ise “Emre varsa sorun yok” dediğimiz durumlardan “Emre varsa sorun var” dediğimiz duruma gelmiş. Rahatlıkla orta yapıp,topu ceza sahasına kesebileceği pozisyonları topla çok oynaması yüzünden harcaması, gelen her topu ezmesi ve kaybetmesi önemli atakların başlamadan bitmesine sebep oluyor. Kuvvetsiz ve eski görüntüsünden çok uzak olması kendisine dikkat etmediğini gösteriyor. Kaldıki taraftarlar arasında gece hayatı ile alakalı konuşulanlar,güçsüz ve kuvvetsiz görüntüsünün sebeplerini açıklar cinsten…

Oysa bizim bildiğimiz tanıdığımız Emre takımına tek başına maç kazandırır… Maçın 70.dakikasında Ebubekir yerine oyuna girene kadar Gökhan Demir sahada yok. Bir futbolcu yeni alınır takımla bir veya iki idmana çıkar henüz hazır değil diye  onu oynatmayabilirsiniz. Ebubekir transfer edilmiş, Tavas deplasmanında oynatılmış ama Didimspor maçında yedek ve siz Gökhan’a 70 dakika sabredip, 70.dakikada Ebubekir’i bir umut olarak sahaya sürüyorsunuz. Bunun mantıklı bir açıklaması olabilir mi bilmiyorum… Recep ve Gökhan maçın kötüleri arasında, Ebubekir ve Coşkun ise yedek oturuyor. Peki şayet bir sakatlık söz konusu değilse maça Ebubekir ve Coşkunlu ilk onbir ile başlanamaz mıydı? Sökespor oyuna istekli başladı. Oynanan oyun taraftarların galibiyetten hatta farklı gelebilecek galibiyetten emin olmasına sebep oldu ama sonuç öyle olmadı. Futbol-da 1-0 öne geçip,skoru korumak için kapanarak bu sonuçla biten maç sayısı çok azdır. Kapanan takım her zaman gol veya goller yemeye mahkumdur. 

Sökespor ne hikmetse 1-0’dan sonra tuhaf bir şekilde geriye yaslandı. Bu yaslanma Didimspor’un ciddi ataklarla üzerine gelmesine ve hatta golü bulmasına sebep oldu. Hatta ve hatta 2.golü bile yiyebilirdi. Evet Sökespor 3 haftada sadece 2 puan alabildi. Kayıp 7 puan ama henüz kaybedilen bir şey yok. Bu hafta sonu oynanacak olan Manavgat Belediyespor maçı, hem aradaki 7 puanlık farkın açılmaması,hem şampiyonun Aydın’dan çıkması, hemde il bazındaki düşme kalma durumu açısından son derece önemli ve bir o kadar da kritik bir maç…Bu maç Sökespor’un kesinlikle galip gelmek zorunda olduğu bir maç… İnşallah bu hayati öneme sahip olan Manavgat Belediyespor maçı Sökespor için bir başlangıç ve kendine gelme maçı olur. Taraftar her zaman ki gibi takımının yanında olacak. Haydi çocuklar,haydi aslanlarım bitirin bu işi…

Artık gerçek Sökespor’u sahada görmek istiyoruz… Allaha emanet olun, kalın sağlıcakla.

 

MEHMET ÇAVDAR                                                                                                                                                                  mehmetcavdar_soke@hotmail.com                                                                                                                                                                                               0 541 512 90 81 

 

Bu makale 618 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz