söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAŞKAN ADAYLARI


BAŞKAN ADAYLARI

 

Son haftalarda bazı isimler ortaya atılıp güya anketler yapılıyor. 

“Falancayı başkan adayı olarak görmek ister misiniz?..”

Ya da daha da ileri gidip adeta aday dayatıyorlar:

“Belediye Başkanı olarak falancayı mı görmek istersiniz, yoksa filancayı mı?...”

Kardeş, ne diye durduk yerde halkın iradesine ipotek koyup aday sayısını iki ile sınırlıyorsunuz? Üstelik ismini ileri sürdüğünüz kişiler ortaya çıkıp aday olma iradesini ortaya koymamışlar. Böyleyken bu şekilde davranmak, aslında ortalık karıştırmak, su bulandırmak, yani daha doğru değişle bağcı dövmek değil midir? 

***

Öncelikle demokrasiye saygı gereği  siyasi partilerimizin aday belirleme takvimlerini beklemeliyiz. Sonra o süreçte adı geçen bütün adaylarımızı saygıyla karşılayıp kabul etmeliyiz. O aday adaylarının içinde siyasi partilerimiz kendi yöntemleriyle adaylarını belirledikten sonra bu türlü kamuoyu araştırmaları yapılabilir. Tabi elbette ki güvenilir kurumlar tarafından ve güvenilir yöntemlerle…

Bir MHP’li ile bir CHP’liyi, ya da bir AKP’li ile İyi Partili bir adayı ankette yarıştırmak hangi akla hizmettir ki?.. Büyük bir ihtimalle partililer kendi mensuplarına oy verecekler, ya da anketi dikkate bile almayacaklardır.

***

Bu ayın sonuna kadar CHP’li başkan adayları açıklanır. Bu nedenle de gelecek haftadan itibaren aday adayları da ortaya çıkıp başvurularını yapmaya başlarlar. Bence CHP’de düşünüldüğü kadar fazla aday adayı çıkmayacak. Sanırım Kuşadası ve Didim’de sayı biraz artabilir. Ama diğer ilçelerde yapılacak başvurular bir elin parmaklarını geçmez.

MHP ve AKP ittifak görüşmelerine yeni başladılar. Sanırım bu seferki görüşmeler genel seçimler öncesi yapılanlardan daha çetin geçecek. Çünkü bu sefer durum o kadar kolay değil. İktidar partisinin her ilde kendi adayını çıkarma isteğinde ısrarcı olacağını düşünüyorum. Bu durum MHP için ittifaktan daha çok kenara çekilip bir diğer partiyi desteklemek amacını taşır. Böyle bir kararı Sayın Bahçeli’nin bile vermesi kolay değildir. Zaten görüşmelerin daha başında ortaya çıkan “muhabbet-ciddiyet” polemiği  de bu düşüncemizi destekliyor. Eğer bu şartlarda, yani AKP’nin dayattığı noktada bu ittifak kabul edilirse karşılığında çok önemli tavizler alındığı kanaati ortaya çıkar.

***

İyi Parti şu anda sessizliğini sürdürüyor.  Belki güçlü olduklarını düşündükleri bazı merkezlerde kendi adaylarını çıkarıp seçime iddialı bir şekilde girebilirler. Bence diğer kentlerde ittifak arayışına gireceklerdir. Burada da meclis üyelikleri üzerinde anlaşma zemini aranacağını düşünüyorum.

Sevgili okuyucu, CHP’de bu ay sonuna kadar pek çok isim netleşir. Diğer partilerde pek öyle görünmüyor. Özellikle iktidar partisinde bu süreç çok geç tamamlanacak gibi görünüyor.

***

Tekrar anketlere dönecek olursak; anketi yapanlarla yaptıranlar ve amaç, önemli elbette. Maksat Söke için doğru adayı belirlemek yerine doğru adayları bir şekilde gözden düşürmeye çalışmak gibi görünüyor.  Eğer hedeflenen buysa en azından demokrasi, halkın iradesi, partililik, gibi duyguları bu işlere alet etmeyin. 

Artık başkalarının hatalarını  ortaya koyarak ya da hataları abartarak, hatta olmayan hataları var ederek siyaset yapma günleri çok gerilerde kaldı. Şimdi bilgiye ulaşmak da, doğruyla eğriyi ayırabilmek de çok kolay. İletişimin bu kadar geliştiği günümüzde yönetme iddiasıyla ortaya çıkacak olanlar sadece kendi yaptıklarını ve de yapacaklarını ortaya koymalıdırlar. 

Halk bunlara bakacak.

 

Bu makale 1058 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz