söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBELEDİYE HİZMETLERİ DOSYASI-1


BELEDİYE HİZMETLERİ DOSYASI-1

 

Seçimlere yaklaşık altı ay var ama daha şimdiden seçim heyecanı hem seçmenleri hem de siyaset adamlarını sarmış durumda. Belki de son günlerde merkezi hükümetin yaşadığı sıkıntılar, ülkenin bir ekonomik krizle karşı karşıya kalması sonucu yaşanan hayal kırıklığı yerel seçimleri insanlar için bir umut ya da mesaj verme aracı haline getirdi.

Seçmen bu seçimlerde yerelde kendisini yönetecek başkan ve meclis üyelerini seçerken bir süre önce seçtiği parlamenterlerine ve cumhurbaşkanına da bazı mesajlar vermek isteyecektir.

***

Yapılanlar her zaman yapılacakların da göstergesi olarak düşünülür. Bu bakımdan seçimler yaklaşırken ve siyasi partilerde aday belirleme süreci de başlamışken ilçemiz belediyesi tarafından gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilemeyen bazı hizmetleri  tekrar hatırlamak ve hatırlatmak istedim. 

Sevgili okuyucu, 2014 yılı genel seçimleriyle birlikte Aydın’da yeni bir dönem başladı. İlimiz ilk defa büyükşehir olarak seçimlere gitti ve ilçe belediyeleriyle birlikte büyükşehir belediyesi de başkanlarını seçtiler. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Sayın Özlem Çerçioğlu seçilirken Söke Belediye Başkanı olarak Sayın Süleyman Toyran halkın teveccühünü kazanıp belediye başkanı olarak göreve başladılar. 

Büyükşehir uygulamasıyla bazı alışık olmadığımız güçlükler de yaşadık. Çünkü her şeyin ilki biraz zordur. Sisteme alışmak gerekir, yeni ortaya çıkan kurum ve kuruluşlar ile  bunların yetki ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir…

Eskiden ilçe belediyeleri tarafından verilen bazı hizmetlerin artık Büyükşehir bünyesinde oluşturulan birimler tarafından veriliyor olmasına alışmamız oldukça uzun sürdü.

***

Sevgili okuyucu, bence belediyelerde bu iş rayına oturdu. Artık kimin ne yapacağı, ya da ne yapmayacağını biliyoruz. Ancak Büyükşehir uygulamalarında bir de işin merkezi yönetim tarafı vardır.  Yani Valilik bünyesinde oluşturulan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının da görevleri ve sorumlulukları vardır. Ben geçmiş dört senede bu başkanlığın belediye hizmetlerine olumlu bir katkısını göremedim. Eğer bir şeyler yaptılarsa lütfen çıkıp söylesinler.

İsimleriyle alakalı olarak şimdiye kadar hangi yatırımları izleyip hangi koordinasyonu sağlamışlardır? Kapanan belde belediyelerinin ve köy tüzel kişiliklerinin mal varlıklarını paylaşırken aslan payını kendileri almış, ama borçların tamamını belediyelere yıkmışlardır. Özellikle ilçe belediyelerinin bütçe kaynakları kısıtlanırken o borçların üzerine bir de açıkta kalan personelin maaş yükünü bindirmişlerdir. 

***

Burada tekrar sorma gereği duyuyorum; yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı ilçe belediyelerinin ya da büyükşehir belediyesinin planlayıp gerçekleştirdiği yatırımların hangilerini izleyip denetlemiştir? 

Bu denetimler sonucu oluşturulan raporlar, yapılan uyarılar var mıdır?

Yapılan yatırımlar bir koordinasyon içinde mi yürütülmüştür? Koordinasyon eksikliği varsa bunun önlemini niye almadılar?

Yapılan yatırımlar öncelik olarak doğru belirlenmiş midir?

Sevgili okuyucu, elbette ki seçimler öncesi belediyelerin yaptıklarını ya da yapamadıklarını ortaya koyup eleştireceğiz. Ama öncelikle bu işe bürokrasiden başlamak gerekmez mi?

Sonuçta herkesin bir sorumluluğu var ve bunu yerine getirmek zorunda. 

Çarşamba günü başlayacak olan bu yazı çok uzun bir yazı dizisi olacak. Sabrınızı fazla zorlamamak ve sizleri sıkmamak için araya bazı günlerde güncel konuları da katacağım. Amacım sadece hafıza tazelemek…

 

Bu makale 880 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz