söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKASIRGA TAHMİNLERİ VE METEOROLOJİ


KASIRGA TAHMİNLERİ VE METEOROLOJİ

 

Bizim ilk gençlik yıllarımızda Devlet Meteoroloji İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan hava durumu tahminleri pek tutmazdı. Öyle ki, halk arasında bu durum alay konusu bile yapılırdı. Birbirleriyle konuşurken “meteoroloji ne diyorsa tersini yapın” derlerdi. Hava tahminleri de deneyimli yaşlılar tarafından doğadaki bazı olaylar gözlemlenerek yapılırdı ve çoğu kez devletin resmi tahminlerinden bile başarılı olurdu.

Zaman içinde bu durum değişti. Hem teknolojinin kullanılması, hem de iyi yetişmiş kadroların görev yapması sonucu Devlet Meteoroloji Kurumu dünyanın sayılı tahmin merkezlerinden biri haline geldi. Artık yapılan tahminlere gözü kapalı güvenir olmuştuk.  Ama ne olduysa oldu, bu başarılı durum sürdürülemedi. Giderek eski günlere geri döndük.

Son olarak ortalığı ayağa kaldıran kasırga tahmini sanırım her şeyin üstüne tüy dikti. 

***

Günlerce yaygara yapıp ortalığı ayağa kaldırdılar. Belediyeler adeta olağanüstü hal ilan ettiler. İş makineleri operatörleriyle birlikte hazır bekletilirken diğer birimlerde de adeta kırmızı alarm ilan edildi. Yaygara o kadar büyüktü ki pazar bile kurulmadı. İnsanlar Nuh tufanı benzeri bir doğal afet beklentisi içinde marketlere hücum edip erzak stokladılar. Bakkallarda ekmek kalmadı. Bütün programlar iptal edilip tevekkül içinde bir bekleyiş başladı.

Sözü edilen zamanda, yani 30 Eylül Pazar günü bırakınız böyle bir kasırgayı, şükürler olsun ki Söke’de rüzgar bile yoktu. Birkaç damla yağmur ve bulutlu bir sonbahar günü yaşadık.

***

Kardeş, bizi niye böyle gerdiniz, strese soktunuz? Milleti ne diye korkuttunuz?  

Hadi diyelim ki, yağmurun zamanını birkaç saat yanılmayla tahmin ediyorsunuz. Diyelim ki, bulutlu dediğiniz hava güneşli çıkıyor. Ama bu kadar da yanılma olmaz ki…

İnsan ister istemez kuşkulanıyor; birileri bizimle kafa mı buluyor diye.  Üstelik meteoroloji yetkilileri çıkıp yaşattıkları bu panik için özür dileme gereği bile duymadılar.

Kasırga yön değiştirmiş. Yani onların bir kururu yok. Bütün kabahat kasırgada. Yön değiştirerek bizim tahmincileri yanıltmışlar. 

***

Beyler, siz o yön değiştirmeleri de tahmin edebilmeliydiniz. Zaten asıl uzmanlık orada başlar. Yoksa uydudan gördüğünüz fotoğraflardaki anlık görüntüleri herkes yorumlar. Bunun için konunun uzmanı olmaya gerek yok ki? Siz bütün verileri değerlendirip pek çok olasılığı öngörebildiğiniz ölçüde uzmansınız.

Sayenizde market rafları boşaldı.

Yoksa bu işte de dış güçlerin mi parmağı var?

 

Bu makale 638 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz