söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEn sıkıntılı konulardan birisi; ”Gece Yeme İsteği”


Konuk Yazar: Duygu Yılmaz

Diyetisyen

Tel: 0 553 090 16 10

e-mail: duyguyilmazz93@gmail.com

 

En sıkıntılı konulardan birisi; ”Gece Yeme İsteği”
  

Gün boyu yediklerime dikkat ediyorum ama aksam olunca deli gibi birşeyler yemek istiyorum hatta uykumdan uyandırıyor beni ve yemeden uyuyamıyorum.
Bu olay tabi ki normal birşey değil demek ki vücudunuzda ters giden birşeyler var.

Mesela hormonlarımız olabilir ve buna orantılı olarak beslenme şeklimiz düzenimiz de etkilemektedir.
Genel olarak gece yeme isteği Leptinin(tokluk hormonunun) eksikliğinden kaynaklanır. Ve sizi adeta iradenizle savaşa sokar çünkü çok baskındır.
Kısaca Leptin nedir özet geçelim ;

Genellikle yağ hücreleri tarafından salgınan ve depolanan yağ miktarıyla orantılı olarak salınan bir enerji dengesi hormonudur. (Yani kilomuzca etkileniyoruz bu hormondan.)
Ve bu hormonun düzenli bir rutini vardır. Düzenli beslenen bireylerde sabah kalkıldığında en düşük seviyedeki Leptin hormonu sizden yemek yemenizi ister ve vücut doyduğunda bu hormon salgılanarak size "tamam doydun yeme" mesajını gönderir. 
Burdan ilk sonucumuzu çıkaralım "DÜZENLİ BESLENMEK ve YETERLİ BESLEMEK" 
Gün içinde evet çok dikkat ettiniz aç kaldınız(ki yanlış bir durum) geceyse böyle bir savaşa girer ve psikolojik olarak çok yıpranırsınız motivasyonunuz düşer.

Bu yüzden aç kalmayın ve düzenli hormon salınımı istiyorsak tabi ki düzenli de yemek yememiz gerekiyor ki bu tokluk hormonunun yokluğunı çekmeyelim.
Eveet buraya kadar basit kısımdı peki düzenli beslendiğimiz yediğimiz halde bunları yaşıyorsak yine pek çok durum var ve leptine bağlı bir durum daha var? 

Leptin direnci 

Yani beynimiz vücudumuzdaki salınan tokluk(Leptin) hormonunu algılamıyor yani aslında yeteri kadar yemiş olsak da tok hissedilmediğinden daha fazlası yeme isteği doğuyor.
Ve bu dirençse bol şekerler sonucu oluşuyor. Evet her sabah reçelleri her gün tatları yemenin bedeli uzun vadeli hasarlar yaratabilir.

 

Bu makale 202 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz