söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTÜRK ULUSUNUN ZAFER AYIDIR “AĞUSTOS”


TÜRK ULUSUNUN ZAFER AYIDIR “AĞUSTOS”

 

Ağustos ayı tarihimizde zafer ayı diye geçiyor. 

Tarihimizi bilmek zorundayız. Çocuklarımıza, öğrencilerimize zaman zaman bunları anlatmalı ve öğretmeliğiz. Bu konuda değerli öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. 

30 Ağustos (yarın) büyük zaferimizin 96. yılını sevinçle ve gururla kutlayacağız… Şehit ve gazilerimizi saygıyla ve rahmetle bir kez daha anacağız.

Bu konuya kısaca değinmek istiyorum: 

Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 

Gazi Mustafa Kemal, ordularına: "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz." emrini veriyordu…

30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı. 

Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık  Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmanlardan kurtulmuş oldu. Bu büyük zafer konusunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor:  

“Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inanıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.”

“30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşıdır. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucuları arasında yer aldı ve tarihe altın sayfalar halinde geçti, yazıldı. 

Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muhaberesi olarak adlandırılmıştır. Bu muhabereden sonra TBMM tarafından Mustafa Kemal’e Gazilik ve Mareşallik Unvanı verilmiştir.  Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.

1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Bu yüce zafer bayramımızın Türk Milletine kutlu olsun… 

Aslında Ağustos ayı Türk milletinin zafer ayıdır. 

Hemen aklıma gelenleri yazıyorum:

• 01 Ağustos 1571 Kıbrıs’ın Fethi 

• 11 Ağustos 1473 Otlukbeli Zaferi

• 23 Ağustos 1514 Çaldıran Zaferi 

• 23 Ağustos 1921 Sakarya Meydan Savaşı 

• 24 Ağustos 1516 Mercidabık Savaşı  

• 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi 

• 26-30 Ağustos 1922 Büyük Taarruz Zaferi

• 29 Ağustos 1521Belgerat’ın Fethi

• 29 Ağustos 1526 Mohaç Meydan Savaşı 

Bu güzel vatanı hür ve özgür olarak kanlarıyla bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun tüm silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi maddi ve manevi açıdan bu yurdun kurtarılmasında tüm emeği geçenleri, yarın kutlayacağımız "30 Ağustos Zafer Bayram"mızın 96. yılında minnetle, şükranla anıyor ve mekânları cennet olsun diyorum...

 

Bu makale 515 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz