söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN


KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

 

Saygıdeğer okuyucularım, hepinize hayırlı ve sağlık dolu bayramlar diliyor, işlerinizde bereketli ve başarı dolu günler diliyorum. Bu kutsal bayramın bütün yurtta barışa ve kardeşliğe vesile olmasını   gönülden istiyorum.

Toplum yaşantımızda dini ve milli bayramlar vardır. Ramazan ve Kurban Bayramı dini bayramlarımızdandır. Cumhuriyet Bayramı, Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi bayramlar da Milli Bayramlarımızdır. Bunları her yıl zamanı geldiğinde birlik ve beraberlik içinde kutluyoruz. Bayramlar milletleri ayakta tutan, birlik ve beraberliğimizi sağlayan sosyal ve toplumsal bağlamında büyük emeği olan kutsal günlerdir. Bu bayramların aydınlığında barışmak ve yan yana gelmek kardeşlik bağları içinde yaşamasını sağmak dini ve milli geleneklerimiz içinde yer alır.   

İşte şu günlerde milletçe beraber kutladığımız Kurban Bayramı  bu bayramlardan biridir. Kurban Bayramında adından da  anlaşılacağı üzere kurbanlar kesilir. Kurban kesmenin de bir adabı vardır. Gerçi ben bir din hocası değilim. Bu konu da   ukalalık yapmak istemem. Yine de Sayın Hocalarımızdan  edindiğimiz bazı bilgilere göre kurban konusunda bir iki cümle ile görüşlerimi arz etmek isterim:

Hali vakti yerinde olanlar kurban keser. Örneğin bir evi, aylık maaşı,3 kat elbisesi, çamaşırları için, evinde kullanılan araç ve gereçler (yani bir çamaşır makinası). Binecek vasıtaları varsa (Araba-oto, v. s.),borçları varsa ve bunları ödeyecek durumda ise  aklı yerinde olan insanlara kurban kesmek düşer. .  

Kurban koyun, keçi, sığır ve deve gibi hayvanlardan seçilir.  Bunların da sağlam olması gerekir. Gözleri kör, zayıf. cılız, dişleri dökülmüş veya kulakları kesik hayvanlardan birini kesmek doğru değildir. Kurban kesilirken de hayvanlara  eziyet verilmemelidir. Bıçaklarımız son derece keskin olmalıdır. Kurban keserken bunu iyi bilen kişiler vasıtasıyla kesmeliyiz.

Kurban kesildikten sonra üç bölüme ayırmalıyız. Bir bölümü ihtiyacı olan fakirlere, bir bölümü yakın komşularımıza, dostlarımıza ve bir bölümü de ailemize bırakmalıyız. Günümüzde kurbanlarınızı hayır kurumlarına ve öğrencelere yardımcı olan güvenilir vakıflara da vermek caizdir. ( Bu konuda ilçe Müftülüğümüzden de daha güvenilir bilgiler almak mümkündür) 

Aslında bu bir inanç meselesidir. Benim fazla bir şey söylemeğe söylemem lüksüm yoktur.

Tekrar saygıdeğer okuyucularımın ve Yüce Devletimizin Mübarek Kurban Bayramlarını en iyi dileklerimle kutluyor, işlerinde sağlıklı ve barış dolu günler diliyorum.  Barış ve sağlık dolu, bereket yüklü daha nice bayramlara sevgiyle efendim.  Bu kutsal günlerin anlamına uygun bir dörtlükle sözlerimi bağlamak istiyorum:

 

DÜNYADA

Fakiri, zengini bir tutmak güzel

Şu nefreti, kini unutmak güzel

Üç günlük fani ve yalan dünyada

Kardeşçe bayramı kutlamak güzel…

 

Yaz Güneşi Bengisu / Şiirler, 

Abdülkadir Güler

Söke Cumhuriyet Matbaası, 2004.

 

Bu makale 513 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (17/8/2018)
    SİZİN DE BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN CANIM ARKADAŞIM:)