söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSUÇ BİZİM DEĞİL…


SUÇ BİZİM DEĞİL…

 

Galiba biz teşhisi koymakta sıkıntı çekiyoruz. Gördüklerimizi değil, görmek istediklerimizi dikkate alıyoruz. Güzel şeyleri sahiplenip işler kötüye gittiğinde suçu birilerinin üstüne atma kurnazlığımıza kendimiz bile inanıyoruz.

Sonuç olarak da tarih sürekli olarak tekerrür etmeyi sürdürüyor.

Sevgili okuyucu, orta yaşın üstündekiler çok iyi hatırlayacaklardır; 2001 krizinde de böyle bir teşhis hatası yaşadık. Bankaların içi boşalmış, sıcak para aniden çekilip gecelik faizler yüzde binleri aşmışken bizler kabahati fırlatılan bir anayasa kitapçığında bulmuştuk.

Şimdi de kabahat bir rahibin oldu…

***

Eeyy bu ülkeyi idare edenler, çok uzun bir süredir bu ülkenin kaderine yön veriyorsunuz. Ağzınızdan çıkan her söz adeta birer kanun hükmünde. Ülkenin gelirini de giderini de, borcunu da alacağını da  en iyi siz biliyorsunuz. Ülkenin kaynakları sizin kontrolünüzde. Milletin refahı için öncelikleri tespit edip bu kaynakları kullanmak da sizin yetki ve sorumluluğunuzda. 

Bir kerecik olsun, öz eleştiri yapamaz mısınız?

Neyi yanlış yaptınız? Neden gene duvara tosladık?..

***

2001 yılında gerçekleştirilen reformlar sonucu taşlar yerine oturmuş ve ekonomi istikrarlı bir çizgiye girmişti. Bu durum çiçeği burnunda AKP iktidarının şansıydı. Görünen o ki, bu şansı çok kötü kullandılar.

Bir ülkenin kendi öz kaynaklarıyla ayakta durabileceğini düşünmediler. Geçmişin mirasını ucuz pahalı demeden satarken üstüne üstlük hesapsız bir şekilde borçlandılar. Bu borçlanmalar istihdamı arttırmak, daha fazla üretebilmek için kullanılsaydı söyleyecek lafımız olmazdı. Ne yazık ki bu paraları verimli kullanmadık. Bunların bir gün ödeneceğini aklımıza getirmedik.

***

“Trump bizi sevmediği için ekonomik savaş başlattı. Onların doları varsa bizim de Allahımız var…”

Elhamdülillah, elbette Allahımız var da, bu borçları alıp da kullanırken, bazen bir yolu bir yıl içinde üç defa yaparken de Allah’ın rızasını düşünmek gerekirdi. Bakınız, Karadeniz bölgemizdeki sel felaketinde yıkılan köprü ve yolların tamamı, facialara sebep olan demiryolu tadilatlarının tamamı da son dönemlerde yapılmıştır. Borç aldığımız paraları yıkılan köprü ve yollara, gökdelenlere harcayıp bugünleri hesap etmezsek terörist olduğunu iddia ettiğimiz bir rahibi bile hapiste tutamayız.

Sanki o rahip tutuklanmasa dış borçlarımız kendiliğinden ödenecekti.

 

Bu makale 766 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Hamza Polat (14/8/2018)
    Ulkeyi batiranlar Turk halkina hesap versin