söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiORADA BÜYÜK İHMALLER SÖZ KONUSU


ORADA BÜYÜK İHMALLER SÖZ KONUSU

 

Evet, günlerdir Golf Tesislerini yazıyorum. Gündemden kopmamak ve sizleri de fazla sıkmamak için araya başka konular da katsam golf tesislerindeki su yağmasını eksiksiz olarak huzurlarınıza getirebildiğimi düşünüyorum. Yağma ifadesi belki de olayı anlatmada yetersiz kalacak. Çünkü  bana göre bu olay büyük bir soygundur ve bu soyguna yardım edenler olmuştur.

***

Belediyeye ait bahçede artezyen açılırken izin alınmış mıdır? Yine oraya o evler ve depo yapılırken izin alınmış mıdır? Belediye mülkünde bu çalışmalar için bir kira söz konusu olmuş mudur?

Belediyenin bitişiğindeki hazineye ait olan bahçede artezyen kuyusu açmak için mülkün sahibinden, yani  devletten izin alınmış mıdır? Bu izin alınsa o zaman bu bahçeyi kısmen ya da tamamen kiralamaları gerekmez miydi. 

DSİ artezyen kuyularının kaçak olduğunu raporunda belirtmiş. Devlet mülkü üzerinde izinsiz ve kaçak olarak böyle bir çalışmaya kimler ve ne diye sessiz kaldılar? Devletin malı sahipsiz midir? 

***

Söz konusu bahçenin çok küçük bir kısmı, benim su yağmasıyla ilgili yazılarımdan çok sonra Milli Emlak Müdürlüğü tarafından açık kiralık olarak arttırmaya çıktı. Söke’nin bir yerel gazetesinde yer alan ihale ilanını akla pek çok soruyu getirecek kadar saçmalıklarla doluydu. 

İlana göre onlarca dönümlük bahçe içinden sadece otuz altı metrekarelik kısmı karalanacaktı. Bu yer de bahçenin ortasında artezyenin çakılı olduğu yerdi. İlanda bu yerin “Depo Yeri” olarak kiralanacağı yazıyordu. İnsan ister istemez merak ediyor; onlarca dönümün ortasında, ulaşılacak bir yolu olmayan, etrafını çeviren duvar ya da tel örgü falan gibi bir sınır da olmayan bu yerin hangi özellikleri depo yeri olarak ifade edilmesine sebep oluyordu. Depo yerinin en azından bir kapısı ve oraya ulaşmak için kullanılacak bir yolu olur.

Ayrıca bu yerde mevcut artezyenin neresine mal depolayacaksınız?

Bu ihale adrese teslim bir ihale oldu ve Golf Tesisleri kiralamayı yaptılar.

***

Geçen yazımda ifade ettiğim gibi Devlet Su İşleri İl Müdürlüğünden gelen görevli kuyuların izinsiz olduğunu tespit edince ceza yazılması gerektiğini raporunda belirtmiş. Söke Kaymakamlığı bu raporun gereğini yaptı mı? Yaptıysa kaç lira ceza yazdı?

Aklımda ve vicdanımda başka sorular da var elbette. Konuyla ilgili bana anlatılan başka bilgiler de var. Ama belgesiz hiçbir iddiayı huzurlarınıza getirmek istemem. Zaten bu konunun araştırılması ve kamu vicdanının tatmini için bu kadar bilgi ve belge de yeter öyle değil mi?

Ben bildiklerimi yazdım. Sıra şimdi ilgililerde. Bir hareket göremezsek tekrar tekrar bu iddiaları huzurlarınıza getirmeye devam ederiz.

 

Bu makale 883 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz