söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDSİ TARAFINDAN GOLF TESİSLERİNDE TESPİT EDİLENLER


DSİ TARAFINDAN GOLF TESİSLERİNDE TESPİT EDİLENLER

 

Su yağmasına bugün de devam edeceğim. 

Geçen hafta sizlere kaçak su kullanımı için golf tesislerini şikayet ettiğimden söz etmiştim. Yazdığım yazılar bu konuda ne tesis sorumlularını ne de devletin sorumlularını harekete geçirmeyince zorunlu olarak bir şikayet dilekçesi yazıp Kaymakamlık makamına vermiştim. Onlar da bu dilekçeyi DSİ İl Müdürlüğüne ulaştırmışlardı. Ama Aydın’dan gönderilen cevap yazısının Söke Kaymakamlığına gelmeyişi ya da geldiyse bile kayıtlara girmeyişi garibime gitmişti. Neyse, DSİ’de çalışan sonuçta sorumluluk sahibi bir memur yazıyı faksla tekrar göndermişti de biz de dilekçenin akıbetini öğrenmiştik. 

Efendim, yapılan inceleme sonucu raporda yer alan tespitleri mealen yazıyorum:

1-Yapılan inceleme sonucu bu tesislere su temin eden artezyenlerin tamamının kaçak olduğu tespit edilmiştir.  Bunun için ceza yazılması  ve bu artezyenlere onbeş gün içinde ruhsat aldırılması.

2-Yine yapılan incelemelerde tesislerin şebeke suyu kullandığı.

3- Ayrıca bu tesislerin tankerlerle de sular taşıtarak kullandığı tespit edilmiştir.

***

Sevgili okuyucu, kullanılan suyun hangi miktarlarda olduğunu tahmin edebiliyor musunuz? Onlarca artezyen yılın tamamında gece gündüz çalışarak su çekmesine rağmen yetmiyor, üstüne hem şebeke suyu kullanılıyor, hem de bilinmeyen yerlerden tankerlerle su taşınıyor.

Bu bilinmeyen yer lafını öylesine söyledim. Çünkü tahmin etmek çok da güç değil.

Şebeke suyu kullanma meselesi ise oldukça garip. Çünkü Golf tesisleri Söke Belediyesine birkaç aylığına abone olmuşlar ve yanılmıyorsam iki dönem  ödeme yapmışlar. Sonra abonelik iptal olmuş. Ama kullanımın devam edip etmediğini bilemem. Herkesin vebali kendi boynuna…

Ancak o abonelik süresince kullanılan iki adet su saati bir türlü bulunamamıştı. Sanırım şu anda da halen kayıp.

***

Raporda ilginç ifadelerden biri de izinsiz artezyen çakıp kaçak su kullandıkları için bir para cezasının kesilmesi gerektiğiydi. Ben bu cezanın kesildiğini sanmıyorum. Çünkü zamanında bu soruyu sorduğumda tatmin edici bir cevap alamadım. Zaten böyle bir para cezası verilmiş olsa sansasyon bir haber olurdu. Çünkü Golf Tesisleri yöneticilerinin kendi ifadelerini doğru kabul etsek bile milyonlarca liralık kaçak su kullandıkları gerçeği ortaya çıkıyor ve bu su paralarının cezalı olarak ödenmesi sağlandığında çok büyük paralar söz konusu.

Bu paralar geriye dönük olarak bugün de tahsil edilebilir ve de edilmelidir. Bunun örneğini katı atık paraları tahsilatında yaşadık. Söke Belediyesi daha önce katı atık parası ödemeyen bu tesislere geçmişe yönelik de tahakkuk yapmış ve o paraları gecikme zamlarıyla tahsil etmişti.

Bu konuya devam edeceğim.

 

Bu makale 1142 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz