söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSALİHLİ'DE KURŞUNLU ŞİİR AKŞAMLARI (1)


SALİHLİ’DE KURŞUNLU ŞİİR AKŞAMLARI (1)

 

Batı Anadolu’muzun, Ege Bölgesinin önemli İlçelerinden biridir Salihli. Tarihi ve kültürel değerleriyle tanınıyor. Bereket yüklü topraklara sahiptir bu şirin ilçe. Salihli’nin geçmişinde Lidyalılar, Persler, Bizanslılar. Romalılar ve daha sonra Selçuklular ve Osmanlıların ayak izleri vardır bu bereketli topraklarda.  Hangi yana baksan Bu dönemlere ait eserlere rastlamak olasıdır. 

Salihli Şairler, Kültür, Sanatçılar ve Edebiyat Derneği Başkanı ve Gönül Eri dergisinin   sahibi Gündüz  Aydın’ın  daveti üzerine  bu Kurşunlu  Şiir Akşamlarına  daveti olarak  ben de katılma  fırsatını buldum.  Salihli Kurşunlu Şiir Akşamları 13,14 ve 15 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapıldı.  Öncelikle bu şairler şölenine beni de davet edip unutmadıkları için Gündüz Aydın’a ve Salihli Belediyesine teşekkür ediyorum. Programın sunucusu Edebiyat öğretmeni Sevil DUR adında zarif ve nazik bir bayandı. Akıcı, duru ve yalın bir Türkçesi vardı.  Böyle anlarda sunucu olmak ta kolay değildir.  Gecenin programına hâkimdi. Programa uygun hazırlıklı idi, Özellikle kutlamak istiyorum.

Salihli’ye daha önce bir iki kez daha şairler buluşmasına katılmıştım. Böylesine insanı sevindiren şairleri, yazarları bir araya getirmek maddi ve manevi açıdan kolay değil, her yiğidin işi de değildir.  Ancak Gündüz Aydın bunu başarmıştır.  Yürekten kutluyorum. Kimler vardı bu şairler buluşmasında? Bana verilen ek listeye göre yazıyorum:

Yusuf AKGÜL (Balıkesir), Ali Dilki (İstanbul ), Naci Yengin (Manisa), Hüseyin Tuncay, (Manisa),  Nazmi Alper Tanrıverdi( Manisa), Ozan kimsesiz (İstanbul), Şükrü Altınel ( İstanbul), Cemil  Baydar  ( İstanbul ), Mustafa Dilki (İstanbul), Osman Karaarslan (Simav ), Elife Ergan ( Osmaniye), Rifat  Kaya ( Amasya ),Ömer Erhalim( İzmir), Halk Ozanı  Şaziye Çelikler (Bursa), Fide Korkmaz (  Bursa ), Sultan Gürbüz ( Dalaman), Özkan Hüseyin (Bursa), Birdal Can Tüfekçi (Dalaman ), Ali Başer(Antalya ), Feyzi  Okumuş (İzmir),Yaşar Usluer (İzmir),Gaffar Güllü (İzmir), Çakmar  Çakmak ( İzmir), Aysel Can Akgül (İstanbul), Bayram  Özer (İstanbul ),Yahya  Bilican ( İstanbul ),Yılmaz Gümüş ( Bursa ), Mustafa Yeşil (Alaşehir), Şevki Kaya Turan (Ödemiş) ve  bu satırların  yazarı Söke  / Aydın’dan Abdülkadir Güler vardı.  

Kurşunlu Şiir Akşamı 14 Temmuz 2018 günü saat 8.30 ‘da Salihli’nin güzel yerlerinden biri olan halka açık bol ağaçlı yemyeşil  bir alanda   açık havada yapıldı.  Açılış Gönül Eri Dergisinin sahibi Gündüz aydın yaptı. Gelenlere, Salihli Belediyesine Ticaret ve Sanayi Odasına, diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Daha sonra Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu gecenin anlamına uygun kısa ve özlü bir konuşma yaptı. “ Salihli bir kültür merkezdir, şair ve yazarlara her zaman değer veriyoruz. Sizler  Salihli’mize  hoş geldiniz,  şeref verdiniz. Bu yıl ilkini yaptığımız  Salihli Kurşunlu  Şiir Akşamları gelecekte daha yoğun bir şekilde  yapacağımıza inanıyoruz. Tüm gelenlere teşekkür ediyoruz” diyerek başarılar diledi. 

------------------------------------

yazımız devam edecek >>>

 

Bu makale 560 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz