söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİŞİN FITRATI VE KADER…


İŞİN FITRATI VE KADER…

 

Yine büyük bir felaket ve yine yüreklerimiz acıdı. Çorlu’daki tren kazası ve bu kazada pek çok yurttaşımızın hayatlarını kaybetmesi hepimizi isyan ettirdi.

Bu yazı yazılırken tren kazasında ölenlerin sayısı 24 olarak açıklanmıştı, yüzlerce de yaralıdan söz ediliyor. Kaza nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanının Sarayda vereceği daveti de iptal ettiği söylenmişti. Ama sonradan izlediğimiz kadarıyla o program gerçekleşti.

Sevgili okuyucu, bir yerde kaza varsa kuvvetle muhtemeldir ki ihmal ve hata da vardır. Yani bir tren durduk yerde ne diye raydan çıkıp da devrilsin? Valilik hava muhalefeti diye bir açıklama yapmış, keşke hiç açıklama yapmasaydı. Böyle saçma sebepler duyacağımıza hiçbir şey duymasak daha iyi olurdu. 

Dünyanın pek çok yerinde ulaşım trenlerle sağlanıyor. Bunların arasında iklimi bizim ülkemizle kıyaslanamayacak kadar kötü olan ülkeler de var. Karların, buzların eksik olmadığı coğrafyalarda yaşanmayan kazalar bizde yaşanıyor ve Vali Bey çıkmış, “hava koşulları” diyor. 

Yakında “bu işin fıtratında var” açıklamaları da duyarsak şaşmam.

Bir vatandaş sosyal medyada paylaşmış; 35 senedir bu yolda trenle seyahat edermiş. Her türlü hava koşulunda gidip gelmiş, bir şey olmamış. Tam da raylar yenilenince bu kaza meydana gelmiş…

***

Çorlu’daki tren kazasına neden olan rayları sosyal medya paylaşımlarında gördüm. İnsan dehşete düşüyor. Demiryolunu toprakla yükseltip üstüne rayları döşemişler. Yağmur suları o toprağı götürünce de rayların altı boşalmış ve trenin ağırlığıyla esneyip vagonların yoldan çıkmasına neden olmuş. 

Eskiden demiryollarında çalışan yol mühendisleri vardı. İki kişilik küçük araçlarıyla rayların üzerinde seyahat ederler, bu şekilde hatlarda sorun olup olmadığını kontrol ederlerdi. Demek ki artık onlar da yok. Eğer hala böyle bir çalışma gurubu varsa onlar da sorgulanmalıdır. Bu ihmal görülmeyecek, anlaşılmayacak bir durum değil. Kaza adeta bağıra bağıra gelmiş, ama kimsecikler oralı olmamış.

***

150 yıl öncesini anlatan Amerikan kovboy filmlerindeki demiryolu inşaatları bile daha özenli ve daha sağlam zeminlere yapılıyordu. Bazılarının içlerine sindiremediği, Onuncu Yıl Marşına ilham veren anayurdun demir ağlarla örülmesi çalışmaları da böyle baştan savma olmamış ki, çok şükür,  o hatlarda böyle sorunlar  yaşanmadı ve yaşanmıyor.

Demek ki şarkılar ve marşlar boşuna yazılmıyor…

***

Sayın yöneticiler, hava koşullarını bir tarafa bırakın. Bu demiryolu hatlarını yapan firmalar ve onların yöneticileri belli. İhale şartnameleri ve onları hazırlayan ekip belli. Bu yolların güzergahını belirleyen zemin etütlerini yapanlar belli. Devlet adına bu çalışmaları denetleyip hak edişlere imza atanlar, devletin parasını ödeyenler belli…

Yani bu tren kazasının suçluları ortada. Öyleyse niye şimdiye kadar bir tutuklama duymadık?

 

Bu makale 973 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz