söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSAYIN ERDOĞAN KAÇINCI CUMHURBAŞKANI?..


SAYIN ERDOĞAN KAÇINCI CUMHURBAŞKANI?..

 

Efendim, seçimler bitti, tartışmalar bitmiyor. Her konuda illa ki bir aykırılık çıkarıyoruz. İlla ki tartışacak bir şeyler buluyoruz. Bulamazsak da hemen ayak üstü icat ediveriyoruz.

Herkes gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Yüksek Seçim Kurulundan mazbatasını aldı. Çünkü seçimler YSK’nın denetimi ve de yönetimi altında yapılır, sonucu da yine onlar açıklar. Seçim bitmiş, oylar sayılmış ve sonunda kazanan belirlenip mazbatası düzenlenmiş:

“24 haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Devletinin 13. Cumhurbaşkanı seçilmiştir.”

Hatta bu mazbata sosyal medyada  paylaşıldı, herkes de hayırlı olsun dedi…

Ama burası Türkiye kardeşler. Burada hiçbir şey bu kadar kolay ve çabucak olmaz. İlla ki birileri ortaya bir düşünce atıp suyu bulandırırlar ve sonra da bitmez tükenmez tartışmalar başlar.

***

“Sistem değişmiş, adı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olmuştur, bu bakımdan da Sayın Erdoğan bu sistemde seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğundan kendisi 13. Değil, birinci cumhurbaşkanı olarak ifade edilmelidir…”

Buyrun, kuyuya atılan taş misali…

YSK gece yarısı toplanıp mazbatayı iptal ediyor ve birinci cumhurbaşkanı olarak düzenlenmesine karar veriyor. 

Sevgili okuyucu, Türkiye Cumhuriyeti’nin adı, ya da yönetim biçimi değişmemiştir. Cumhuriyet yönetimi çok şükür devam etmektedir. Değişen sadece yürütmenin yetkileridir. Eskiden hükümet ve cumhurbaşkanı arasında ortak olarak kullanılan yürütmenin yetkileri bir kişide yani cumhurbaşkanında toplanmış, başbakanlık makamı ortadan kalkmıştır. 

Siz bunu eğer bir rejim değişikliği olarak kabul ederseniz parlamento için de aynı şeyleri düşünmeniz gerekir. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde seçilmiş olan 600 parlamenter de yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde seçilen ilk parlamenterler oldukları için birinci dönem milletvekilleri olarak mazbata almaları gerekir. Bunun bir mantığı var mıdır? Böyle şeyleri kimler ne maksatla çıkarıyorlar?..

***

Bir örnek  daha vereyim; Cumhuriyet tarihimizdeki en kökü değişim çok partili demokratik sisteme geçerek gerçekleştirilmiştir. Bugünkü yönetimlerin ve yöneticilerin önünü açan köklü değişiklik o karardır. Ama o karar sonucu seçilen merhum Celal Bayar’a kimse birinci Cumhurbaşkanı demeyi akıllarına getirmemişlerdir. Çünkü devlette devamlılık  vardır ve çok şükür Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugün de bütün heybetiyle devam etmektedir. Bu türlü garip uygulamalarla uğraşmak yerine hizmet üretilsin.

***

Bu konuyu burada bitirecektim, ancak Eski Başbakan Binali Yıldırım öyle bir laf etti ki, illa ki bir şeyler söylemeyi zorunlu hale getirdi. Binali Bey Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Kurucu Cumhurbaşkanı” ifadesini kullandı. Devlet adamı bu lafı söyleyip de burada böylece bırakmaz. Mutlaka altını doldurması gerekir.

Sayın Erdoğan neyi kurmuştur?

Evet,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için seçilen ilk cumhurbaşkanıdır, ama ortada kurulmuş bir devlet yoktur. Zaten bir devletin kurulması için bir öncekinin yıkılması gerekir ki, Allah devletimizi de milletimizi de korusun. Sonsuza kadar huzur, barış ve birliktelik içinde yaşamayı nasip etsin.

 

Bu makale 978 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz