söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKİLO KAYBI VE YAĞ KAYBI ARASINDAKİ FARK


Duygu Yılmaz

Diyetisyen

e-mail: duyguyilmazz93@gmail.com

İletişim: 0 553 090 16 1

 

KİLO KAYBI VE YAĞ KAYBI ARASINDAKİ FARK

 

Tartının üstüne çıktığın  zaman eğer 10 kilo verirsen  herşeyin çok iyi olacağını düşünüyorsun değil mi? Bunun sonucunda da diyet yapmaya başlıyorsun ve  aldığın kalorileri azaltıp saatlerce kardiyo antrenmanları mı yapıyorsun ? Tüm bu uğraşlarından sonra belki kilo kaybedip daha küçük görünmeye başlıyorsun , fakat yağ oranında nerdeyse hiç bir değişme olmuyor.

Yapılan bir diğer hata ise insanlar günlük harcadıkları enerjiyi, efor miktarlarını bilmeden sadece vücutlarına aldıkları kalori miktarını hesaplıyorlar, bazı besin gruplarını tamamen beslenme düzenlerinden çıkarıyorlar. Bu da aynı şekilde yağ yakmak yerine kas kaybına yol açıyor.

Eğer vücudunuzu şekillendirmek, daha küçük ve daha iyi bir formda görünmek istiyorsanız, sadece kardiyoya bel bağlayamazsınız.

Yağ hücrelerini yok etmenin en iyi yolu ağır direnç antrenmanlarını rutininize dahil etmelisiniz. Kardiyo vücudunuzda kalori açığı oluşturmanıza yardımcı olsa da, aynı vücut şekli ve oranlarda kalmamak için kaslarınızı belirginleştirmeli ve hacmini artırmalısınız.

Kas hacminizi artırmanızın bir diğer faydası da kas oranınız arttıkça ihtiyaç duydukları enerji artacak ve sizin yağ yakımınıza faydalı olacak. Ne kadar çok kas, o kadar fazla enerji ihtiyacı ve o kadar fazla kalori açığıdır.

Tabi ki, yağ yakmak için en önemli faktörün beslenme düzeni olduğunu göz ardı edemeyiz. Diyet yaparken çoğu insan bazı önemli besin gruplarını sadece aldıkları kalori miktarlarını azaltacağını düşünerek tamamen diyetlerinden çıkarıyorlar. 

Fakat işin aslı şu ki, bu şekilde vücudunuza çok daha fazla zarar veriyorsunuz. Kalori alımınızı aniden düşürdüğünüz ve saatlerce kardiyo çalışmaları yapmaya başladığınızda, ne yazık ki kaybedeceğiniz yağlarınız değil kaslarınız olacak. 

 Eğer vücudunuzu kas yapması için gerekli yakıtlarla desteklemiyorsanız kas inşası gerçekleştiremez, kaslarınızı belirginleştiremezsiniz.

Aslında mevzunun kilo vermek değil yağlardan kurtulmak olduğunu bilmeli ve ona göre davranmalısınız. Antrenman ve beslenme düzeninizi maksimum yağ yakımı ve minimum kas kaybı oluşturacak şekilde ayarlanmalıdır. Ağırlık antrenmanlarınızı rutininize dahil edin, kardiyo antrenmanlarında kendinizi fazla yormayın ve dengeli bir beslenme programı uygulayın. 

Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar beslenme düzeninizde kesinlikle yer vermelisiniz.  Özellikle sporcular için bu daha da dikkat edilmesi gerek bir konudur. Birini tamamen diyetimden çıkarayım diye düşünmeyin. Sadece bu besin bileşenlerinin dengeli alımıyla yağlarınızdan kurtulabilir, istediğiniz vücut ölçülerine kavuşabilirsiniz.

SAĞLIKLA KALIN…

 

Bu makale 518 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz