söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDIŞ GÜÇLER


DIŞ GÜÇLER

 

Son ayların moda söylemidir bu. Bu ülkede can sıkan ne varsa hepsinin de tek sebebi budur. Dış güçler yatıp kalkıp bizim mutsuz olmamız için çaba harcıyorlar.

Ülkede hangi olumsuzluklar yaşanırsa yaşansın, sebebi mutlaka dış güçlerdir. Patates, soğan fiyatları adeta uçtu; suçlu dış güçler. Terör eylemleri can alıyor, dış güçler. Döviz yükseldi, petrole zam oldu, saman ithal etmeye başladık, bütün bunların bir tek sebebi vardır; dış güçler bizim güçlü olmamızı istemiyorlar.

***

Kimdir bu dış güçler diye sorsak hemen en başa ABD ve onun arkasına AB ülkeleri yazılır. Sonra sırasıyla İsrail, Rusya, Ermenistan…

Bu ülkelerin pek çoğuyla hukukumuz vardır. Ya stratejik ortaklığımız, ya ticari ortaklığımız söz konusudur. Bazılarının askeri üslerine topraklarımızda yer vermişiz. Canlarının istediği zaman uçaklar indirip uçaklar kaldırıyorlar. Savaş gemileri limanlarımıza konuk oluyor. O ülkelerin yöneticilerine zaman zaman Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından “Eeey Trump, Eeey Merkel, Eeey Esed” şeklinde ya da “One Minute (Van minut)” diyerek ayar verilse de her seferinde ayar tutmama sonucuyla karşılaşıyoruz. Cumhurbaşkanımız bazen üslup değiştiriyor, “Dostum Berlisconi, Kardeşim Esed” gibi sevgi dolu mesajlarla yaklaşmayı deniyor ama karşısındakiler sevgiden de anlamıyor. 

Kimbilir, belki de çok kötü bir çocukluk yaşadıkları için gönüllerini her türlü dostluk ve iyiliğe kapatmışlar…

***

Son zamanlarda, özellikle de seçimler öncesinde CHP’nin de bir proje olduğu ve dış güçler tarafından tezgahlandığı iddiaları ortaya atılmaya başlandı. Bu iddia ortaya atılır atılmaz önce  her zamanki TV yorumcuları hemen olaya bilimsel dayanaklar bulma çabasına girerken AKP’ye gönül vermiş yurttaşlarımız da hemen bu söyleme atladılar.

“Zaten biz anlamıştık, bu Kılıçdaroğlu da bir proje…”

“Dış güçlerin bize dayatması…”

Siz istediğiniz kadar çırpının, “kim kime dayatıyor kardeş? Hiç böyle dayatmalar ve ardında böyle güçler olsa bu parti yüzde yirmilere demir atar mı” diye anlatmaya çalışın…

***

Sevgili okuyucu, bakınız seçimler yapıldı ve daha milletvekilleri yemin etmeden, hükümet kurulmadan ardı ardına zamlar yapılmaya başlandı.  Allah fakirin fukaranın yardımcısı olsun. Bu yazın bir de kışı gelecek, o kış bu zamlarla  nasıl geçer bilenmiyorum. Ama biz bunları konuşmuyoruz. Daha da doğrusu konuşamıyoruz. Bizim gündemimizde başka bir konu var. Dış güçler Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP’nin başına getirdiler o da koltuğu Muharrem İnce’ye bırakmıyor.

CHP’nin neden iktidar olamadığı belli değil mi? Parti içi çekişmelerden başını kaldırıp da ülke gündemini değerlendiremiyor. İnsan merak ediyor; bu durumda Kemal Kılıçdaroğlu mu, yoksa Muharrem İnce mi dış güçlerin projesi?

Neyse, şu kıraathaneler bir an önce açılırsa keklerimizi yer, çaylarımızı içer ve dış güçlerin ülkemiz üzerindeki emellerini daha rahat bir ortamda tartışırız.

 

Bu makale 829 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz