söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCHP ANALİZ


CHP ANALİZ

 

CHP’nin Aydın Milletvekili aday listesi 20 Mayıs’ta açıklandı. Merak edilen listeye bakıldığında sıralamadaki isimler çok şaşırtmasa da, “Acaba”larla başlayan birçok cümleler kurdurdu.

Seçim öncesinde dillendirilmeyenler, seçimlerin ardından özellikle Ak Parti’nin dört milletvekili çıkardığı bir ortamda sorgulanır oldu. CHP Aydın ilinde en fazla oyu alarak, birinci parti çıkmasına rağmen; Bülent Tezcan tarafından yapıldığı öne sürülen aday tercihleri tartışılıyor. 

İş işten geçse de gelecek için bir ışık olur diye bir değerlendirme yazısını bende kaleme almak istedim.  

Aydın milletvekili aday sıralamasında ilk sırayı partinin Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Bülent Tezcan yer aldı. Zaten bekleniyordu. İkinci sırada seçimlerden çok önce ‘artık sıralamaya girmez’ denilen Hüseyin Yıldız yer aldı. Nedeni gayet basitti. İYİ Parti’ye seçim kapısını açan 15 milletvekilinden biri olması, milletvekili adaylığını garantilemişti.  Üçüncü sıradaki Süleyman Bülbül ise partinin yüksek disiplin kurulu üyesiydi. Daha öncede aday adayı olan Süleyman Bülbül, genel merkeze kadar uzanan çalışmalarının ödülünü almıştı. 

Gelelim dördüncü sıra adayı Mustafa İberya Arıkan’a. 

Aydın’ın neredeyse tamamı için sürpriz bir isim oldu. Cumhuriyet Savcısıydı, ilk kez siyasete atılıyordu. Söke’de Cumhuriyet Savcılığı görevi yaptığında teması olanların dışında tanınmıyordu. Söke’de görev yapması, çocukluğunu Söke ve Kuşadası’nda geçirmesi, Ailesi’nin Ödemişli olması, Avukatlığa dönüp Söke’de büro açması gibi gibi nedenlerle Söke’nin vekil adayı olarak görüldü, kabul edildi.

Ebette kabul etmeyenler, içine sindiremeyenler de olmuştur. Bunlar mutlaka bundan sonraki süreçte konuşuldukça ortaya çıkacaktır. Ki doğru mu yanlış mı bilmiyorum ancak CHP ilçe yönetiminin Mustafa İberya Arıkan’ın adaylığının yeniden gözden geçirilmesi konusunda genel merkeze bir mektup yolladığı iddia ediliyor. Bu ortaya atılan iddiaya cevap vermekse İlçe yönetimine düşer.    

Bende Mustafa İberya Arıkan’ı Söke’de basın savcısı olduğu dönemde tanıdım. Mesleki olarak temasım oldu.  Bu tanışıklıktan doğan samimiyetten dolayı aday adaylığı ve ardından adaylığı açıklandığında kendisini telefonla arayıp, ilk tebrik edenlerden oldum. 

Seçim döneminde Mustafa İberya Arıkan ile parti binasındaki basın toplantısı, seçim bürosu açılışı ve muhtarlara verdiği iftar yemeği dışında bir karşılaşmam da olmadı. Maalesef. Belki de buluşturulmadık. 

Neyse…

Ak Parti’nin Aydın’dan dört milletvekili çıkarması, seçimler sonunda ilk açıklanan sonuçlarda CHP’nin dördüncü sıra adayı Arıkan’ın milletvekili olduğunun açıklanması, ardından işlerin tersine dönmesi…

Bu yaşananlar ve Mustafa İberya Arıkan’ın Söke’nin milletvekili adayı olması bu yazıda da daha çok üzerinde durmamı gerektiriyor. 

Gelelim Mustafa İberya Arıkan için dördüncü sıradan milletvekilliği hayal miydi? Sorusunun cevabına.

Pekala Hayır. Hayal değildi, ancak hayale dönüştü. 

Rakip partilerin adaylarının bile CHP’nin Aydın’dan 4 milletvekili çıkarabileceğine neredeyse kesin gözüyle baktığı bir seçim ortamı vardı. 

Ak Parti’nin genelde eleştirildiği bir dönemde ekonominin gelgitleri, Aydın ili milletvekilliğinde yenilemeye gidilmesi, her seçim döneminde Ak Parti’nin hata yapma olasılıklarıyla; CHP’nin seçimlerdeki deneyimi, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere il genelindeki belediyelerdeki üstünlüğü, Muharrem İnce’yle yakalanan heyecan birleştiğinde dört değil, belki beş milletvekili bile mümkündü. Bu nedenlere Aydın’da MHP’nin durumu, İYİ Parti’deki belirsizlik ve sürükleyici olmayan aday sıralaması da eklenebilir. 

Peki Mustafa İberya Arıkan neden milletvekili olamadı?   

Bu soruya ise en iyi ve doğru cevabı il ve ilçe örgütleri vermelidir. Üyeleri başta olmak üzere CHP’ye oy veren herkese bu açıklama yapılmalıdır. Bence adayların seçim çalışma programı sağlıklı yapılamamıştır.

Yukarda saydığım ve Arıkan’a milletvekilliği kapılarını açacak tüm bu uygun şartlar mevcutken; belki de ‘gücün gözleri kör etmesinden veya şımarıklıktan’ CHP’nin tüm kademelerince görülemedi. Bence Mustafa İberya Arıkan’ın Milletvekili olamamasının, dört milletvekili çıkarabilme ayrıcalığının Ak Parti’ye kaptırılmasının en büyük nedenidir. 

Birinci sırada milletvekili adayı Bülent Tezcan’ın genel merkez yoğunluğu göze alınarak, bölge çalışmalarına katılımın az sayıda olacağı belliydi. 

İkinci sıra adayı Hüseyin Yıldız, seçilme garantisi nedeniyle bölge çalışmalarına yeterince asılmadı. 

Üçüncü sıra adayı Süleyman Bülbül elinden geldiğince yapmaya çalıştı, ancak o da seçilme garantisi olduğundan milletvekilliği için performansını zorlamadı. 

Yani Mustafa İberya Arıkan yalnız bırakılmıştır. Deneyimli milletvekili adayları Hüseyin Yıldız ve Süleyman Bülbül dördüncü sıra adayının meclise girebilmesi için daha fazla çalışabilirdi. 

CHP’nin İl ve özellikle Söke ilçe yönetimi Söke’nin adayı olarak lanse edilen Mustafa İberya Arıkan’a daha düzenli ve etkili bir program sunmalıydı. Arıkan’ın programı sadece Gençlik Kollarına bırakılmamalıydı. Arada kurulamayan diyaloglar mutlaka sağlanmalıydı, kişiler arasında (varsa) problemler seçim çalışmalarına yansıtılmamalıydı. En azından partiyle yeni tanışan Mustafa İberya Arıkan bu kıskaç arasında bırakılmamalıydı. 

Genel seçimler bitti. Şimdi sırada yerel seçimler var.

Bundan sonrası CHP için daha önemli. Gerek Büyükşehir’de, gerekse Söke Belediyesi’nde ayrıca diğer belediyelerde CHP iktidarının devamı ve diğerlerinin kazanılması için yapılması gerekenler var. 

Genel Merkezin yapması gerekenleri buradan yazmayacağım. Ama CHP’nin İl ve İlçe Yönetimleri artık bir aynaya bakmalıdır. Genel seçimler gibi genel başkanlar düzeyinde gitmeyecek olan kampanyalarda, il ve ilçe yönetimleri etkili olabilecek kadrolardan oluşmalıdır (Tabi bu saatten sonra olursa veya mümkünse). 

İl ve İlçe yönetimleri ortak akılı oluşturmak ve en iyiyi uygulamak adına deneyimli olan herkesle buluşmalı, buluşturmalıdır. Küskünlükleri bitirmek için adımlar atmalı; kişilerin değil, CHP örgüt geleneğinin ve üyelerinin yönetimleri olmalıdır.

Belediyeler arasında koordinasyonun sağlıklı şekilde sağlanması gerekmektedir. Yapılan icraatlar ve bundan sonra planlananlar gözden geçirilmelidir.  

Yoksa CHP’yi ve bugün koltuklarında oturanları Aydın’da çok zor bir dönem beklemektedir. Tabi o koltuklara oturma arzusunda olanları da…

Benden gelecek adına söylemesi.

Zaman su gibi geçti, geçiyor da.

Saygılarımla…

 

 

Bu makale 392 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz