söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiUYKU SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ SAĞLIKLI BESLENMEDEN GEÇİYOR


UYKU SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ SAĞLIKLI BESLENMEDEN GEÇİYOR

   

Ortalama 75 yıl yaşayan bir insan ömrünün yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyor. Kaliteli uyku için dengeli beslenme ve egzersiz ‘olmazsa olmaz’ anlamına geliyor. 

Uyku bozukluğu hastalıklara zemin hazırlıyor. Bu sorun, sağlıklı beslenme ve egzersiz ile çözülebilir.

Stresin de en önemli sebeplerinden biri olan uykusuzluk, hipertansiyon, diyabet, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları, cilt problemlerine de zemin hazırlıyor. 

Hastalıkların oluşumunda uyku bozukluğu önemli rol oynuyor. Yapılan çalışmalar, yetişkinlerin günde 6-8 saat arasında uyuması gerektiğini gösteriyor. Daha az uyku, stres yarattığı gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

 

İYİ UYKU İYİ KONSANTRASYON DEMEKTİR

İyi bir uyku, dinlenmiş bir vücut demektir.

Düzenli uykuyla dinlenen insan kendini daha dinç hissettiği gibi sersemlik, yorgunluk ve dalgınlık gibi sorunlarla karşılaşmaz. İyi uyuyanlar iyi konsantre olurken daha da kolay öğrenirler. Obezitenin uyku sorunlarını tetiklediği yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. 

Obeziteyi yaratan alışkanlıklardan vazgeçildiğinde uyku bozukluklarının giderildiği de gözleniyor. İdeal kilosunu yakalayan kişi, uyku sorunlarını da en aza indirir.

• İyi bir uyku için uyku saatinden önceki dört saat içinde ağır yemekler, aşırı baharatlı, gaz yapan ve şekerli gıdalar tüketilmemeli.

• Kafein alımı azaltılmalı. Alkol tüketilmemeli ve sigara içilmemeli.

• Akşam öğününden sonra bir şeyler tüketmek isteyenler bal ile tatlandırılmış rahatlatıcı bitki çayları içebilir.

• Düzenli yapılan spor, uyku kalitesini artırır.

• Aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya özen gösterilmeli. Ayrıca uygun bir yatak, odanın ısısı, ses ve ışık da iyi bir uykuyu etkileyen unsurların başında gelir.

 

Duygu Yılmaz

Diyetisyen

Tel: 0 553 090 16 10

e-mail: duyguyilmazz93@gmail.com

 
 

Bu makale 579 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz