söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEEEYYY SANDIK!..


EEEYYY SANDIK!..

 

Sonunda beklenen gün geldi. Hafta sonunda sandık ortaya konacak ve millet kendilerini beş yıl süreyle yönetecek olan yöneticilerini seçecek. Adaylar ve kampanyaya destek veren partililer son bir ayda yoğun bir şekilde çalışarak vatandaşı ikna etmeye çalıştılar. Şimdi artık kimlerin ne kadar inandırıcı oldukları ortaya çıkacak.

Herkes kendine göre bir ölçü belirleyip değerlendirmesini yapacak. Beklentilerini bir tarafa yazacak, umutlarını bir tarafa yazacak ve adayların konuşmalarını bu beklenti ve umutlarla birlikte değerlendirecekler. Bir kısım seçmen ise hiç böyle şeylerle kafa yormayacak, onlar dün ne yaptılarsa yarın da aynısını yapacaklar.

Sevgili okuyucu, iktidarı da muhalefeti de hep yapacaklarını anlatıyorlar. Yapılanlar üzerinde yeteri kadar konuşulmuyor. Halbuki bunlar mutlaka konuşulmalıdır. Eğer bir ülke 16 yıl bir parti tarafından, hatta bir kişi tarafından yönetildiyse öncelikle bu yönetim tartışılmalıdır. Geçen 16 yılın artıları ve eksileri ortaya konmalıdır.

Muhalefet partileri elbette ki yapacaklarını anlatacaklar. Çünkü seçmen onlara iktidar olmaları için bir şans vermemiş, dolayısıyla da yaptıkları üzerinden bir değerlendirme mümkün olmaz. Onlar iktidarın eksiklerini ve yanlışlarını ortaya koyarken kendi projelerini ve kendi doğrularını anlatacaklar. Ama iktidar partisi için durum böyle değildir. Üstelik 16 yıllık bir iktidar partisi için hala yapacaklarından söz edip oy istemek geçmişi inkar anlamına gelir. Her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanı geçmişte defalarca aldatılıp yanıltıldığını ifade etse de en azından aldatılmadığı konulardaki hizmetlerini ortaya koyarak oy istemelidir. Çünkü yapılanlar bir anlamda yapılacaklarının da göstergesidir.

Seçim çalışmalarının son haftasında Sayın Cumhurbaşkanı rakip adayları, özellikle de Sayın Muharrem İnce’yi terör örgütleriyle ilişkilendiren imalarda bulundu. Sayın İçişleri Bakanımız imaların da ötesine geçip açıkça itham etti. Bana göre bir milletvekili ve cumhurbaşkanı adayına böyle ithamlarda bulunmak son derece yanlıştır. Bunlar ağır suçlamalardır. Her vesileyle doğruluğu yanlışlığı düşünülmeden yapılan bu türlü suçlamalar aslında bu büyük suçu adeta sıradanlaştırır. 

Saygıdeğer efendiler, yaptığınız suçlama vatana ihanetle eş değerdedir. Bu konuda bilgi ve belgeniz varsa hemen gereğini yapın, yoksa bu ifadelerle milletin kafasını karıştırmayın. Bizi iyice şaşırttınız. Üniversite hocalarından yargı mensuplarına, emniyet güçlerinden silahlı kuvvetlerin komuta kademesine, din adamlarından öğretmen kadrolarına  kadar bütün kurumlar bu türlü ithamlar nedeniyle adeta diken üstünde yaşıyor. 

Son söz; bana göre AKP ülke yönetiminde başarılı olamadı. Başarısızlığını zaten erken seçim kararıyla kendisi de kabul etmiş oldu. Terörle mücadelede kararlı duramadı. PKK ile önce açılım diyerek anlaşma yolları aradı. Hatta toplumu ikna için kerameti kendinden menkul “Akil Adamlar” bile görevlendirildi. Askerin operasyon için karar verme yetkisi mülki amirlere devredildi. Bu durum terör örgütünün kent yapılanmalarına zemin hazırladı. 

FETÖ adı verilen terör örgütü ise son dört yıla kadar fevkalade masum, hatta vatansever olarak kabul edildi. Örgüt liderine övgüler düzülüp göz yaşlarıyla vatana dönme çağrıları yapıldı. Eğitimden finansa, ordudan yargıya her kurumda yuvalanmalarına göz yumuldu. 

Son hafta bir gariplik yaşadık. Hem Sayın Erdoğan, hem Sayın Soylu terörle mücadelede Sayın Muharrem İnce’nin yeterli hassasiyeti göstermediği, meydanlarda bu konudaki mücadele yöntemlerini anlatmadığını ifade ettiler. Sahi 16 yılda AKP terörle mücadelede hangi program ve projeyi uyguladı, bilen var mı?

Neyse, son sözümü söyleyeyim;

“Eeyyy sandık, Allah’ın izniyle sana geliyoruz. Elimizde bir oyumuz,  işçiyi, memuru, esnafı, çiftçiyi, emekliyi ve de en önemlisi, çocuklarımızın geleceğini düşünerek sana geliyoruz.!..”

 

Bu makale 783 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz