ÖMRÜMÜZDEN BİR BAYRAM DAHA GEÇTİ


ÖMRÜMÜZDEN BİR BAYRAM DAHA GEÇTİ

 

On bir ayın Sultanı Ramazan ayı derken çok şükür Ramazan bayramını da kardeşçe kutladık ve de yaşadık. Yüce Mevla’m büyük milletimize hür ve özgür olarak sevgi, barış çemberi içinde daha nice bayramlar nasip eğlesin. Ancak ne var ki bazı olaylar insanı üzüyor. Güneydoğu’da Şanlıurfa / Suruç’ta bu güzelim bayramı kana boyadılar. Meydana gelen bir silahlı çatışmada 4 vatandaşımız öldü, 9 vatandaşımız da ağır yaralandı, ölenlere Allah’tan rahmet ve yaralı olanlara acil şifalar diliyorum. Cümlesinin aile fertlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

1980-1995 yılları arasında Şanlıurfa’da Akçakale, Hilvan ve Suruç Ovası üçgeninde (YİBO) Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’nda idareci olarak görev yaptım. Bu yörenin insanlarını çok iyi biliyorum. Mütevazı, dinine bağlı aydın ve milliyetçi insanlardır. Daha doğrusu Şanlıurfa Peygamberler şehri diye anılıyor. Bu hoş olmayan olaylar bu topraklara hiç yakışmıyor.

24 Haziran seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Bütün Parti mensuplarının ve adaylarının çok dikkatli olmalarını diliyorum. Kabadaylık yapıp onur, bunun dolduruşuna ve de sözlerine gelmemelerini temenni ediyorum. Vurucu. Kırıcı olmak zarardan başka hiçbir şey bize kazandırmıyor, üzüntüden başka. Bu memleket hepimize yeter. Bölünmeye, kırılmaya gerek yok. Saygıdeğer okuyucularımın bu mübarek Ramazan Bayramını bir kez daha gönülden kutluyor,  sağlıkla  bereketli geçmesini diliyorum. Böyle kan dökücü olayların bir daha yaşanmamasını diliyor ve sözlerimi bir şiirimle bağlamak istiyorum:

 

BAYRAM

 

Bayram bayram

Dostluk, kardeşlik, erdemlik

Yakın, derin ve uzak

Görünmesin tüm çirkinlikler

 

Her yer gün aydınlığınca sıcak

Duman tütsün her ocak

Kardeşçe, dostça, merhaba

Bayramın kutlu olsun ey dost

 

Güvercin mavisi aydınlık

Defne yeşili huzur

Çocuklara salıncak

Ve her geline bir duvak

 

Bugün bayram

Küçük, büyük herkese

Candan diyorum merhaba

Tüm kötülüklere inat

 

En kötü günün böyle olsun

Barışalım, görüşelim kucak kucak

Dostça, kardeşçe, uygarca

Kin ve nefret öte kalsın

Her şey gün aydınlığınca sıcak..

 

Abdülkadir GÜLER

 

1- Yaz Güneşi Bengisu / Şiirler – Söke- 2004

2- Çağrı dergisi Mayıs 1993- Ankara

3- Bayram Şiirleri Antolojisi, Nurkal Kumsuz, Laçin Yayınları 2003- Kayseri

 

Bu makale 651 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (19/6/2018)
    Geçmiş bayramınız kutlu olsun sevgili dostum:)