söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİKİ KOMİSYON RAPORU


İKİ KOMİSYON RAPORU

 

Geçen haftaların en ilginç haberlerinden biri Söke’de yaşanan sebepsiz balık ölümleriydi. Haberci arkadaşlarımız tarafından görüntülenen bu ölümler için herkes kendine göre bir yorum yapmış ve suçu genellikle ya Menderes’in aşırı kirliliğine, ya da jeotermal işletmelerinden salınan atıklara yüklemişlerdi. Sonra jet hızıyla komisyon toplandı ve Sayın Valimiz komisyon kararını açıkladı; ölümlerin nedeni tahliye kanalındaki su azalması ve sıcaklık…

Bir sorunun çözümü teşhisin doğru konmasıyla mümkündür. Bu kadar çabuk toplanıp bu kadar çabuk karar veren bir komisyonun teşhisi ne kadar güvenilir, doğrusu ben kuşkuluyum. Sanırım kamuoyu da açıklamalardan memnun olmadı ki, bu konudaki paylaşımlar devam ediyor.

Bir tek şeyden memnun oldum. Komisyonun derhal toplanıp doğru ya da yanlış, çabucak karar verebilmesinden. Keşke her komisyon bu kadar hızlı olsa da, kararlarını böyle çabuk verebilse…

***

Efendim, günler önce Tempo Radyo ve Tempo Net TV’de bir hikaye anlatmıştım. Bir aile dişinden tırnağından arttırıp kızını okutuyor. Okuyan kız müzik öğretmeni oluyor ama pek çok arkadaşı gibi onun da ataması yapılamıyor. O da özel okullarda iş arıyor. 15 Temmuz’dan sonra kapanan okullardan birinde iş buluyor ve o okulda iki sene müzik öğretmeni olarak görev yapıyor. 15 Temmuz darbe girişiminden önce, Haziran ayı başında ayrılıp başka bir özel okulla anlaşıyor.

Bu anlattıklarımda normal olmayan bir durum var mı? 

Ama bu öğretmen Hanımın iki sene görev yapıp ayrıldığı okul devlet tarafından kapatılınca öğretmenleri de göz altına alınıyor. Öğretmen kızımız da gözaltına alınanlar arasında. Emniyette ifadesini alıyorlar ve “soruşturmaya gerek yoktur” diye bir tutanakla salıveriyorlar. Bilgisayarı ve cep telefonuna el koyuyorlar.

Sevgili okuyucu, bu kızımız yeni anlaştığı okuluna gittiğinde acı bir sürprizle karşılaşıyor. Öğretmenlik lisansı iptal edilmiş. 

Neden?..

Her tarafa dilekçeler yazıyor. Valiliğe, Bakanlığa BİMER’e, CİMER’e… 

Aylarca boş yere cevap bekliyor. Ama hiçbir yerden cevap gelmiyor.  Sonunda 2016 yılında yazdığı dilekçeye 2018 yılı Nisan ayında Valilikten bir cevap geliyor. Mealen yazıyorum:

“Toplanan komisyonumuz durumunuzu görüşmüş ve çalışma yasağınızın devamına karar vermiştir”

Yani o öğretmen kızımızın komisyonu iki seneye yakın bir zamanda anca toplanıp bir karar verebilmiş. Balıklar yine de şanslı sayılır, onların komisyonu iki günde toplandı. Üstelik kararı bizzat Vali Bey bizzat açıkladı.

***

Şimdi sormak istiyorum; bu öğretmenin suçu nedir?

O okulların açılmasına izin veren kuruluşların suçu yok.

O okullarda çalışmak için başvuru yaptığında izin verenlerin de suçu yok.

Çocuklarını o okullara gönderip böylece finansal destek sağlayan velilerin suçu yok.

Ama ekmek parası için devletin verdiği izinle ve hatta belki de teşvik ve kredilerle açılan bir okulda yine devletin izniyle görev yapan 25 yaşındaki bir bayan öğretmenin suçu var, öyle mi?

Balık komisyonu en azından balık ölümleri için bir sebep ortaya koymuş ve Vali Bey bunu paylaştı. Keşke eğitim komisyonu da bu çalışma yasağı için bir sebep göstereydi ve vali Bey paylaşaydı. 

Şimdi sormak istiyorum; yıllarca dirsek çürütüp öğretmen olmuş bir çocuğa sebepsiz yere çalışma yasağı koyan  o komisyon üyelerinin vicdanları rahat mı? Akşam rahat uyuyabiliyorlar mı? Kendi çocuklarını gördükleri zaman bu öğretmeni düşünüp vicdan azabı yaşamıyorlar mı?..

Sayın Vali, kamu vicdanının rahat etmesi için lütfen o komisyon kararını tekrar gözden geçirin. Suçluysa suçunu söyleyin, değilse iznini verin. Zaten gecikmiş adalet, adalet sayılmaz da, daha da fazla geciktirmeyin.

Günahtır.

 

 

Bu makale 830 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz