söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiREKTÖR KALPLERİ FETHETMİŞ


REKTÖR KALPLERİ FETHETMİŞ

 

Yukarıdaki başlık hafta sonu yayınlanan Söke Ekspres Gazetesinde gördüğüm bir haberin başlığı. Başlık aynen şöyle:

“ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan Sökelilerin kalbini fethetti.”

Heyecanlandım elbette. Şimdiye kadar Rektör Bircan’dan Söke’ye bir hizmet göremediğimiz gibi arada bir hizaya bile çekilmiştik. Bu nedenle de Sökeliler olarak kalbimizin fethedilmesi çok da kolay değildi.

Haberi okuyunca yanlış düşünmediğimi anladım. Rektör gene eski Rektör de, bu sefer yansıtıcılar oldukça kuvvetli.

Efendim, bilindiği gibi; Sökeliler dişlerinden tırnaklarından arttırıp, yemeyip, içmeyip fakülte binaları yaptırdılar. Fakat Mimarlık ve Tasarım Fakültesi olarak inşaatı tamamlanan bina geçtiğimiz öğretim yılında ne yazık ki öğrenci alamamıştı. Gerekçesi de öğretim kadrosunu oluşturamamak. Öğretim kadrosu dediğime bakmayın, ihtiyaç duyulan sadece üç tane Yardımcı Doçent. Bunu bahane ederek fakültemizi öğretime açmadılar. Sonra burasının başka fakülte olarak değerlendirilmesi de gündeme geldi. Sökeliler kararlı durdular, bina da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi olarak projelendirilmişti. Boynumuzu bükmüş, öylece bekliyorduk.

Söke Ticaret Borsası “ne olacak bu Mimarlık ve Tasarım Fakültesi” diyerek bir çözüm arayışına girmiş. Bir iftar yemeğinde ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ı Söke’ye davet etmiş. İşte Rektör de orada bu müjdeyi vermiş.

Sevgili okuyucu, mübarek ramazan ayının hikmetlerinden biri de bu olsa gerek. Bugüne kadar Söke ile ilgili olarak ağzından olumlu şeyler duymaya alışık olmadığımız rektörümüz yemekten sonra yaptığı konuşmada Sökelileri öve öve bitirememiş.

“Yardımseverlik, kadirşinaslık, dostluk, eğitim-öğretime verilen katkılar…”

Sayın Rektör bunları çok iyi bildiğini ifade etmiş. Kendilerinin ADÜ’yü nasıl yücelttiklerini uzun uzun anlatıp araya da bizi heyecanlandıran o müjdeyi sıkıştırmış.

“Söke Mimarlık Fakültesi Söke’nin hakkı, şimdiden hayırlı uğurlu olsun…”

Şimdi benim bir Sökeli olarak Sayın Rektöre minnettar olmam mı gerekiyor. Zaten benim olanı gecikmeli olarak da olsa bana verdiği için şimdiye kadarki ihmal ve dışlanmışlığı yok mu sayayım?

Gazete haberinde göremedim de, galiba Rektör Hoca bir şart daha ileri sürmüş. Binanın mefruşatını da Sökelilerin yapmasını istemiş. Olur tabi, niye olmasın ki? Efeler İlçesinde, ya da Nazilli ilçesinde, ya da diğer ilçelerde yaşayanlar binalarını kendileri yapıp içinin mefruşatını da kendileri tedarik ediyorlarsa biz de yaparız, ne var ki?

Bunun bir adım ötesi de var; Sayın Rektör en azından fakültede görev alacak akademisyenlerin maaşlarını da Sökelilerin ödemesini istemedi.

Allah razı olsun.

 

Bu makale 741 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz