söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSİYASETTE USTALIK


SİYASETTE USTALIK

 

Siyasetin bir sanat olduğunu iddia edenler vardır. Ben o kanaatte değilim ama kendine özgü bir ustalık gerektirdiğini de söylemem gerekir. Ak Partili yurttaşlarımız bu bakımdan kendi Genel Başkanları Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı çok beğenirler ve kendisinin siyasette büyük bir usta olduğunu her vesileyle dile getirirlerdi. Bu ustalığın nereden kaynaklandığını, hangi ölçüler esas alınarak bu hayranlığın oluştuğunu zaman zaman düşündüm. 

Sayın Erdoğan genellikle tek başına karar almayı tercih eden bir lider görüntüsü verdi. Uzun süren iktidarı döneminde kendisinin de pek çok kez ifade ettiği gibi hatalar yaptı, yanıldı, yanıltıldı. Bunu da her seferinde açık yüreklilikle kabul edip “kandırıldım, yanıltıldım” demekten çekinmedi. Buna rağmen belli bir taraftar kitlesini muhafaza edip iktidarda kalmayı başarabildi. 

Aslında çok da somut vaatleri olmuyordu. Ama halkın hoşlanacağı, kendilerini iyi hissedeceği söylemleri vardı. Ara sıra yabancı ülke liderlerine karşı “Eeyy Trump, eeyyy Merkel” gibi üst perdeden konuşmaları da hamasi duyguları okşuyordu. Böyle böyle onbeş yılı bitirdik. Geldiğimiz noktada Allah yardımcımız olsun.

***

Bu seçimlerde Sayın Erdoğan’ın ustalığına karşı bir rakip çıktı. Hem de kolay alt edilemeyecek kadar güçlü bir rakip.  Sayın Erdoğan önce hafife aldı. Tıpkı daha önceleri diğer rakiplerine karşı yaptığı gibi yok saydı. Ortaya bir konu atıp gündem oluşturmak ve yine herkesi bu gündemin peşinden koşturmak istedi. Ama bu hesapların hiç biri tutmadı.

Kimse darılıp gücenmesin, hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de el elden üstünmüş. Bu yeni usta çok zorlu çıktı. Başkalarının gündemini kovalamıyor, gündemi kendi belirliyor. Dersine çok iyi çalıştığı belli; çünkü asla geri adım atmıyor. Üstelik çok önemli bir artısı daha var; Sayın Muharrem İnce eleştirirken bile gülümsüyor. 

Gülümseme bir sevginin ve sevinmenin ifadesidir.

Muharrem İnce gezdiği, dolaştığı, konuştuğu her yerde bir gönül adamı görüntüsü veriyor. Kırmadan, dökmeden gerçekleri ifade edebilen, kibirden, büyüklenmeden uzak bir gönül adamı…

Öyle ki, gidin yanına, bir evlada, bir kardeşe, bir ağabeye anlatır gibi derdinizi anlatın. Dinleyeceğinden, anlayacağından ve de sorunlarınızı paylaşıp çözümler arayacağından o kadar emin olursunuz ki…

***

Sevgili okuyucu, bana göre Muharrem İnce geliyor. Hem de ince ince değil, gümbür gümbür geliyor. Bu hız onu cumhurun başı yapar mı bilmem, ama sanırım bundan sonra AKP’nin ve Sayın Erdoğan’ın işi çok zor. 24 Haziran’da kazansa bile hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

 

Bu makale 967 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz