söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE ÇAYI BEKLİYOR


SÖKE ÇAYI BEKLİYOR

 

Eli kulağındadır, yakında birileri çıkıp yaygarayı koparır:

“Kardeşim bu çay üstü dükkan ve otoparklarını niye yıktınız ki? Bakın üstü açıldı ama öyle bırakıldı. Hani projesi hazırdı?..”

Bu lafları duyar gibi oluyorum. Hatta seçimler erkene alınıp bizzat AKP bile hazırlıksız yakalanmasaydı belki de bu konuda ilk eleştiriler bizzat iktidar partisinden, o partinin ilçe başkanından ya da milletvekillerinden gelecekti. Sanki çayın üstünü kim yıktıysa o yapmak zorundaymış gibi…

***

Yıllarca konuşuldu. Dükkanlarda kiracı olanların dışında neredeyse bütün Sökeliler o dükkanların yıkılması için fikir birliği içindeydiler. Bu konuda mahkeme kararları bile vardı. Sonunda Belediye Başkanı Süleyman Toyran bu yıkım işini gerçekleştirdi. Yalnızca çay üstü dükkanlarını değil, otopark alanlarını da yıkarak çayın üstünü tamamen açtı. Sonra da Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğüne teslim etti.

Önceden söylenenlere göre projeleri de hazırdı. DSİ’nin açıklamasına göre çay hem daralacak, hem de derinliği azaltılacaktı. Şu anda en dar yeri 25 metre olan Söke Çayı’nın genişliği bazı noktalarda 35-40 metreye kadar çıkıyordu. Derinliği de 5-6 metre civarındaydı. Yeni projede genişlik 20 metre ve derinlik de 2,5 metre olarak planlanmış. Bu durumda derenin iki yanında da yola katılabilecek, yürüyüş ve yeşillikler oluşturulabilecek  alanlar kazanılıyordu. Hatta 2,5 metre olarak düşünülen derinliği dört metreye çıkarıp genişlik biraz daha azaltılarak daha fazla alan kazanımı ve dolgu malzemesinden tasarruf bile düşünülebilirdi.

Bunların ne zaman olacağını hiç kimse bilmiyor?

***

Geçtiğimiz aylarda AKP Milletvekili Sayın Mehmet Erdem bu konuda bazı laflar etmişti de, ben kendi payıma hiçbir şey anlamamıştım. Mehmet Bey önce dere yatağının teslim edilip edilmediğiyle ilgili bir şeyler söylemişti. Sonra da sırada yüzlerce dere ıslah projesi olduğu, Söke Çayı Projesinin yatırım programına alınması için çaba harcayacaklarını falan söylemişti. Şu anda konuşan da konuşulan da yok. Sanırım projeyi  yatırım programına aldıramadılar. Ya güçleri yetmedi, ya da yeterince üzerinde durulmadı. Böyle olunca da yapılacak iş belli.  Hemen suçu yerel yönetimin üstüne atarsınız, olmadı mı bu sefer de doğrudan halkı suçlarsınız.

Önce Söke Belediyesine çatılır. Yıkılsın diye ağız birliği yapılan çay üstünü niye yıktı diye Belediye Başkanı suçlanır. Sonra niye yapmıyor diye Büyükşehir Belediyesi suçlanır. En son olarak da “bunlara oy vereceğinize bize verseydiniz biz yapardık” diyerek halkın iradesi suçlanır.

 

Bu makale 882 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz