söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiRAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLMALIDIR


Konuk Yazar: Duygu Yılmaz

Diyetisyen

e-mail: duyguyilmazz93@gmail.com

 

RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLMALIDIR

 

Ramazan Dönemi normal beslenme düzeninin ve saatinin tamamen değiştiği bir dönemdir. Bu yüzden de bu dönemde yediklerinizin ve içilen içeceklerin dikkatli seçilmesi sağlık açısından önem taşımaktadır. 

Uzun süreli açlık sonrası yanlış besin seçimi ve beslenme şekli (meyve, sebze tüketiminde azalma, et, tatlı, hamur işlerinin tüketiminde artış), ramazan dönemi kilo almanıza veya sağlıksız beslenmenize neden olabilecek bir dönemdir. 

Uzun süreli açlık sonrası yanlış besin seçimi ve beslenme şekli (meyve, sebze tüketiminde azalma, et, tatlı, hamur işlerinin tüketiminde artış), ramazan dönemi kilo almanıza veya sağlıksız beslenmenize neden olabilecek bir dönemdir. 

Bu dönemde yediklerimizde çeşitlilik yaratarak, normal sağlıklı beslenme düzeninin sürdürülmesi gerekmektedir. iftar ve sahurda gerekli olmayan besinlerden uzak durarak ve porsiyon kontrolü sağlayarak yeterli ve dengeli beslenebilirsiniz. 

Orucunuzu açarken öncelikle 1-2 tane zeytin, hurma veya kuru incir tercih ediniz.

İftar, sahur olmak üzere 2 ana öğün ve en az 2 ara öğün yapınız. 

 İftar zamanı hızlı ve aşırı yemek yemeyin ve mideye ani yüklenmeyin. Hafif bir öğün ile başlayıp ana yemeğe geçin.

Örneğin; 1 kase soğuk veya sıcak çorba veya1 kase cacık ile beraber 1 dilim kepek, çavdar , tam tahıllı ekmek veya az bir miktar pide tüketiniz. Daha sonra ise 1 kase salata tüketiniz. Salatanıza 1 dilim az yağlı peynir ve 1-2 tüm ceviz ekleyebilirsiniz.Bir süre bekledikten sonra etli veya etsiz bir sebze yemeği veya ızgara, fırında, haşlama yöntemleri seçilerek pişirilen et, tavuk, balık, köfte gibi bir ana öğün yenilebilir

Haftada 1-2 kez kırmızı et, 1-2 gün balık, 1-2 gün kurubaklagil yemeği ve 1-2 gün sebze yemeği tercih ediniz. Seçtiğiniz bir ana öğün ile beraber 1 kase yoğurt, ayran veya cacık tüketiniz.

Bu öğünle beraber 1-2 dilim ekmek, az miktarda pide, az bir miktar makarna, pilav veya patatesten birini mutlaka tabağınızda bulundurunuz. 

Ara öğün yapmayı ihmal etmeyiniz. İftardan 2 saat sonra ve yatmadan önce olmak üzere mutlaka 2 ara öğün yapınız. Ara öğünlerin porsiyonuna dikkat ediniz. 

Örneğin 1 bardak yarım yağlı süt ile 1 porsiyon meyve, 2-3 adet ceviz veya 14 adet badem , haftada 2-3 kez olmak üzere ağır tatlılar yerine sütlü tatlı veya meyve tatlısı ile ara öğün yapabilirsiniz. 

Sahur mutlaka yapılmalıdır. Bu öğününüzü kahvaltı olarak tercih edin; 1 tane tuzsuz  yağlı peynir, 1 adet yumurta veya yağsız sebzeli omlet, 5 adet zeytin, 2 tüm ceviz, 1 tatlı kaşığı bal veya reçel ile bol yeşillik ve söğüş ile beraber 2-3 dilim kepekli, çavdar veya tam tahıllı ekmek  şeklinde olabilir.

Bu dönemde turşu, cips, hazır çorba gibi aşırı tuzlu besinler, kızartmalar ve kavurmalar, kremalı ve ağır soslu yiyecekler ve şerbetli ve hamur tatlılarının tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Havaların sıcak olması nedeni ile su tüketimi daha da önem kazanmaktadır. Bu yüzden asitli içecekler ve hazır meyve suları yerine mutlaka su tercih ediniz. 

İftardan 1-1.5 saat sonra yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş besinlerin sindirimine yardımcı olacaktır.

 

Bu makale 250 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz