söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMİLLETVEKİLİ ADAYINDAN SİTEM


MİLLETVEKİLİ ADAYINDAN SİTEM

 

24 Haziran seçimleri öncesinde heyecan içinde aday listelerinin açıklanması bekleniyor. Öyle tahmin ediyorum ki şu anda bütün aday adayları kendilerini seçilebilecek sıralarda hayal ediyorlardır. Asında takip ediyorum; hepsi de hem kamuoyunun, hem parti üyelerinin desteklerini almaya çalışırken Genel Merkezlerini etkilemenin yollarını arıyorlar. Baştan da söyledik; Allah herkesin yolunu açık etsin. Bu konuda ne seçileni ne de seçeni etkileyebilecek konumda değiliz. Ne zaman ki listeler belli olur, partilerin Aydın için milletvekili aday sıralamalarını görürüz, o zaman söyleyecek lafımız olur. Çünkü o zaman söz söyleme  sırası seçmenlere gelir.

***

Bir milletvekili aday adayı hemşerimiz bir dostumun yanında sitem etmiş. Beni çok sevdiğini, ama onun hakkında olumsuz yazılar yazdığım için üzüldüğünü, halbuki bu görev için çok uzun bir süredir hazırlıklar yapıp kendini geliştirdiğini anlatmış.

Sevgili kardeş, ben henüz hiçbir aday adayı hakkında olumlu ya da olumsuz yazılar yazmadım, sözler söylemedim. Söylediğimi düşündüğün ifadeleri de senden önce başkalarının üzerine alınmaları gerekir. Bunu anlamanın yolu o yazıların öncesini de değerlendirmekten geçer. Sizler hele bir aday olun da, o vakit söyleyecek sözümüz olur mutlaka…

Bu günler için nasıl hazırlıklar yaptın, nasıl bir gelişim kaydettin, gelir anlatırsın. Kafamızda sorular olursa sorarız, aldığımız cevapları da tarafsız bir şekilde kamuoyuyla paylaşırız. 

Bu sözüm sadece alındığını söyleyen aday adayı kardeşimize değil, listelere girebilecek bütün adaylaradır. Kişisel kanaatim; bu sayının çok olmayacağı şeklindedir.

***

Listelerde yer almak elbette ki yetmez. O listelerin seçilebilecek sıraları hedeflenmelidir. Onun dışındaki sıralar sadece o kişinin kartvizitine bir unvan eklemeye yarar:

“Falanca Parti Milletvekili Aday Adayı”

Bazıları için bu yeterli olabilir de bizler için, yani bu kentin hemşerileri için asıl olan seçilip Ankara’ya gidebilmektir. Bunun için de hedeflenen sıralar geçen seçimlerde partilerin çıkardığı milletvekili sayısı ölçü alınarak değerlendirilmelidir.

Yani CHP ve AKP için ilk üç sıra iyi sıralardır. MHP için birinci sıranın dışındaki sıra kuşkuludur. İyi parti için elimizde bir ölçü yok. Ölçüyü adayların kamuoyunda göreceği kabul ve seçim çalışmalarında gösterecekleri performans belirleyecektir.  Saadet Partisini ve HDP’yi bilemiyorum, Aydın’da iş yapabilirler mi?..

Şu anda bir tahminim var da, listeleri bekleyeyim.

***

Bazı hallerimiz adeta Orta Çağın Avrupa kentlerine benzer oldu. Eskiden tek katlı yer evler olurdu. Kanalizasyon falan da olmadığından bazı evlerin mutfak ve banyo giderleri sokağa açılır, kirli sular sokağa akıtılırdı. Orta Çağda Avrupa’da da aynı şekilde atıklar pencerelerden sokağa atılırmış. Bu nedenle de yürümek pek güvenli değilmiş. Şimdi o yer evler azaldı, yerine apartmanlar aldı ama çoğunda bu sokağa su akıtma alışkanlığı sürüyor. Üstelik çok katlı olduklarından su balkonlardan yolda yürüyen insanların üstüne akıtılıyor.

Lütfen kendinizi o kaldırımlarda yürüyen insanların yerine koyunuz. Yoldan geçenleri bu şekilde kirli balkon yıkama ya da çiçek sulama sularıyla ıslatmanın ne kadar çirkin ve yanlış olduğunu düşünün.

 

Bu makale 970 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz