söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiRAMAZAN AYINDA  SAĞLIK SORUNLARINA DİKKAT!


Konuk Yazar: Duygu Yılmaz

Diyetisyen

e-mail: duyguyilmazz93@gmail.com

 

RAMAZAN AYINDA  SAĞLIK SORUNLARINA DİKKAT!

 

Oruç tutarken sağlıklı olabilmek için beslenme düzeninden ödün vermemek gerekir. Ramazan ayında özensiz, sınırsız, denetimsiz beslenenlerin çoğunda mide yanması, gaz, ekşime, kabızlık gibi yakınmalar artmaktadır. 

Bu dönemde özellikle lifli-posalı gıdalarla beslenmek, bol su- sıvı alınması, yemekleri yavaş yavaş yemek ve sindirimi kolay besinler seçmek sağlığımız için mutlak gerekli olan yasalar, ramazan sofralarının vazgeçilmez kuralları olmalıdır.

İftarda ve sahurda birden bire ve çok fazla yemekle mideyi doldurmak, hem tansiyon yükselmesine hem de nörolojik hormonların hızlı salgılanmasına , susuz kalınması hem kabızlık, hem de idrar yolu sorunlarına yol açabilir.

Ramazan ayında uygulanan dengeli bir beslenme ile; kan kolesterol düzeyi düzenlenmekte , gastrik asidite düşmekte, kabızlık ve diğer sindirim sistemi hastalıkları önlenmekte ve sağlıklı yaşam şekli ortaya çıkmaktadır. Ancak oruç tutmak kilo verme yöntemi değildir. 

Öğün aralarının uzun olması ve hareket azlığı, metabolizma hızının yavaşlaması kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.

Hamile veya emziren anneler, gelişme çağındaki çocuklar, uzun seyahat yapacak olanlar, hipoglisemi ve şeker hastalığı gibi uzun süre aç kalması istenmeyen hastalar, hipertansiyon ve ağır kalp-böbrek hastaları, mide ve sindirim problemlerini şiddetli yaşayanlar, karaciğer yetmezliği olanlar, psikolojik durumu bozuk olanlar, akli dengesi yerinde olmayanlar için oruç tutmak sakınca yaratabilir.

 

Bu makale 540 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz