söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi1 Mayıs İşçi Bayramını Kutladık


1 Mayıs İşçi Bayramını Kutladık

 

 

“En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür toprak, onu eliyle işleyenlerindir.” (Emiliano Zapata)

 

İşçi ve Emekçilerin Bayramı 1 Mayıs 2018 Salı bütün yurtta törenlerle kutlandı. Gerek yurdumuzda ve gerekse bütün dünyada çalışan İşçilerin ve emekçilerin bayramıdır.

1 Mayıs geçen Salı günü (1 Mayıs 2018)  günü İşçilerin Bayramı olarak   coşkuyla bütün yurtta 81 ilimizde günün amacına uygun törenlerle kutlandı. Kargaşaya, kaosa hiç bir zaman meydan verilmemesine bir vatandaş olarak sevindim.

1 Mayıs Bayramı İşçi ve Emekçilerin Bayramı olarak güvenli bir gelecek  için işçi ve  tüm  emekçilerin birlikte mücadele günüdür. Bütün işçilerimize ve emekçilerimize hepimize kutlu olsun.

Tüm işçilerimizin, emekçilerimizin yegane amacı, özgür ve eşit bir gelecek için onurlu  bir mücadeledir,  Onlarla  birlikte elbette bir gün güneş doğacak ve karanlıktan aydınlığa çıkacağız. Güzel günler göreceğiz çocuklar…

1 Mayıs Bayramının anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında kutlanmasını dileyerek, başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün milletimizin Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum. Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs’ımız kutlu olsun.

 

Günün anlamına uygun  bazı  sözler:

• Tanrı gibi yaratın, kral gibi emredin, köle gibi çalışın. (Constantin Brancusi)

• Kapitalizm, yönetenlerin resmi çetesidir. (Al Capone)

• Emek, sermayeye öncüldür ve ondan bağımsızdır. Sermaye ancak emeğin meyvesidir ve emek olmadan sermaye olmazdı. Emek sermayeden üstündür ve daha büyük önem arz eder. (Abraham Lincoln)

Bu özel gününüzü kutluyorum.  Özelde emekçilerimizin,  genelde dünya emekçilerinin birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs işçi bayramını kutluyorum.  İşçilerin bir an önce iş-emekçi dünya görüşüne

varmalarını yâda vardırmalarını diliyorum.

 

GÜLE GÜLE HASAN ERDEN AĞABEY…

 

Söke’mizin tanınmış simalarından politikacı ve siyaset adamı Hasan ERDEN‘i de (2 Mayıs 2018) Çarşamba günü dualarla uğurladık. Hasan ERDEN bir süredir Ankara’da tedavi görüyordu.. Orada tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

H. ERDEN, Söke’nin ve Aydın’ın hatta Ankara’nın tanınmış duayen siyasetçilerindendi. Demokrat Parti, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi’nde dönemin gençlik kollarından başlayarak, ilçe başkanlığına

kadar birçok görevlerde bulundu. Ayrıca Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi de olmuştu. Onun vefatı Söke’de büyük bir üzüntü yarattı. 1938 doğumlu idi. 80 yaşında iken hayata gözlerini yumdu. Çayı,

kahvesi içilir, hoş sohbet bir insandı. Ara sıra Söke Ekspres’e uğrarken O’na varmayı ihmal etmezdim…

En son Ankara’ya gitmeden önce  yanına bir kez  daha uğradım.  İş yerimi devrettim diyordu.  Sohbet arasında kucaklaştık,” Kadir Bey, kendimi hiç iyi görmüyorum” diyerek ayağa kalkarak iki kardeş gibi kucaklaştık. Onun bu haline nedenli üzüldüğümü ifade edemem. Bir yerde bu bir helalaşma idi… Ağlamamak için kendimi zor tuttum… Oysa aramızda ne maddi ve ne manevi hiç bir mesele (sorun)  yoktu… Ne hakkım varsa, helal olsun Ağabey” dedim… Çabuk ağlayan bir insanım, bu iki satırı yazarken de yine de kendimi tutamadım ve de ağladım… Ne hakkım varsa, helal olsun helal olsun diyorum…

Merhum Hasan Erden’in Cenazesi Çarşamba günü öğle namazından sonra Koca Camiden kaldırıldı, cenaze töreni bir hayli kalabalıktı.

Çarşamba günü (2.05.2018)  günü toprağa verildi.  Yolu açık ve mekânı cennet olsun. Başta ailesi, çocukları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyor ve Hasan Erdem Ağabeye de Allah’tan rahmetler diliyorum. Mekânı cennet olsun diyordum.

---------------------------

NOT: Hasan ERDEN’İ yakından tanıyan Söke’mizin duayenlerinden Eczacı yazar Halil ÖZŞARLAK’ tır.  Onun için geniş detaylı bir yazı yazacağına inanıyorum. O’da  İzmir’de rahatsızdır. Sayın Halil ÖZŞARLAK Ağabeyime de geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyorum.

 

Bu makale 648 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz