söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiŞEHİRİÇİ MİNİBÜSLERİNİN KIYMETİNİ BİLMİYORUZ


ŞEHİRİÇİ MİNİBÜSLERİNİN KIYMETİNİ BİLMİYORUZ

 

Bugün ilçemiz halkı tarafından büyük oranda kullanma alışkanlığı edinilmiş olan Şehiriçi minibüslerinin kıymetini bilip bilmediğimiz konusu tartışmaya açık olabilir. Fakat dikkatli bir şekilde analiz edildiğinde kıymetini bilmediğimiz net bir şekilde ortaya çıkacaktır. 

Şehiriçi minibüs kooperatifinin faaliyet gösteren araçları ve kullanıcıları üzerine belirlediği kural ve uygulamalar tamamiyle vatandaşların rahat ve huzurlu yolculuk yapabilmeleri üzerine belirlenmiş ve kesinlikle taviz verilmeyen kural ve uygulamalar olarak dikkat çekmektedir. Şehiriçi minibüs güzergahları daha fazla vatandaşa mümkün olduğunca yakın duraklardan hizmet verebilmek için titizlikle belirlenmiş olup;geniş bir alana hizmet götürebilmek için özel çaba sarfedilmektedir. 

Şehiriçi minibüs kullanan bir şoför sabahın altısında aracın üzerine çıkıp akşam 21:00 veya 21:30 şayet nöbeti varsa 24:00’lere kadar araçtan inememektedir.Yemeklerini belirli duraklarda fırsat bulduğu saatlerde ve çok kısa sürede yiyen veya zaman olarak fırsatı olmadığında ise araçlarında yiyebilen, çayını, suyunu aynı şartlarda içebilen; haftalık tatili,resmi tatili veya bayram tatili olmadan yıl 365 gün ve haftanın yedi günü vatandaşın hizmetinde olan Şehiriçi minibüslerine hak ettikleri değerin verilmiyor olması gerçekten üzücü bir durumdur. 

Asıl üzücü durum ise vatandaş olarak bizlerin “Ben müşteriyim ve parasını ödüyorum. Bana param karşılığında hizmet veriyorlar” mantığında olmamızdır. Şehiriçi minibüs kooperatifi vatandaşın rahat ve huzurlu bir yolculuk yapabilmesi için vatandaşa şikayet hakkını dahi vermiştir. 

Fakat bizler vatandaş olarak bu şikayet hakkımızı o kadar basit ve komik bir şekilde kullanıyoruz ki;bazen ayıp denilebilecek boyutlara taşıyabiliyoruz… 

Güzergahını bilmeden veya sormadan bindiğimiz araç şoförünü “Beni nerelere dolaştırdı.”diye şikayet edebiliyoruz. Seyir halindeyken çalan telefonuna bakan veya bakmak zorunda olan araç şoförünü seyir halindeyken telefon kullanıyor, diye şikayet edebiliyoruz. İndirim veya bedava kullanım hakkını kullanacak olanlara belgesini sordu diye şikayet edebiliyoruz. Günün çok uzun bir süresini araç üzerinde geçirmekte olan şoförü müzik dinliyor diye şikayet edebiliyoruz. İnmek için “Müsait bir yerde” diyen müşteriyi inmek istediği yerde değil de en yakın durakta indirdi diye şikayet edebiliyoruz. Evet bizler rahatımız için en basit ve hatta çok komik konularda bile şikayet hakkımızı kullanmakta kesinlikle tereddüt etmiyoruz. 

Haydi gelin birazda diğer pencereden bakalım. Bir şoför nöbetinin olup olmaması durumuna göre günün 15 veya 18 saati araç üzerinde direksiyon sallıyor. 

Bizler vatandaş olarak bu şoförün yorgun olabilme ihtimalini göz önünde bulunduruyor muyuz? Hayır… 

Bizler vatandaş olarak bu şoförü kahvaltısını yapmış mıdır?Öğle yemeğini yemiş midir? Akşam yemeğini yemiş midir? Çayını suyunu içmiş midir?diye düşünüyor muyuz? Herşeyden önemlisi şoförlerin de bir özel hayatı olduğunu,onlarında bir psikolojisi olduğunu, Allah gecinden versin hastalık veya ölümün onlar içinde geçerli olduğunu, onlarında hasta veya rahatsız olabileceğini, onlarında hastası veya cenazesi olabileceğini hiç hesaba katıyor muyuz? Hayır…

İnanın  şoförlerinde vatandaşı şikayet hakkı olsa; onların ağzından şikayet ve sıkıntılarını dinleme şansımız olsa vatandaş olarak kendimizden utanırız diye düşünüyorum. 

Bu yazıyı niye yazdığıma veya yazma gereği duyduğuma gelince; benim şehiriçinde hattım yok, şehiriçi şoförlüğü yapmıyorum, böyle bir yazı yazmam için gelmiş bir rica da yok. 

Lakin; yıllardır her konuda olduğu gibi bu konuda da yapmış olduğum analizler ve bir vatandaş olarak duyduğum rahatsızlığı dile getirmek adına yazdığımın bilinmesini isterim. Bizler toplumsal değerlerimizin kıymeti bilmemekte ustayız. 

Şapkamızı öne eğip bu konuyu detaylı bir şekilde düşündüğünüz zaman ne kadar haklı olduğumun daha iyi anlaşılacağına eminim… Şehiriçi şoförlerimiz nasılki bizlere karşı kibar, nazik ve anlayışla büyük fedakarlıklar içerisinde hizmet etmeye özen gösteriyorlarsa;lütfen bizlerde onlara gereken anlayışı gösterelim,onların kıymetini bilelim ve yaptıkları işin bilincinde hareketle onlara hak ettikleri değeri verelim…

Bence Şehiriçi minibüs şoförleri bizlere verilen hizmetin ve bu hizmetin zorluk derecesi bakımından teşekkür ve takdiri hak ediyor…

 

MEHMET ÇAVDAR     

mehmetcavdar_soke@hotmail.com     

 

  

 

Bu makale 1708 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz