söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKELİ ADAYLARA ŞANS VERMİYORUM


SÖKELİ ADAYLARA ŞANS VERMİYORUM

 

Evet, seçim süreci başlayınca Sökeli milletvekili adayı söylemleri paylaşılmaya başlandı. Bana göre olmayasıya bir iş. Kimse kusura bakmasın da, bu işin olmayacağını gösteren bir çok neden var. Bu nedenleri genel hatlarıyla paylaşmak istiyorum.

--Söke’deki siyasi partilerin ilçe örgütlerinde birlik ve beraberlik yok. CHP’de her ne kadar İlçe Başkanı Hüseyin Gündüz farklı bir şekilde kongre kazanıp yönetime gelmiş olsa da karşısında belli bir muhalefetin olduğunu, üstelik Söke’deki bu muhalefete Büyükşehir tarafından da destek verildiği herkesin malumu. AKP İlçe Başkanı Fatih Gürer’in ilçe başkanlığı bile son ana kadar belli değildi. AKP’de aday olmaktan çok aday gösteriliyor ama, zaten Fatih Bey de aday olsa sanırım aynı CHP’de olduğu gibi onun için de en az partisinin yarısı muhalefete geçer.

--Siyasi partilerimize baktığımızda partisi içinde sivrilip öne çıkan isimler göremiyoruz. Geniş halk kitlelerini etkileyebilecek lider özelliklerine sahip hemşerilerimiz ne yazık ki siyasetin uzağında duruyorlar. Zaten yaklaşmak isteseler de yaklaşabilmek çok kolay değil. Kıdemli ağabeyler bu konularda oldukça tutucu. Bu nedenle de dönüp dolaşıp eski isimlerde karar kılınıyor. Onların da Aydın ve doğusu karşısında bir şansları olmuyor.

--Milletvekili adayı çıkarabilmek için ilçe örgütlerinin hem il içinde hem de Ankara’da oldukça etkin olmaları gerekir. Siyaseten üretkenliği fazla örgütler bu konuda her zaman avantajlı durumdadırlar. Söke’de bu anlamda belki CHP İlçe başkanı bir adım önde diyebiliriz, ancak onun başka handikapları da var. En başta da Genel Başkan yardımcısı Bülent Tezcan’ın da bir bakıma Aydın’ın batısından milletvekili seçilmesidir. Birin bile zor olduğu yerde ikiyi kabul ettirmek imkansız gibi.

Bana göre Aydın’da iki milletvekili yollarına devam edecekler. Bunlar AKP’li Mustafa Savaş ile CHP’li Bülent Tezcan. Yani doldurulması gereken altı tane koltuk söz konusu. 

MHP ittifak yardımıyla milletvekili çıkarabilir mi, bilmiyorum. Pek tahmin etmiyorum. Çünkü Söke’deki eski MHP kadrolarının büyük bir bölümünün bu partiden ayrılıp İyi Parti’ye geçtiklerini ya da bağımsız kaldıklarını biliyoruz. Söke böyleyse Aydın’ın tamamı da böyledir diye düşünüyorum. Ama buna rağmen çıkabilecek bir milletvekilini Nazilli alır. Çünkü listenin başında yine Deniz Depboylu ya da Haluk Alıcık olacaktır. İkinci sıraya zaten ihtimal vermiyorum.

İyi Parti Meral Akşener ölçüyü kaçırıp da üslubunu abartmazsa  iyi bir oy alacaktır diye düşünüyorum. Ancak son zamanlarda meydanlardaki üslubu gereğinden fazla agresif. Bu durum pek de sempati yaratmıyor. Söke’de İlçe Başkanı Şule Tuntaş ilk iki sıradan birini alabilirse belki bir şansı olur diye düşünüyorum.

Tabi bir de eskinin kıdemli adayları var. Hani her seçimde banko olanlar. Bu seçimde ortaya çıkacaklarını düşünmüyorum. 

Sonuçları görmek için çok beklemeyeceğiz.

 

Bu makale 608 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz