söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSEÇİM HAVASI


SEÇİM HAVASI

 

Bilmem neden, beni hiç heyecanlandırmadı. Galiba son zamanlarda seçimlere iyice alıştık. Lütfen düşünün; son dört yılda aralarında referandumların da olduğu kaç tane seçim yaşadık?.. Bir seçim bitmeden diğer seçimlerin başladığı bir ülke haline geldik. Üstelik her seçim kendine özgü kahramanlar da yarattı.

Bu kahramanların en ünlüsü ve gündemde en fazla yer alanı trafoya giren kedi olmuştu. Bir de isim takılan kedinin tam da seçim gecesi trafoya girmesini her siyasi parti kendine göre yorumlamıştı. Kediyi iktidarın tetikçisi olarak suçlayanlar olduğu gibi sıcak bir yuvaya muhtaç bir yavrucuk olarak düşünüp acıyanlar da olmuştu. Bazıları ise daha da ileri gidip bu kedinin dış güçler tarafından sırf seçimlere şaibe karıştırmak için görevlendirilmiş bir ajan olduğunu bile iddia etmişlerdi. Bizler o işin aslını asla öğrenemeyeceğiz. İşin aslını bir Allah biliyor, bir de o kedicik…

Sahi şimdi o kedi nerelerdedir, bilen var mı?

***

Bir sonraki seçimde herkes önlemini kedilere ve trafolara karşı alıp gönül rahatlığı ile seçimlere girdiler. Ama bu millete huzur yok bir kere…

Nedir,  millet olarak birilerinin beddualarını mı aldık?..

Bu sefer de mühürsüz oy iddiaları ortaya atıldı. Biz hemen sistemi ve devleti savunma konumuna geçtik.

“Yok öyle şey. Hiç mühürsüz oy mu kullanılır? Seçimlere şaibe karıştırmak istiyorlar. Bütün oylar mühürlüdür ve tertemiz bir seçim yaşıyoruz….”

Lafımızı boğazımıza tıktılar. Hem de bunu bizzat Yüksek Seçim Kurulu Başkanı yaptı. Hem mühürsüz oyların varlığını kabul etti, hem de onları geçerli saydı. 

Sağlık olsun, sonuçta ömür biter seçim bitmez. İşte tekrar bir seçim geldi. Bakalım bu seçimin sürpriz yıldızı kim olacak.

***

Bu erken seçim işleri biraz netameli işlerdir. Çünkü bir anlamda hükümet açısından işlerin yolunda gitmediğinin bir göstergesidir. Yoksa işler yolunda gitse, ülke güllük gülistanlık olsa durduk yere ne diye erken seçime gidilsin? Zaten mecliste ezici bir çoğunluğa sahip olan AKP hazır cumhurbaşkanlığı da kendinde olan Tayyip Bey ne diye erken seçim kararı alsınlar?

Düz mantıkla baktığımızda ülkenin yönetiminde sıkıntılar olduğu sonucuna varıyoruz.

Sayın Bahçeli de sanırım bunu gördüğü için erken seçim talebinde bulunmuştu. Müttefiki olan AKP’nin ülkeyi yönetmede zaaflar yaşadığını gördüğü için bir ağabeylik yapıp uyarmış ve çıkış yolu göstermişti:

“Erken seçim…”

Kendileri bu öneriyi daha önce de o zamanki müttefikleri ve koalisyon ortakları olan Anavatan ve Demokratik Sol Partiye yapmışlardı. Hatta önerinin ötesine de geçip adeta dayatmışlardı. “Devlet Bey, düğün yok, bayram yok, bu seçim de nereden çıktı” demeye bile kalmadan seçimler yapılmış ve ilginçtir, seçim kararı alan ortakların tamamı, başta MHP olmak üzere hezimete uğramışlardı. O seçimler AKP’nin doğuşu olmuştu.

Şimdi tekrar Devlet Bey önerdi.

Sonucu çok merak ediyorum. Acaba Devlet Bey bu yeni müttefikini de mi bitirecek, yoksa son zamanlarda kan kaybeden AKP’nin yeniden dirilişine mi zemin oluşturacak?

Şunun şurasında haziran ayına ne kaldı ki?..

 

Bu makale 576 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz