söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi AŞIR TUNCA'NIN ŞİİRLERİNİ OKURKEN


 AŞIR TUNCA’NIN ŞİİRLERİNİ OKURKEN

 

 

Şarlak Deresi, Granta Yokuşu

Çakırköy’ün yollarına vurgunum

Yamaç Köyü’nün kartalca bakışı

Kemer Dağın kalesine vurgunum

 

Kemalpaşa, Konak eski yerinde

İlyas Bey Camii dinin emrinde

Beylerle beylikler halkın dilinde

Mehmet Dede Çeşmesine vurgunum

 

Bu dizeler Sökeli şair Aşır Tunca’ya aittir. Yeni matbaadan çıkan “Şiir Şiir Söke “(2018) adlı kitabından aldım. Aşır Tunca 1947 doğumlu olup Konyalıdır. Konya Türkiye’nin büyük kentlerinden biri olup, şairlerimizin, halk ozanlarımızın harman olduğu yerdir. Sanat, kültür coğrafyasında önemli bir kültür merkezidir. İşte Aşır Tunca

buradan geliyor. PTT memuru olduğu günlerde İstanbul, Şişli, Niğde, Gölcük, Konya, Çumra, Aydın, Söke, Didim, Kuşadası, Marmaris ve Bodrum gibi yerlerde görev yaptıktan sonra  Söke’de ikamet etmiştir. Halen Söke’de yaşıyor.

Aşır Tunca’nın daha önce “ Umut Çiçekleri’ni görmüştük. Bu onun ikinci şiir kitabıdır.  Dizgi işi Alperen O. Hasan Bıldırki tarafından hazırlanmış olup “Çelik Mühendislik Hasan ÇELİK“ Beyin katkılarıyla 2018’de Ankara’da basılmıştır. Tertemiz bir kapağı ve baskısı vardır. Kitap 144 sayfadan ibarettir. Burada unutmadan Sayın Hasan ÇELİK Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. Sanatımıza, kültürümüze ve bu yolda yürüyenlerde katkıda bulunduğu için yürekten kutluyorum.

Aşır Tunca bu şiirler kitabında Söke’nin tarihini, Söke’nin coğrafyasını, dağlarını,ovalarını, ürünlerini. Söke’ye gönül vermiş insanlarını, bir yerde Söke’de İz bırakanlarını, başta Atatürk. Cafer Efe, olmak üzere, milli ve dini şiirlerini  bu kitabında sergilemiştir. Bunların ötesinde  şiirlerinde içinden geldiği gibi aşkını, acılarını, anılarını, özlemlerini, yalnızlıklarını, sosyal ve toplumsal  düşüncelerini yazmıştır. Bunlardan başka kendisine yakın dostlarına şiirler yazdığını görüyoruz.

Bunlar arasında bu fakiri de unutmadığı için özellikle teşekkür ediyor, sağ olsunlar, var olsunlar diyorum.  A.Tunca’nın  adı geçen yapıtında 102’ye yakın şiiri vardır.  Altını çizdiğim ve çok duygulandığım, beğendiğim bu şiirlerin bir kısmı şunlardır.  Çok uzun olmakla birlikte / Söke’ye Vurgunum (s.7), Yörükler (12), Özüm,

Sözüm Türkçedir (23),  Söke’mizde iz bırakanlardan bir isim / Tevfik Göktepe (26),Turnalar (33), M. Kemal Yılmaz (35), Atatürk (90), Çanakkale (102), Dilim Türkçe (104),  Mehmedim (107) ve Güzel Ahlak

(138) gibi sayfalarda yer alan şiirleri gerçekten okunmaya değer buldum.

Aslında Aşır Tunca “ben iddialı bir şair değilim “ diyor, kendi kendine böbürlenip övünmüyor. İçinden geldiği gibi yazıyor. Yazdığı gibi de yaşıyor. Ne oldum delisi değildir.  Vatanına, milletine, bayrağına, bu toprağın insanlarına sevgi ve saygıyla bağlıdır. Herkesi kucaklayan bir yapıya sahiptir.

Sözün özü, “ŞİİR ŞİİR SÖKE“ ilkokullarımızda işlenen “Yakın Çevremiz, İlçemizi, Köyümüzü Tanıyalım “ gibi ünitelerde bu şiirlerin okunmasını özellikle öğretmenlerimize tavsiye ediyor ve sözlerimi  A. TUNCA’nın bir şiiriyle bağlamak istiyorum:

 

Gönül kapıların bir bir kapanır

Can boğaza gelir nefes tükenir

Beden teneşire konur yıkanır

Aldanma dünyanın güzelliğine

 

Sözün doğru olsun yalan üretme

Dünyaya aldanıp ömür tüketme

Haksızlığa haklı deyip diretme

Aldanma dünyanın güzelliğine

Aşır TUNCA

Şiir Şiir Söke/2018

 

Bu makale 342 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz