söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTİCARET ODASI İÇİN SON BİRKAÇ SÖZ


TİCARET ODASI İÇİN SON BİRKAÇ SÖZ

 

Ticaret Odası seçimleri niye bu kadar çekişmeli geçti, insanlar neden bu kadar gerildiler anlamıyorum. Bu iş hakikaten de adayların ifade ettikleri gibi, bir hizmet yarışı ise seçimler biter, herkes sonuca saygı gösterip seçilenlerin yanında birlik ve beraberlik içinde hareket ederler. Bu hırs, bu gerginlik, bu öfke niye?..

Adayları bir yere kadar anlayabiliyorum. Bir yarışa girmişlerdir, bu yarışta mutlaka ki hevesleri ve umutları vardır, seçilemeyince yaşadıkları hayal kırıklıklarını tahmin etmek zor değil. Ama burada sıkıntı kaybeden adaylardan kaynaklanmıyor. Tam tersine, onlar durumu büyük bir olgunluk ve vakar içinde kabul edip kenara çekilmişler. Ama aday olmayanların, hatta tarafsız olduklarını iddia edenlerin şimdi taraf olduklarını ve pek çok şeyi de zorladıklarını görüyoruz.

***

Bazıları yeni bir şeyler söylüyorlar. “Yaşlılar çekilmeli, gençlerin önünü açmalıdır” diye tavsiyelerin yapıldığını duyduk. Bu bir ikbal kapısı değil ki birilerinin önü açılsın. Söz konusu hizmetse yaşlısı genci olmaz. Camialarına katkı sağlayacak, ticaret erbabının sorunlarını çözüp önlerini açacak herkese ihtiyaç vardır. Buralarda yaşa değil, bilgi, birikim ve donanıma  bakılır. Önemli olan liyakattır. 

Ticaret Odasında son derece demokratik bir seçim süreci yaşanmıştır. Herkes lafını söylemiş, sandığında olanları ortaya koymuştur. Oy verme hakkına sahip üyelerin iradesi hiçbir guruba tek başlarına yönetim yetkisi vermemiştir. Seçimlerin verdiği mesaj gayet açıktır:

“Birlikte daha güçlüsünüz. Birlikte hareket edin. Üç olmuyorsa iki mutlaka bir araya gelmelidir. Yoksa beni yönetemezsiniz.”

Mesaj budur. Buna rağmen bazı şeyleri zorlamayı anlamsız buluyorum. Maçın kuralları bellidir ve bu kurallar burada icat edilmemiştir. Oyun bu kurallara göre oynanmalıdır ve oynanmıştır. Umdukları sonuçları alamayanların kural değişikli talep etmeleri hem anlamsız hem de yakışıksızdır. 

***

Bu konuda son bir şey daha söylemek istiyorum; bir taraftan gençlerin önü açılmalı şeklinde söylemler ortaya atılırken diğer tarafta en fazla gerilip müdahil olmaya çalışanların da benim gibi yaşlılar olduklarını görüyorum.

Ne diyelim, bazılarının gönlü genç…

Bu arada yıllarca kimin kimi taşıdığı da net bir şekilde ortaya çıktı sanırım.

***

Hafta ortasında  Söke’de ilginç bir konferans vardı. Geçtiğimiz Çarşamba akşamı Vali Recep Yazıcıoğlu etkinlik salonunda gerçekleşen bu konferansta konuşmacı anlattıkları yenir yutulur şeyler değildi. Aslında sadece ben değil, sanırım salonda bulunanların hiç biri böyle ifadeler beklemiyordu.

Bu etkinliği İyi Parti Söke İlçe Teşkilatı düzenlemiş. Başta İl Başkanı Recep Taner olmak üzere Söke dışından geniş bir katılım vardı. Konuşmacı da zaten İyi Parti kurucularından ünlü bir gazeteci ve savaş muhabiri… 

Sevgili okuyucu, anlatılanlar akıllara zarar şeyler. “Dinleyince “yok artık” demekten başka bir şey söyleyemiyorsunuz. İnanılmaz açıklamalar, inanılmaz iddialar, inanılmaz suçlamalar var. Yani eskilerin tabiriyle kavgada bile söylenmeyecek sözler…

Bu sözleri önümüzdeki günlerde Sayın İl ve İlçe Başkanları tekrar edecekler mi, bilmiyorum.

 

Bu makale 1565 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz