söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiADANALI YAZAR BEKİR DAĞSEVER'DEN İKİ KİTAP…


ADANALI YAZAR BEKİR DAĞSEVER’DEN İKİ KİTAP…

                                                          Abdülkadir GÜLER

 

Bekir Dağsever Adana  / Çukurova’dan geliyor. Sanatımıza ve kültürümüze  aşık bir yazın eridir. Zaman zaman Anadolu’muzun değişik kentlerinde yapılan şiir ve kitap gülerinde onu görüyoruz. Cana yakın sevecendir. Adana’nın iklimine  uygun olarak yetişmiştir. Hiç bir yer de “ben şairimi, ben yazarım” demiyor. Ama durmadan da yazıyor. Yazdıklarını kitaplarda topluyor e bunları da   şair ve yazar dostlarına  gönderiyor. Bunları ihmal emiyor. Geçenlerde evimize uğrayan postacıdan  bir paket geldi. Paketi heyecanla açtım. Paketin içinde bana imzalı olarak armağan ettiği  iki yeni kitabı vardı. Biri Küçükler de Büyüklere de MASALLAR (2013), / Dağsever yayınları, kitap 86 Sayfa olup no: 6, Diğeri Kutsa lkili / Öyküler kitabıdır.

1. Basım 2016 ‘dır ve Adana ‘da  basılmıştır. Bu kitap ta 90 sayfadan ibarettir. Her iki eserinde tertemiz bir baskıları vardır.  Kutsal İkili  Öyküler kitabı “Bin Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal Yarışmasında 2. lik ödülü de  almıştır. Bu değerli kitaplarını bana armağan eden vefalı dost Bekir Dağsever’e yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

Bekir Dağsever öykülerini yazarken giriş, gelişme ve serim bölümlerine  çok dikkat ediyor. Sonuç bölümünü anlaşılır bir Türkçe ile bitirmeğe çaba  gösteriyor. Akıcı ve yalın bir dili vardır. Yaşayan Türkçeden yanadır. Yazdığı öykülerinde birinde aynen şunları yazıyor.

“Yazmak için kendimi zorlamalıymışım. Şimdiye kadar yazdım da ne oldu? Başım göklere mi değdi? Yayınlanıp satılan kitaplarımdan katlar, yatlar mı aldım? Sonra model arabalara binip lüks içinde para babaları gibi “sen yaz, ben okurum” diyenlerim mi oldu? Uluslararası arenada soykırım aldatmacasına payanda vererek ödüller mi aldım? Öyleyse niye yazıyorum ki? Bunu da bir türlü anlamış değilim. Öykülerimde tarih kültürü, yaşanmış veya yaşanması olası olan olayları toplumsal değerleri  fazla  öne çıkarıyor muşum. Oysa entel yazmalıymışım” diye yazıyor Bekir Dağsever. (s.15)  Bunlar Bekir Dağaseveri’in serzenişleridir. Sen yazmana bak sevgili Dağsever, bir gün elbette okuyucularında çok olur. Ona, buna kulak asmamanızı diliyorum. Zaman ergeç sana hak verecektir.  Altının değerini kömürcü değil sarraf bilir. Bu “Kutsal İkili ? Öyküler kitabında 20 tane öykü vardır.

Hepsini de  severek okuduğumu belirtmek isterdim. Kitapta en çok ilgili çeken öykülerden bazıları:  Ülker Hanımı Unutamadım (5), Katim Fadime (9), Demir Çavuş’un Nazlısı( 16), Bu Yara Kapanmaz (20), Kutsal İkili (29 ), Geçim Derdi (39 ),Yangın ( 67), Gönül Borcu (79), ve Kulakçı Baba (89) gibi öyküleri birdaha okumak isterim.

 

Yazar Bekir Dağsever’inbu ikinci MASALLAR kitabında tam 40 tane masalvardır.  (06 Haziran 2014). Daha önce de Bekir Dağsever’le ilgili bir yazımı Milliyet Blog’ta yazmıştım. “Adaena-Çitli Köyt Halk  Kültürü“ başlıklı bir yazımda onun halk edebiyatı yani Folklorumuzla ilgilendiğini yazmıştım. Aslında Bekir Dağsever bir yerde yazan, araştıran kaldığı yörenin geleneklerini, göreneklerini  yazıp topluma kazandıran bir folklor sevdalısıdır. Bu kitabında da 40 adet  masala yer vermişlerdir. 

Masalları ders verdicidir. Bunları da severek okuduğumu belirtmek isterim. Masal iyi konulardan seçilmiş. Bunlardan birkaç örnek: Horozun Ezanı ( 7), Göğçe Oğlak (  ), Tilki İle Cuptan Kuşu (10), Tilki ile Kurbağa ( 20), Kendini Tavuk Sanan Kartal (23),İbibik (29), Serçe( 32), Sultan Süleyman İle Karınca (34) gibi masallara yer vermişlerdir.  Hepsi güzel ve ders verici masallar. Ancak Bekir Dağsever’e bir tavsiyem olacak:  Bu massalların  kaynağı  neden yok. Bence bunların kaynağı yazılsaydı deha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Örneğin “Kendini Tavuk Sanan Kartal Masalını anlatan kişi kim, doğum tarihi, okuma- yazması var mı? Tahsili, derlendiği yer ve tarih masalın alt kısmında yazılsaydı daha iyi olurdu. Gelecek baskılarda buna  önem verilmesini diliyorum. Ve Kitaptan bir masal.

HOROZUN EZANI

Bir varmış bir yokmuş; âlemin horozu çokmuş!...Horozun biri ağacın tepesine çıkmış orada uzun uzun ötmeğe başlamış.Horozun sensi duyan tilki hemen ağacın yanına gelmiş:

- Horoz kardeş hayırdır, orada ne yapıyorsun?

- Namaz vakti geldi, ezan okuyorum demiş.

- Yeter okuduğun ezan. Aşağı in de namazı kılalım. Demiş.

- Tamam tilki kardeş. Şu ileriden birkaç avcı geliyor, Onlar da

elsinler,  cemaat olalım da namazı öyle kılalım, demiş.

Tilki, avcı lafını duyunca acele işim  var diyerek oradan sıvışmış, gitmiş.

 

Bekir Dağsever’ in başka kitapları da vardır.  Mevsimin Son Çiçekleri (şiir – 1995),Patates Mühürlü Dilekçe (Öykü / 2005),  Düziçi köyü Avşar Halk Edebiyatı Kültürü ( Derleme / 2009)  gibi eserlerinin yanında Nazlı  Akyol  tarafından Bekir Dağsever’in Hayatı ve Şiirleri“ konulu  bir de tez  hazırlamışlardır. Daha Türkçesi

B.Dağsever’in hayatı Üniversitelerimizde tez konusu bile olmuştur. Bu verimli çalışmalarından dolayı şair ve yazar Bekir Dağsever’i yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

 

Milliyet Blog, Bekir Dağsever ve Çitlikköyü Avşar Halk Edebiyatı

Kültürü-  Abdülkadir Güler (04 Haziran 2014 )

 

Bu makale 503 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (10/4/2018)
    Selam ahde vefalı arkadaşım... Sağ ol var ol:)