söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSEÇİMLER BİTTİ TARTIŞMALAR SÜRÜYOR


SEÇİMLER BİTTİ TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

 

Aylardır konuşuldu, tartışıldı, sonunda seçimler yapılıp bitti. Ama ne yazık ki bu konudaki tartışmalar bitmedi. Sanırım daha uzun süre de bitmeyecek.

Bilindiği gibi Ticaret Odası seçimleri için üç liste yarıştı. Beyaz liste, sarı liste ve mavi liste günlerce çalışıp oy verecek seçmenleri ziyaret ettiler. Gerek yüz yüze görüşmelerle, gerekse basın yayın kuruluşları aracılığıyla projelerini paylaşıp oy istediler. Öyle ki, bu ziyaretler bazı ticaret erbab için sıkıcı olmaya, bıkkınlık vermeye bile başlamıştı. Sonunda seçimler yapıldı, ama ne yazık ki amaç hasıl olmadı.

Öncelikle üç başkan adayından ikisi; Erkan Kaçar ve Metin Sakalar meclise dahi giremeyerek başkanlık şanslarını kaybettiler. Üçüncü aday Haluk Kutlay ise bir oy farkla kazanıp gurubundan çıkmayı başardı.

Listelerden herhangi biri de salt çoğunluğu sağlayamadı. Sarı liste 9, beyaz liste altı ve mavi liste 5 üyelik kazandı. Yani yönetimi belirlemek için gerekli olan 11 üye sayısına hiç bir gurup sahip olamadı.

***

Sevgili okuyucu, atalarımız "her şeyde bir hayır vardır" demişler. Burada da böyle düşünüp böyle bakmak gerekir. Her üç listede de çok kıymetli hemşerilerimizin yer aldığını görmüştüm. İçimden hep keşke bunlar aynı listede toplanabilselerdi diye düşündüğüm olmuştu. sanırım mevcut durum bize böyle bir şansı sunuyor.

Öncelikle çözüm için uzlaşma şart olarak görünüyor. Yapılacak şey; guruplar bir araya gelip Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelikleri için bazı isimler üzerinde mutabakat sağlamalıdırlar. Bu şekilde oluşturulacak Ticaret Odası Kurulları uyum içinde, güç birliği içinde, verimli bir çalışma gerçekleştirip Söke'ye hayırlı hizmetler yapabilirler. Ticaret erbabı olgun kişilerdir. Uzlaşma kültürüne en yakın kişilerdir. Tartışarak, çekişerek bir yerlere varılmayacağını en iyi onlar bilirler. Bu bakımdan ben görüşmelerden bir uzlaşma çıkacağına yürekten inanıyorum.

***

Başka çözümler de var elbette. Sadece iki gurup anlaşarak üçüncü gurubu devre dışı bırakabilirler. Ya da bir gurup diğer guruplardan bireysel destekler isteyebilir. Ama ben bunların hiç birini sağlıklı bulmam. Bu şekilde davranışlar olacağına da ihtimal vermem. Ticaret Odasında gerçekleşecek bir uzlaşma başka alanlarda da hissedilecek, Söke'nin pek çok kurum ve kuruluşunda görülen, hatta hizmetleri bile engelleyecek boyutlara ulaştığına tanık olduğumuz kısır çekişmelerin de sona ermesi için örnek olacaktır.

Hayırlı olsun.

 

 

Bu makale 784 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz