söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMakbule Erdoğan  -  İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ


Konuk Yazar: Makbule Erdoğan

ADD Söke Şube Başkanı

 

 

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ

 

1. Dünya Savaşı sonunda, emperyalist işgalci güçler (İngiltere, Fransa, İtalya ve onların uşağı Yunanistan) vatanımızın bağrını hançerini dayadığı o kara günlerde, vatanımızın bağrından bir ses, bir haykırış yükselir; 

 

“KORKMA SÖNMEZ BU ŞAFAKLARDA YÜZEN AL SANCAK; 

SÖNMEDEN YURDUMUN ÜZERİNDE TÜTEN EN SON OCAK 

O BENİM MİLLETİMİN YILDIZIDIR, PARLAYACAK;

O BENİMDİR, O BENİM MİLLETİMİNDİR ANCAK. 

***

ÇATMA KURBAN OLAYIM, ÇEHRENİ EY NAZLI HİLAL !

KAHRAMAN IRKIMA BİR GÜL… NE BU ŞİDDET, BU CELAL?

SANA OLMAZ DÖKÜLEN KANLARIMIZ SONRA HELAL;

HAKKIDIR HAKKA TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLAL. 

***

DALGALAN SENDE ŞAFAKLAR GİBİ EY ŞANLI HİLAL! 

OLSUN ARTIK DÖKÜLEN KANLARIMIZ HEPSİ HELAL. 

EBEDİYEN SAN YOK, IRKIMA İZMİHLAL;

HAKKIDIR, HAKKA TAPAN, MİLLETİMİN İSTİKLAL.”

diyen bu haykırış Mehmet Akif ERSOY’UN İSTİKLAL MARŞI’dır. Yazılışının 97. Yıl dönümünü saygıyla kutluyoruz.

Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğretiminden sonra, Mülkiye mektebine başladı, bitirmeden Halkalı Yatılı Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Yaşamı birçok sıkıntıyla geçti. Veteriner hekim olarak Rumeli, Arnavutluk ve Arabistan’da çalıştı. Üniversitede edebiyat dersleri verdi. Sırat-ı Müstakim ve Sebil’ür Reşat adlı dini dergilerde şiirler, edebiyatla ilgili makaleler yazdı.

1. Dünya savaşı sırasında Almanya’ya gitti. Bu savaşın sonunda Osmanlı devletinin yenik düşmesiyle İslam birliği ülküsünün gerçekleşmeyeceğini anladı.

Sevr antlaşmasının imzalanması üzerine Anadolu işgal edilince Mehmet Akif’de İstanbul’dan Anadolu’ya geçti. Bolu’dan Ankara’ya kadar camilerde milli mücadeleyi, destekleyen vaazlar verdi. İlk mecliste Burdur milletvekili oldu. 

Kurtuluş Savaşının sürdüğü 1921 yılında Genel Kurmay Başkanı İsmet Paşa’nın önerisiyle cephede düşmanla savaşan askerlerimizi coşturacak, morallerini yükseltecek, ulusal duygularını güçlendirecek bir ulusal marşa ihtiyaç olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirdi. Bakanlık bunun üzerine bir yarışma düzenleyerek tüm yurda duyurdu. Yarışmayı kazanan şiir için 500 Lira ödül verileceği açıklanınca Mehmet Akif yarışmaya katılmak istemedi. Atatürk’ün isteği üzerine 17 Şubat 1921’de Mehmet Akif şiirini yazıp gönderdi.

Yarışmaya katılan 724 tane şiirin yapılan değerlendirmesinde birinciliği Mehmet Akif’in şiirinin kazandığını Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi (TANRIÖVER) açıkladı. Mehmet Akif kazandığı 500 Lirayı Kızılay’a bağışladı.

12 Mart 1921 günü TBMM’de Hamdullah Suphi Bey şiiri okurken herkes ayakta dinledi. Şiir büyük ve coşkulu alkışlarla Türkiye’nin milli marşı olarak kabul edilip yasalaştı. 

Türk bayrağı ulusumuzu temsil eden kutsal bir semboldür. İstiklal Marşımız da bayrağımız gibi bağımsızlık ve özgürlüğümüzün sembolüdür. İstiklal Marşı’mız, çağlar boyunca yaşamış Türk Ulusu’nun bağımsızlık aşkını, vatan sevgisini, kutsal değerlere bağlılığını ve kahramanlığını haykırırcasına dile getirir.  

Bayrağımıza ve İstiklal Marşı’mıza derin saygı gösterir, canımız gibi severiz. Ulusal bayramlarda, kurtuluş günlerinde evimize, resmi binalara caddelere bayrağımızı asarız. Törenlerde ay yıldızlı al bayrağımızı göndere çekerken İstiklal Marşı’mızı da coşkuyla, dünyaya haykırırcasına söyleriz.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak ulusumuzun duygularına tercüman olan İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif ERSOY’U saygı ve rahmetle anıyoruz.

İstiklal Marşı’mızın yazılması fikrini ortaya koyan Kurtuluş Savaşı kahramanı, Batı Cephesi Kumandanı İsmet İNÖNÜ’ye Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu dünya lideri Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK’E minnet duygularımızla saygılarımızı sunarız. 

 

Bu makale 367 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz