söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖLÜMÜNÜN 14. YILINDA ŞAİR HALİL SOYUER'İ ANIYORUZ (2)


ÖLÜMÜNÜN 14. YILINDA ŞAİR HALİL SOYUER'İ ANIYORUZ (2)

 

Çağmızın ikinci Karacaoğlanı diye tanımlanan Halil SOYUER 'in şiirleri birçok tanınmış  bestekarlar tarafından bestelenmiştir. İşte bunlardan  bazıları: Prof. Dr. Selahattin İçli, Celal Abacı, İsmail Akpınar, Celal Abacı, Sadun Aksüt, Selahattin Altınbaş, Avni Anıl,  Mehmet Arıboğa, Serap Arısan, Ali Kocatepe, Pınar Köksal, Mehmet Özbek, Ferit  Sıdal, İsmail Demirkıran, Çinuçin Tanrıkulu Macide Tantürkü, Erol Sayan, Ali Şenozan, Yılmaz Yüksel, Metin Everes, Pınar Köksal, Yılmaz  Altınbaş gibi sanatçılar tarafından şiirleri Türk sanat müziği tarzsında bestelenmiştir. Şair Halil Soyuer’in eserlerinden bazıları: ŞİİR: Liman (1950), Kin ( 1952),Aylak İnsanlar Kenti(1965), Kör Kuyu (1970), Akşam Üstü (1975),  Gönül Dağları (1990), Sonbahar Çiçekleri (1991), Sorma Hiç (1993), Zaman Akıp Giriyor (1994), Sevgi Çiçekleri(1996),  Sevgi Burcu (1997), Kader Faslı (1997), Yürektir Sevginin Vatanı (1998),  Sevgi Bende hiç İzine Çıkmadı (1999),  Sevgi Seli (2000), Sevgi Bağları (2001),  Bakış Mektubu (2004). Anı ve seçki olarak: Anılarla Şairler Albümü (1982), Şair Dostlarım (2004). 

Araştırma: Ankara Kabadayıları ( 1995)   gibi  kitapları yayınlanmıştır. Ayrıca  Mustafa  Ceylan ve Yılmaz Karakoyunlu  ve kızı Nursel Gündüz Soyuer   onun hakkında birer kitap hazırlamışlardır.

Hayatı sanatı hakkında üniversitelerimizde tez ve yüksek lisans tezi olarak da hazırlanmıştır.

Sözün özü, şair ve yazar Halil Soyuer tüm yaşamı boyunca Türk edebiyatına, Türk kültürüne birçok eserler kazandırtır. Vatanımızı, bayrağımızı seven bir yazın eridir.Unutulmayan  bir şairdir. Yazı ve şiirlerinde  hep birleştirici ve yapıcı olmuştur. Vefatının 14.Yılında rahmetle ve saygıyla anıyor   sözümü bir şiiriyle bağlamak istiyorum:

 

ARDINDAN

 

Gideceğin yere beni de götür

Sorana derdimin dermanı dersin.

Götür de istersen sokakta yatır

Elimde gönlünün fermanı dersin

 

Adını iğneyle işle derime

Kölemdir desen de gitmez arıma

"Bunlar ne?" derlerse mektuplarıma

Mahvolmuş bir ömrün romanı dersin

 

Duysalar da coşup çağladığımı

Bilmezler sana bel bağladığımı

Görenler olursa ağladığımı

Fırat'ın en coşkun zamanı desin.

Halil SOYUER

 

NOT: Geniş Bilgi için: Kazdağı Eteklerinde Şair Halil Soyuer, Saküder Yayınları, Nursel Gündüz Soyuer- Ankara. 2008

 

Bu makale 391 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz