söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMakbule Erdoğan - ATATÜRK SÖKE'DE


Konuk Yazar: Makbule Erdoğan

ADD Söke Şube Başkanı

 

 

Makbule Erdoğan - ATATÜRK SÖKE’DE 

 

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Söke’ye gelişini 94. Yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz.

Büyük önder, Cumhuriyetin ilanından sonra yapacağı devrimleri ve iktisadi atılımları, yurt gezileri yaparak, halkla ve ilgili kişilerle görüşüp konuyu olgunlaştırıp, topluma kabul ettirmiş ve sonrada gerçekleştirmiştir.

Bu amaçla yaşam boyunca elli iki il merkezine ve yol güzergâhındaki ilçe, kasaba ve köylere ziyarette bulunmuştur.

Atatürk’ün Aydın ve ilçelerine ilk ziyareti Söke’ye olmuştur. Cumhuriyetin ilanının hemen ardından 09 ŞUBAT 1924 ‘te İzmir üzerinden Kuşadası yoluyla Söke’ye gelmiştir. 

Gazi’nin Söke’ye gelişi Mahmut Esat BOZKURT’UN daveti ile gerçekleşmiştir. İzmir’de iken Kuşadası’na geleceğini öğrenen Sökeliler, Belediye Başkanı Mustafa ERSOY ve Hacı Halil Paşa’nın oğlu Hüseyin ÖZBAŞ öncülüğünde bir heyet oluşturup, Mahmut Esat Bey’le İzmir’e giderek Kuşadası’ndan sora Söke’yi de şereflendirmeleri ricasında bulunmuşlardır. Ata’da bu daveti kabul etmişlerdir. 

Mustafa Kemal Paşa 08 ŞUBAT 1924’te özel trenle İzmir’den Kuşadası’na hareket etmiştir. Trende İzmir’e giden heyette vardır. Kuşadası kaymakamı Ekrem Bey ve Cemal ÖZBAŞ’IN bulunduğu büyük bir kalabalık tarafından Selçuk istasyonunda karşılanarak Kuşadası’na gelmişlerdir. Burada gerekli incelemelerde bulunduktan sonra 09 Şubat 1924 günü saat 14.00’de Söke’ye gelmek üzere Kuşadası’ndan ayrılmışlardır. Beraberinde eşi Latife Hanım, Kazım KARABEKİR, Mahmut Esat BOZKURT, Muhittin TARGAN bulunuyordu. Aydın’da vali adına defterdar Fahri Bey, Belediye Başkanı Fuat Şahin Bey, karşılamak için bir heyetle Söke’ye gelmişlerdir.

Bir grup Sökeli Granta yöresinde Ata’yı karşıladı. Bu sırada “Cambazaki” lakabıyla tanınan Abidin CAMBAZOĞLU “Gazi Hazretlerine kurban olayım” diyerek kendini Atatürk’ün arabasının önüne attı. Bu davranış oradaki herkesi duygulandırdı. Ata’nın gelişi bayrak sallanarak Cafer Efe heykelinin bulunduğu yerde toplanarak ahaliye bildirildi.

Atatürk saat 15:00’de Abalaki’de büyük bir kalabalık tarafından büyük bir coşkuyla, davul zurnalarla kurbanlar kesilerek karşılandı, fotoğraflar çekildi. Ata yürüyerek şehre girdi. Jaletepe İlkokulu önünde halka hitaben bir konuşma yaptıktan sonra Hükümet Konağı'nda gerekli görüşmeler yapıp belediyede ülke sorunları ve halkın sorunları hakkında bilgi almıştır. Sonra Türk Ocağı’nın açılışına katılmış, kahve içmiştir. İdman Yurdu Türk Ocağı anı defterine Söke gençliği ile ilgili övücü sözler yazmıştır.

Dinlenmek üzere Hüseyin ÖZBAŞ Bey’in evine konuk olmuştur. Saat 17:00’de Hüseyin ÖZBAŞ’ın evinden ayrılmış. Otomobiliyle İstasyona gelmişlerdir. 17:30 ‘da büyük bir Kalabalık O’nu büyük bir coşkuyla karşılamış, Aydın’a yolcu etmiştir. O yüce insan bugün yaşasaydı Zırhlı arabalarla uzun konvoylarla, trafik akışını durdurarak değil yine beyaz treniyle yolculuk yapardı. 

Anısı önünde saygıyla eğilir, sevgiler sunarız. Ruhu şad olsun.

 

Bu makale 363 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz