söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGalip KAMİLOĞLU - TEOG Sonrası Ne Oldu?


Konuk Yazar: Galip Kamiloğlu 

Emekli Eğitimci

e-mail: galipkamiloglu@gmail.com

 

 

Galip KAMİLOĞLU - TEOG Sonrası Ne Oldu?

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın  TV kanallarında  yaptığı açıklamalarla TEOG sonrası son durum veliler ve öğrencilerin kafasında yeni  sorular oluşturmaya devam etmektedir. Zaten bir çok sorunu olan eğitim sistemimizi daha sorunlu hale getirmiştir.

Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre getirilen yeni sistemle sadece 8.sınıftan soru sorulacağı,soru sayısının 90,sürenin ise 135 dakika olacağı , sınavın tek oturum olacağı ve sınav anında ara verileceği şeklinde belirtildi.

Aslında yeni sistemin temel hedefinde yeni olan bir değişiklik yok. Yine sınav yine eşitsiz bir yarış…Yeni olan sınava giren öğrencilerin %10 ‘ u  ‘’ nitelikli’’ okullara yerleştirileceği diğer öğrencilerin ise mahallelerindeki okullara yerleştirilecek olmaları gerçeği.

Şimdi gelelim yeni sistemin yaratacağı olumsuz sonuçlara;

*Okulların olanakları eşit hale getirilmeden öğrencileri mahalledeki okul gitmeye  zorlamak yoksul semtlerdeki  çocukların alehine  olacaktır.

*Bakanlık tarafında okulların ‘’nitelikli-niteliksiz’’okular diye adlandırılması öğrencilerimizin %90 ‘ ının gitmek zorunda oldukları okulları  gözümüzün önüne getirmektedir.

*Sınavla öğrenci alacak okulların  sube sayılarının 5 sube ile sınırlandırılması  600 okula  yerleştirilecek %10 dilimine giren öğrencilerin İmam Hatiplere yönlendirilmeleri kaçınılmaz olacaktır.

*Öğrencilerin yerleşmeye esas puanına okul başarı puanını dahil edilmemesi  Öğrencilerin gözünde okul yaşantılarını  etkisiz hale gerecektir. Bu durum okulları işlevsiz hale getirme tehlikesi taşmaktadır.

* %10 ‘luk dilime giremeyen öğrencilerin  önündeki belirsizlikler özel okullara yönelmelerini sağlayacaktır.

*Kamu okulları çoğunlukla özel  okullara gidemeyen ve % 10 ‘luk dilime zaten giremeyecekleri önceden belli olan yoksul aile çocuklarına kalacaktır.

*Bir kısım velileri  bazı okulların çevresinde ev kiralamaya sevk edeceği gereksiz  ekonomik sıkıntılara yol açacaktır.

Oysa Milli Eğitim Bakanlığının görevi büyün okullarını nitelikli hale getirmek. Her öğrencinin istediği okula gidebileceği ortamı sağlamalıdır.Okullara geçişlerde  mümkünse sınavsız geçiş olmalı.

Umarım velilerimizin ve sınava girecek öğrencilerimizin bir kısım sorularını yanıtlamış olmuşumdur.

 

Bu makale 280 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz