söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKELİLER YAPILAN HİZMETİ UNUTMAZLAR


SÖKELİLER YAPILAN HİZMETİ UNUTMAZLAR

 

Yıkılır, yıkılmaz, yıkılıyor derken çay üstü dükkanları ve otoparklar sonunda yıkıldı ama tartışmaları bir türlü bitmedi. Bu dükkanların yıkılma sürecinde bizler de siyasette Söke gerçeğini bir kere daha görme fırsatı bulduk.

Sevgili okuyucu, yerel seçimler öncesi belediye başkanlığı için yarışan her üç partimizin adayları da seçim bildirgelerine Söke Çayı’nı almışlardı. Her üçü de net bir şekilde dükkanların ve otoparkların yıkılacağını, çayın iki yanında yeni düzenlemeler gerçekleştirileceğini ilan ve taahhüt etmişlerdi. Öte yandan tapu sahibi olan Hazine Bakanlığı da zaten bu yıkımın gerçekleşmesi için mahkemeye başvurup yıkım kararı çıkartmıştı.

Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Toyran hem yargının kararını yerine getirmek, hem de vermiş olduğu sözü tutmak adına bu yıkım işini gerçekleştirdi. Yaklaşık üç yıl süren bu süreçte o kadar saçma, o kadar tutarsız tartışmalara tanık olduk ki…

O dükkanlarda mesleğini icra eden, evine ekmek götüren esnaflarımızın mağduriyetlerini en aza indirmek elbette ki herkesin hassasiyeti olmalıydı.

Olmadı mı?..

Sayın Belediye Başkanımız bu yıkım sürecini neden üç sene geciktirdi ki?.. Görüldüğü gibi; başladıktan sonra 2-3 ay gibi kısa bir sürede yıkım gerçekleşti. Ama öncesinde konuşuldu, tartışıldı, bu yıkım işleminin mahkeme kararı olmasının bile ötesinde Söke için neden gerekli olduğu, Söke’nin çağdaş bir kent olma hedeflerinde kent merkezinin mutlaka yeniden dizayn edilme zorunluluğu sabırla anlatıldı. Bu süreç içinde esnaflarımızın kendilerine yeni mekanlar bulmaları gerçekleşirken alternatif olabilecek bir alışveriş merkezi bile yapıldı. Yani bu sorun en az sıkıntı ve üzüntüyle giderilmeye çalışıldı.

Bunu yaparken Söke halkından destek görüldüğünü söyleyebilirim. Halkımız bu yıkım işini gerçekten de gönülden destekledi. Burada bazı siyaset adamlarımızın, özellikle de vekillerimizin anlaşılmaz beyanatları oldu.

“Belediye istese bu dükkanları yıkmayabilir…”

“Bu iş kimseyi mağdur etmeden çözülebilir…”

“Şimdiye kadar mahkeme kararı uygulanmamıştı, bundan sonra da uygulanmayabilir…”

Bu ve buna benzer söylemleri duydukça kulaklarıma inanamıyordum. Yasama organının saygıdeğer temsilcileri, çok kıymetli vekillerimizin mahkeme kararının uygulanmasının gerekli olmadığı şeklinde fikir beyan etmeleri bana çok doğru gelmemişti. Düşünüyorum; şimdi de doğru gelmiyor. Hukuk toplumsal yaşamın teminatıdır. Yargının verdiği kararları yok saymak ya da görmezden gelmek hem devlet erkinde, hem de sosyal yaşamda keyfilik getirir ki bunun sonuçları millet için de, devlet için de hayırlı olmaz.

Bazı söz ve davranışları “siyasetin gereği” gibi söylemlerle açıklamaya çalışırsak bu da doğru olmaz. Madem ki ülkeyi siyaset yönetiyor, o zaman siyaset kurumunun saygınlığı adına en büyük hassasiyeti de siyaset adamları göstermelidirler.

Bugün geldiğimiz noktada da bazı anlaşılmaz açıklamalar oldu. Önce bir milletvekilimiz çıkıp DSİ’nin hazırladığı binlerce dere yatağı projesi olduğunu, bunların bir çoğunun yapılamayacağını ifade etti. Sonra da “Söke Belediyesi Çay’ı bir an önce DSİ’ye teslim ederse programa aldırma şansı olur” diye beyanatlar verdi.

Halbuki Söke Çayı DSİ’ye çoktan teslim edilmişti. Daha da doğrusu zaten Çay Söke Belediyesinin mülkü değildi ki… Orada dükkanlar ve otoparklar vardı, yıkıldılar. Molozları kaldırılıp zemin temizlendi, duvarların tamiratı yapıldı ve belediyenin yapacağı bir iş kalmadı. DSİ’ye yazısını yazıp mahkeme kararını yerine getirerek Söke Çayı’nı doğal haline getirdiğini belirtti.  Bunun dışında teslim-tesellüm belgesi mi lazım, kurdele bağlanıp hediye paketi mi yapılacak?...

Neyse ki sonradan aynı vekilimiz bir açıklama daha yaptı. 

“Söke Çayı’nın teslim edilen 3500 metrelik bölümünde proje çalışması başlatılacak. Kalan 500 metre ise BŞB tarafından teslim edilince projelendirilecek…”

Bekliyoruz Sayın Vekilim. 

Sökeliler yapılan hizmeti asla unutmazlar.

 

Bu makale 542 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz