söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMAÇIN HAKEMİ TORBALISPOR'U İPTEN ALDI


MAÇIN HAKEMİ TORBALISPOR’U İPTEN ALDI

 

Önceki hafta Kuşadasıspor deplasmanında oynadığı futbolla taraftarının beğenisini kazanan Sökespor; maçın ikinci yarısında farklı bir kimliğe bürünen, Kuşadasıspor lehine adeta olmayan penaltıyı veren,  akabinde elinde sarı kartla gittiği kalecimizi Kuşadasıspor’lu futbolcuların itirazlarını kırmayarak kırmızı kartla oyundan ihraç eden maçın hakemi Ali Yılmaz, Sökespor’un galip geleceği bu maçtan yenik ayrılmasında başrol oynamıştı. 

Bu maçı unutarak kendi sahasında ağırlayacağı lider Torbalıspor’a hazırlanan Sökespor ne hikmettir ki; yine maçın hakemine takıldı. Torbalıspor ilk yarıda bulduğu golle soyunma odasına 0-1 galip giderken; oynanan futbol Sökespor taraftarlarını galip geleceğimiz konusunda umutlandırıyordu. Nitekim Sökespor taraftarları tahminlerin-de haklı çıktı. 56. Dakikada Hüseyin’le beraberliği sağlayan Sökespor 60.dakikada Serdal’ın penaltıdan attığı golle 2-1 öne geçti. 65. dakikada kendine sol ileri uçta fazlasıyla boş alanlar bulan Billy’nin şahsi gayretleriyle ve düzgün vuruşuyla skoru 2-2’ye getir-mesi moralleri bozsada; Sökespor’un galibiyet golü aradığı anlarda karşılaşmanın 78.dakikasında Fatih’in kaleci ile karşı karşıya kalacağı bir pozisyonda resmen biçilmesine faul diyen ancak %100 gol pozisyonu olduğu için kırmızı kartını çıkartması gerekirken sarı kart gösteren maçın hakemi Aykut Sergin Sökespor taraftarlarını çılgına çevirdi.

Bununla yetinmeyen maçın hakemi 89.dakikada Emre’nin ceza sahasında düşürülmesine devam diyerek adeta maçın kaderiyle oynamış ve Torbalıspor’u ipten almıştır. Maç öncesi Torbalıspor amigolarının Sökespor tribünlerine gelerek “Dostluk budur, kardeşlik budur” şeklindeki sözleri tribünlerden büyük alkış aldı. Aynı şekilde karşı açık tribünde bulunan Torbalıspor taraftarlarının “Söke - Torbalı elele şampiyon Söke”tezahü-ratları alışık olmadığımız bir tablo olarak hazfılarımızdaki yerini aldı. Torbalıspor 24 puanla lider, Sökespor ise 16 puanla 8.sırada. Arada 8 puan fark var. Peki bu 8 puanlık fark nasıl oluştu? Sökespor Dikili Çandarlıgücü ile 1-1 berabere kaldı, Torbalıspor ise 7-0 yendi.Sökespor Sarayköyspor’a 3-2 mağlup oldu,  Torbalıspor 4-1 yendi. Torbalıspor Kuşadasıspor’u 3-0 yendi Sökespor ise 1-0 mağlup oldu. Yani uzun lafın kısası Torbalıspor ile Sökespor’un arasındaki puan farkının tek sebebi;Sökespor’un galip gelebileceği maçlarda puan kaybetmesi, Torbalıspor’un ise bu maçları kazanmış olması. 

Geçen hafta Torbalıspor’u ve futbolunu izledikten sonra ikinci yarı her şeyin değişeceğine, Sökespor’un hedefine varacağına yürekten inandım. Gol yollarındaki sıkıntılarından dolayı gol kısırlığı yaşayan Sökespor keşke lige Ferdi Kösem ile başlayabilseydi. Statüsü nedir bilmiyorum ama inşallah mümkün olabilir ve Ferdi devra arasında tekrar Sökespor’a kazandırılır. Devre arası gerek takıma yapılması gereken takviyeler, gerekse ligin 2.yarı-sına hazırlık açısından çok önemli… Sökespor’un çok iyi bir 10 numaraya ve Ferdi veya Ferdi tarzında bir santrafora ihtiyacı vardır. Ferdi’nin oynadığı maçlara baktığımızda rakip yarı sahasında en az 3 rakip oyuncunun kendisini tuttuğunu görürüz.

Güçlü fiziği, ka-fa toplarındaki hakimiyeti, rakip ceza sahasını karıştırması, son vuruşlardaki becerisiyle Sökespor’a ilaç gelecektir. Şayet statü mü-saade ediyorsa; oda Söke’yi ve Sökespor’u seven birisi olarak hayır demeyecektir. Sökespor şayet hedeflediği şampiyonluğu isti-yorsa, arzu ettiği hedefe varmak istiyorsa devre arasını her açıdan çok iyi değerlendirmek zorunda. 

Ortaca Belediyespor - Kuşada-sıspor ve Torbalıspor karşısında oynan futbola baktığımda; yarın Sandıklı deplasmanında Sandıklıspor’a konuk olacak Söke-spor’un  maçtan kesinlikle puan veya puanlarla döneceğine inanıyorum. Allah yardımcıları olsun… Sayın Akalın hakemlerin yöne-timlerinden duyduğu sıkıntıyı ve Söke basınının bu konuda kendilerine destek vermediğinden bahsetmektedir.Bizlerin yazılarımızı yazdığımız gazeteler ulusal değil yerel gazetelerdir. Bir yerel gazete haberinin ulusal gazete haberi kadar etkili olabilmesi müm-kün değildir. Ancak bulunduğunuz bölge (Aydın) içerisinde katkısı olabilir. Profesyonel geçmişi olan kulüpler gerek hedefleri konusunda, gerekse hakemler konusunda merkezle dialog içerisinde olup, gerekli lobi faaliyetlerinde bulunabilmektedirler…

Bizim öncelikle bunu sağlamamız lazım. Yoksa siz elinizden geleni yaptığınızı düşünürsünüz çıkar bir tane Kuşadasıspor ve Torbalıspor maçındaki gibi bir hakem sizin maddi manevi tüm emeklerinizi gasp eder gider… Haaa lobi faaliyetlerinden kastım Sökespor lehi-ne çıkar sağlanması değil, her şeyin adil bir şekilde yürümesininin sağlanmasıdır… Futbol oyun kuralları açık ve nettir. 

Fakat ülkemiz hakem camiası; gerek idari yönden, gerekse maçları yöneten hakemlerimizin verdiği karalar yönünden maalesef bir standartı tutturamamış olmanın girdabındadır. Bunu canlı olarak süper ligde görmemiz mümkün. Birisi çıkıp penaltı diyor, diğeri çıkıp böyle penaltı mı olur diyor. Birisinin kırmızı kart dediği pozisyona bir diğeri sarı kart diyor. Birisinin faul dediği aynı pozisyonda bir diğeri devam diyor… Kuralın sabit olduğu bu tür pozisyonlarda her hakemin aynı kararı vermesi gerektiği apaçık ortadayken; şahsi yorumlarla verilen kararların, kurallardaki kararlarla uyuşmaması, maçın hakemine sorulduğunda “Ben öyle gördüm”diyebilmesi maalesef üzücü bir durum ama elden gelen bir şey yok… Bu nedenle Sökespor sadece sahaya çıkıp, maçın hakemiyle polemiğe girmeden ve maç içerisinde hakem kararlarına tepki hele hele sert tepki verip hakemin antipatisini kazanmadan futbolunu oynamalı ve hak ettiği sonucu almaya çalışmaldır…Karşılarına Torbalıspor maçındaki hakem gibi daha çok hakem çıkacağının bilinmesi ve idrak edilmesi Sökespor için artı kazanım sağlayacaktır. Herşey gönlünüzce olsun. Allaha emanet olun, kalın sağlıcakla…

 

MEHMET ÇAVDAR                                                                                                                                                        mehmetcavdar_soke@hotmail.com                                                                                                                                                                                            0 534 963 47 46

 

 

 

Bu makale 789 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz