söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖNCELİK TARİŞ OLMALI


ÖNCELİK TARİŞ OLMALI

 

Geçtiğimiz günlerde yapılan  Söke TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi mali genel kurulunda kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer bir konuşma yapmış. Konuşmasını daha sonra dinledim. Bazı bakımlardan İsmail Başkan’ın iddialarına katılmak mümkün değil.

Öncelikle TARİŞ’in genel kurulunda TARİŞ konuşulmalıdır. Bu genel kurul eğer mali genel kurul ise burada ağırlıklı olarak rakamlar telaffuz edilmelidir. Gelirler ve giderler şeffaf bir biçimde ortaya konmalıdır.

Başkan Özer kooperatifin 25 yıldır hiç kar etmediğini söylüyor. Bunun nedenleri konuşulmalıdır. Bir kuruluş kar etmiyorsa mutlaka zarar etmiştir. Bu zararın sebepleri ortaya konmalı ve bu konuda suçu, ihmali olanlar çıkıp bunun hesabını vermelidir. 

Hani hep diyoruz ya; “tüyü bitmemiş yetim hakkı” diye…

TARİŞ de çok güç koşullarda Türk çiftçisinin, Egeli çiftçilerin yabancı sömürüsüne karşı elde ettiği en büyük kazanımdı. Söke Çiftçileri de kooperatifçiliği özümseyip gönül verdiler. Söke’de kurdukları kooperatif zaman içinde Tariş Pamuk Birliğine bağlı en büyük kooperatif oldu.  Söke “Pamuğun Başkenti” olarak anılmaya başlandı.

Sevgili okuyucu, 131 nolu kooperatifin toplam olarak borcu, harcı nedir, önce bu net olarak ortaya dökülüp kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Birkaç kişiyle yapılan mali genel kurullar yasal olabilir ama çok da doğru olmaz. TARİŞ bölgenin bir değeridir. Kooperatifin de, Birliğin de dünü, bugünü ve yarını konuşup tartışılmalıdır. Bundan niye kaçıyorlar ki?..

Geçtiğimiz aylarda Söke’deki yerler satıldı. Buradan gelen para ne kadardır, ne kadarı nerelere harcanmıştır? Gelecek ya da gelmiş olan bu paralar borcu karşılayacak mı? Karşılamazsa ne olacak? 

Bunlar niye konuşulmuyor? Tariş üç beş kişinin malı mı oldu? Yarın bu borçlar ortaklara dağıtılırsa sonuçları ne olur?

Sökeliler bütün bunları bugün konuşamayacaklarsa ne zaman konuşacaklar? Eldeki avuçtaki tamamen bittikten sonra mı?..

İsmail Bey konuşmasında bu sene ilk defa kâr edildiğini söyleyerek elde edilen kârın miktarını da 1.400.000 TL olarak ifade etmiş. Bunu da 14 milyon kg. pamuk alarak yapmış. Bu hesabın nasıl yapıldığını da anlamadım. 

Kooperatif  Başkanımızın “bu yıl özgüvenle fiyat açıkladık” lafı da bana garip geldi. Bu türlü tespitler ve açıklamalar çeşitli verilerin değerlendirilmesiyle yapılır. Fiyat tespitinde asıl olan özgüven değil, dünyadaki mevcut stoklar, rekolte ve ihtiyaç durumlarıdır. Bunlara hakim olarak sağlıklı sonuçlar alabilmek  için de uzmanlık, bilgi ve öngörü gerekir. Bu sağlam bir ekip işidir.

Kooperatifin birliğe olan borçlarını kredi kullanarak, yani borcu borçla kapatarak ödemelerini de hayretle karşıladım. Bunu niye yaptılar ki?.. Öncelikle o borçların nasıl meydana geldiği irdelenip gerekirse konu yargıya taşınmalıydı. Borçlar sabit olsa bile bu borcu ödemek için yedi milyon liranın dört yıl boyunca finansman maliyetini yüklenmek hangi mantıkla açıklanabilir?

İleriki günlerde bu konuda daha yazacaklarım var.

 

 

Bu makale 540 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz