söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE OSB VE TARTIŞILANLAR - 3


SÖKE OSB VE TARTIŞILANLAR - 3

 

Söke OSB ile ilgili değerlendirmelerime bugün de devam etmek istiyorum.

Daha önce de ifade ettiğim gibi; Söke Organize Sanayi Bölgesinde adeta bir altyapı seferberliği başlatılmış. Bunların bir kısmı tamamlanmış ya da tamamlanmak üzere. Enerji hatlarının deplasesi ile ilgili çalışmalar başlatılacak. Sanırım temiz su ile ilgili de çalışmalar sürüyor. Önceki yönetim döneminde Şarlak Mevkiinde açılan üç sondaj kuyusundan olumlu sonuç alınamamış.

Dünkü yazımda taşkına karşı olması gereken kod yüksekliğinin DSİ tarafından belirlendiğini ve buna uygun dolgu çalışmaları yapıldığını ifade etmiştim. Şimdiye kadar yapılan işyerlerinde de bir sıkıntı görünmüyor.

OSB girişindeki hemzemin geçit yanında gördüğüm çalışmalar dikkatimi çekti. İlgililere sorduğumda Sanayi Bölgemizin taşımacılık konusunda Devlet Demiryollarından mümkün olduğunca yararlanma düşüncesinde olduklarını ve buna uygun hazırlık yaptıklarını öğrendim. Bana göre de bu çok doğru bir yaklaşım. Demiryolu taşımacılığı kara yollarına göre birkaç kat daha düşük maliyetli olduğundan firmalarımıza rekabet avantajı yaratacaktır.

Demiryoluna paralel bir hat daha çekilmiş. Burada bir yükleme ve boşaltma istasyonu inşa ediliyor. İhtiyaç duyulan ham maddelerin ve de üretim sonucu pazara verilecek ürünlerin önemli bir kısmı buradan yüklenip boşaltılacak.

Sevgili okuyucu, yıllar önce Denizli Ticaret Odasının davetiyle Söke Ticaret Odası üyeleri Denizli’ye gitmiş ve orada Genişletilmiş Komiteler Toplantısına katılmıştı. O zaman Söke Ticaret Odası Başkanı olan Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Toyran yapmış olduğu sunumda Söke’nin yatırımcılara sağlayacağı avantajlardan söz ederken özellikle demiryolu ulaşımından da söz etmişti. O zaman ifade edilen bu sözün şu anda hayat buluyor olmasından da ayrıca mutluluk duydum.

Beni heyecanlandıran bir başka konu da; ileride kurulacak olan Gümrük Müdürlüğü ile ihraç ürünlerimizin İzmir Gümrüğünde günlerce beklemesinin önüne geçilmiş olacak. Burada yüklenip gümrük işlemleri yapılarak mühürlenen araçlar doğrudan menzillerine hareket edebilecekler. Bu durum gerçekleştiğinde Söke’ye büyük avantajlar sağlayacağını düşünüyorum. Çünkü buradan yalnızca Söke’nin değil, Buharkent’e kadar bütün bölgenin ihraç ürünleri gönderilebilecek. Söke adeta gümrük merkezi olacak.

Düşünülen bir de fuar alanı var. Hem Söke Organize Sanayi Bölgesinin hem de Söke’nin tanıtımına büyük katkıları olacağını düşündüğüm bu fuarın bir an önce hayata geçirilmesi en büyük dileğim. Bunu düşünmek bile bir vizyon işidir. Yöneticileri kutlarım.

Sevgili okuyucu, Söke OSB ile ilgili paylaşımları daha fazla uzatıp da olayı pehlivan tefrikası haline getirmek istemiyorum. Söke’nin önünü açacak en önemli projelerden biridir. Başta Sayın Kaymakamımız Tahsin Kurtbeyoğlu ve Belediye Başkanımız Süleyman Toyran olmak üzere yönetimde görev alan hemşerilerimize tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum. Güzel işler yapılmış ve de yapılmaya devam ediliyor.

Söke’ye hayırlı olsun.

 

Bu makale 515 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz