söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE OSB'DE NEYİ TARTIŞIYORUZ?-2


SÖKE OSB’DE NEYİ TARTIŞIYORUZ?-2

 

Gazeteciler Cemiyeti Ali Esmer ile Radyo Tempo’da  gerçekleştirdiğimiz OSB konulu sohbetten bazı bölümleri paylaşmaya devam edeceğim. 

Dünkü yazımda bugün bazı rakamlar vereceğimi ifade etmiştim. Önce  OSB’nin mevcut Yönetim Kurulunun göreve geldiği 22 Nisan 2016 tarihine kadar gerçekleşen yatırım ve hizmetler ile bu konuda alınan mesafeyi paylaşayım:

O gün itibarıyla üç firma üretime başlamış, dört firma inşaat halinde ve 370 000 metrekare sanayi parseli de boş durumdaydı.7,1  Milyon lira kredi borcu, 4,8 milyon lira da katılımcılardan arsa taksit, katılım ve aidat alacağı bulunmaktaydı. 

Üç adet parsel kamulaştırılmadığından imar planı tadilatı yapılamıyordu.

Altyapı olarak parsellere ulaşımı sağlayan yol dolguları ile geçici ve havai olarak dört parselin ihtiyacını sağlayacak elektrik hattı yapılmıştı. Su ihtiyacı için Şarlak mevkiinde açılan iki adet artezyen kuyusundan verim alınamamış, tahsisler ve değişen koşullara göre altyapı uygulama proje tadilatları yapılamadığından altyapı inşaatları başlatılamamıştı. Yine bölge alanı içindeki mevcut enerji nakil hatlarının deplasmanı için proje imzalanmış ancak imalatlara başlanamamış.

Mevcut yönetimin göreve başladığı tarihten itibaren geçen  yaklaşık 20 aylık sürede yapılanlar çalışmalarda büyük bir ivme kazanıldığını gösteriyor. 

Üretim yapan üç firmaya altı firma daha eklenerek sayı dokuza çıkmış. Bu firmalarda daha şimdiden 752 kişi çalışmaya başlamış. Halen 14 fabrikanın da değişik aşamalarda inşaat faaliyetleri devam ediyor. Katılımcılardan altı firma 2017  yılı sonuna kadar inşaat ruhsatını almak için proje çalışmalarını sürdürüyorlar.

Geçen 20 ayda dokuz adet, toplam 513.907 metrekarelik sanayi parseli tahsisi yapılmış ve Söke OSB’de boş arsa kalmamıştır. Geçmiş döneme ait 4,2 milyon liralık arsa katılım alacağı da tahsil edilmiş. Başta sözünü ettiğimiz 7,1 milyon liralık kredi borcu da ödenmiş. Yani şu anda Söke Organize Sanayi Bölgesinin tek kuruş borcu yok. Altyapı uygulama projelerinin tadilatı da tamamlandığından 2017 yılında yoğun bir çalışma gerçekleştirilmiş. Bu çalışmaları yerinde gördüm. Yağmur suyu kanalları atık su kanalları…

Dolgu çalışmaları da büyük bir hızla devam ediyor. Bu çalışmaları görünce yapılan tartışmalar ve suçlamalar aklıma geldi. Bu dolgu konusu polemik yaratmış, İlçe kaymakamımız ile MHP İlçe Başkanımız karşılıklı olarak birbirlerini suçlamışlardı. Sordum, anlattılar. Grafiklerle de gösterdiler. Bir kaşık suda niye fırtına kopartılmış, anlayamadım. Yapılan her şey olması gerektiği gibi yapılmış. O uygulamaların tamamında bir zorunluluk var.

Sevgili okuyucu, bilindiği gibi OSB karasuluk diye tabir ettiğimiz bir alan üzerinde. Yani taşkın alanında. Bu taşkınlardan etkilenmemesi ve yağmurlarda da su altında riski yaşanmaması için uyması ve uygulaması gereken teknik önlemler var. Bu önlemleri OSB Yöneticileri ya da teknik personel kafalarına göre uygulayamazlar. Burada uzman olan, belirleyici ve  karar verici olan Devlet Su İşleri Müdürlüğüdür. DSİ de bölge için gerekli tespitleri yapmış.

Bakınız, taşkından korunmak, yağmur sularını ve diğer atık suları tahliye edebilmek için OSB alanının tahliye azmaklarına ve Menderes Nehrine göre belli bir kot yüksekliğine ulaştırılması gerekir. DSİ 2005 yılında bir ölçü vermiş. Sonra 2011 yılında değişen koşulları dikkate alarak bu ölçüyü revize ederek yeni bir kod belirlemiş. Yol seviyesinin  bu koda  ulaşmasının zorunluluk olduğu ortadayken neyin itirazı yapılıyor ki?  DSİ açıkça belirtiyor; bu kod uygulanmazsa bölge taşkın suları altında kalabilir.

Bu konuya devam edeceğim.

 

Bu makale 523 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz