söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE OSB'DE NEYİ TARTIŞIYORUZ-1


SÖKE OSB’DE NEYİ TARTIŞIYORUZ-1

 

Geçtiğimiz haftalarda Söke’nin gündeminde Söke Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yoğun tartışmalar yer aldı. Değişik, kafa karıştırıcı, kuşku verici iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaları dile getirenler arasında Milliyetçi  Hareket Partisi İlçe Başkanı Sayın Veysel Öztürk ve suçlamaların hedefinde de İlçe Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu olması bu konuyu ilçemiz için birinci öncelik haline getirmiştir. Söke Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Esmer de birlikte yamakta olduğumuz haftalık radyo programında bu konuyu ele almamızı istedi. 

Sevgili okuyucu, uzun bir süredir OSB’ye gitmemiştim. Program öncesi kafamdaki sorulara cevap bulabilmek ve son durumu görmek için ziyaret ettim. Gördüklerimden memnunum. Bacalar tütmeye başlamış. Pek çok parselde de inşaat çalışmaları sürüyor. Kamuoyunun tartıştığı, Veysel Başkanımın da suçlayıcı ifadelerle dile getirdiği konuları da sordum. Öğrendiklerimi ve değerlendirmelerimi Radyo Tempo’da dinleyicilerle paylaştım. İlgi duyanlar bu sohbet programını günün değişik saatlerindeki tekrar yayınlardan dinleyip izleyebilirler. Ama biz söz uçar, yazı kalır anlayışıyla, tarihe de not düşmek adına bu köşeden de düşüncelerimizi paylaşma ihtiyacı duyduk.

***

Öncelikle OSB’nin Söke için öneminden söz etmek istiyorum. Bu konu siyasete veya günlük hayata malzeme edilecek bir konu değildir. Orada adeta bir şehir kuruluyor. Bu kuruluş için bilgi, birikim ve fedakarlık ister. Organize Sanayi  Bölgesi Söke’nin en azından yirmi yıllık hayaliydi. Bu hayalin gerçek olma aşamasına geldiği şu günlerde bir bardak suda fırtınalar koparma çabalarını esefle ve hayretle karşılıyorum. Tekrar sormak isterim; istenen nedir, üzüm yetiştirmek mi, bağcı dövmek mi?

Proje aslında teknik bir proje olmasının yanında sosyal ve ticari bir projedir. OSB yetkililerinden aldığım bilgiler ve telaffuz edilen rakamlar bu  tespitimi teyit ediyor. Bölge kurulumunu tamamladığında, yani bütün parseller üzerinde fabrikalar yapılıp üretime geçtiklerinde yaklaşık 4000 ile 4500 arası bir istihdam sağlayacaktır. Bu sayı aileleriyle düşünüldüğünde yirmi bin kişinin evlerine buradan ekmek gireceği söylenebilir. Ayrıca servis araçlarından lojistik kuruluşlara varıncaya kadar pek çok kişi de buradan ekmek yiyecektir. Burada çalışan yurttaşlarımızın kazançları yapacakları alışverişler nedeniyle Sökeli esnaflarımıza da yansıyacaktır. Bana göre en azından 30000 bin kişi, ama dolaylı olarak bütün Söke OSB’nin bereketinden yararlanacaktır.

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluk, bazı esnaflarımızı kepenk kapatma noktasına getirmişti. Kapanan işyerleri buna örnektir. Söke OSB inşallah bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırıp Söke halkının refahına katkı yapan en önemli projelerden biri olacaktır.

Söke OSB sadece ilçemiz için değil, bölgemiz için de büyük bir şans olacak. Yapılması planlanan fuar alanının hayata geçmesiyle önemli bir tanıtım imkanı ortaya çıkacak olmasının yanı sıra Gümrük hizmetlerinin de buraya taşınmasıyla İzmir’deki beklemelerin önüne geçilecek, hatta Milas’tan Buharkent’e kadar bütün bölgenin ihracatı Söke üzerinden gerçekleşecektir.

Söke Organize Sanayi Bölgesinde 31 adet sanayi parseli bulunmakta olup bunlar 28 firmaya tahsis edilmiştir. Yani üç firmaya ikişer parsel tahsis edilmiş. Yarın sizlerle bazı rakamsal bilgiler paylaşıp kamuoyunda üzüntüyle takip ettiğimiz suçlamalara açıklık getireceğim.

Devam edecek.

 

Bu makale 484 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz