söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSİYASET VE YEREL SORUNLAR


SİYASET VE YEREL SORUNLAR

 

Yerel siyaset hareketli günler yaşıyor. Cumhuriyet Halk Partisi delege seçimlerinden sonra şimdi de ilçe başkanını, ilçe yönetimini seçecek. Gördüğümüz kadarıyla üç başkan adayı var ve aslında üçü de aynı listeden çıktılar.

Adaylığını ilk açıklayan Reşit Ünal Kızılırmak oldu. Reşit kardeşimiz hızlı girdi ama son günlerde paylaşımları azaldı. 

Mevcut ilçe başkanı Hüseyin Gündüz başkan olarak yola devam etme kararı aldı. Kendisiyle görüştüğümde örgüt tabanından böyle bir istek geldiğini ve kendisinin de bu isteğe uyduğunu söyledi.

Sevgili okuyucu, ben Başkan Gündüz’den böyle bir karar bekliyordum. Bana göre delege seçimlerinde bu işaret verildi. Gündüz ve arkadaşları beyaz liste için oy isterken mavi liste taraftarları Hüseyin Gündüz’ün başkanlığına karşı oldukları için ayrı liste çıkardıklarını söyleyerek oy istemişlerdi. Yani delege seçimleri öncesi  Gündüz’ün adaylığı sürekli olarak gündemde tutulmuş, buna kimselerden bir itiraz gelmemişti. 

Adaylardan Veli Devrim Yerli genç bir kardeşimiz. Hüseyin Gündüz’ün yönetiminde yer alıyordu ve görev süresince güzel hizmetleri olduğunu da duyduk. Genç olmasına rağmen siyasetin içinde yetişmiştir. 

Keşke bu iki isim ve onların yanlarında yer alan ekipler birlikte çalışmaya devam edebilselerdi. CHP’nin şu anda her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Aslında siyasetin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Temel düşünce ayrılıklarını muhafaza etmeye devam ederek asgari müştereklerde birleşilemez mi?

***

Adalet ve Kalkınma Partisi de uzun bir süredir İlçe Başkanı ve yönetimini belirlemeye çalışıyor.  Bu partimizde uygulamalar biraz farklı oluyor. Belirlemeler tabandan tavana değil de, tavandan tabana olarak gerçekleşiyor. Bakın CHP şimdi ilçe yönetimini seçecek, sonra da il yönetimi seçilecek. AKP’de ise il başkanı ataması tamamlandı, şimdi de ilçe başkanı atanacak.

Burada da pek çok aday var. Daha doğrusu sosyal medya paylaşımlarından gördüğümüz bu. Belki de bu türlü paylaşımlara girmeden genel merkezde çalışmalarını yürüten başka partililer de vardır. Hayırlısı olur inşallah…

***

Bu anlamda rahat görünen Milliyetçi Hareket Partisinin de yeni kurulan İyi Parti ve buna bağlı olduğunu düşündüğümüz istifalarla ilgili sıkıntıları var.  Genel Merkezden başlayarak bütün parti yöneticilerinin bu gerçeği görmezden gelmesi ya da yok kabul etmesi ne yazık ki durumu değiştirmez. Seçimlerden sonra bütün partiler derlenip toparlanmaya, bir sonraki seçim için kendilerini hazırlamaya çalışırken MHP sürekli olarak iç kavgalar, ihraçlar, istifalar ve karşılıklı suçlamalarla gündeme geldi. Bu bakımdan kıymetli dostumuz Veysel Öztürk Başkanımıza kolaylıklar diliyorum.

***

Bir de İyi Parti gerçeği var elbette. Söke’de ne yapıyorlar, nasıl bir yapılanma çabası içindeler, bilmiyorum. Ancak Meral Akşener ve arkadaşlarının toplumda bir karşılıkları olduğu kesin. Özellikle de yurdun dört bir tarafında MHP’den istifa eden partililer İyi Partinin tabanı hakkında fikir veriyor.

***

Son söz; görüldüğü gibi, ilçemizde yerel siyaset şu anda kendi sorunlarına odaklanmış durumda. Umarım kısa süre içinde bu sorunları aşıp belirsizlikleri ortadan kaldırırlar. Söke’nin sorunlarının çözümünde siyasetin katkısına çok ihtiyaç var.

 

Bu makale 601 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz