söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSAFRAN - SAFRATAŞI - TOPLUMDA SAFRA TAŞLARI…


SAFRAN - SAFRATAŞI - TOPLUMDA SAFRA TAŞLARI…

 

Safran bitkisi, tabiatın insan sağlığına bağışladığı büyük bir nimettir.  Faydalarını tıp bilimcileri saymakla bitiremiyorlar. 

Zaman zaman televizyon kanallarından, yayın organlarından izliyor ve okuyor, bilgi sahibi oluyoruz.

Safra kesesindeki taş dolayısıyla büyük sıkıntılar çekmiş bir okul arkadaşım mağazaya geldi. Atlatmış olduğu sancılı ve sıkıntılı badireleri dinledikçe bende şok etkisi yaratacak şekilde tesir etti. 

Doktorların telkin ve uyarılarıyla ameliyat olmuş, o kadar rahat ve huzura kavuşmuş ki; "Yüce Allah kimseye safra kesesi taşı rahatsızlığı vermesin." diyor..

(N) harfinin rolüne bak!

Safran: Şifalı bitki.

Safra: (N) harfi noksan, işe yaramaz rahatsızlık verici bir hastalık.

Arkadaşımın bu konuşmasında geçen Safra Taşı benliğimde bir olgu meydana getirdi.

İnşaatçılık yaptığım dönemlerde, inşaat bittiğinde kıyıda köşede işe yaramayan harç, kum, fayans, seramik parçaları binanın içinde çirkin bir görüntü verdiği için; "Bu Safraları hemen atalım." derdik. 

Bir de toplum içinde da Safra Taşları vardır.

Gurme de olsan, mihenk taşı da olsan bunları tartamazsınız. Aynı zamanda hep negatif oldukları için ayarlı terazi de bozulur.

Konuşmalarını dinledikçe vücut ve dil hareketlerine hayran kalacak derecesinde seni etkiler. Fakat fiili örnek olma haraketlerine geçince; SAFRA TAŞI...

SAFRA TAŞLARINA

Sıfır, elde sıfır puandan yüksek veremiyorsun. 

İdareci, yönetici, çalışkan dürüst insandan, yüz bulmadığı zaman negatif enerjisinin voltajını daha da yükselterek utanmadan, sıkılmadan yapılan hizmet hüzmelerini nankörlük derecesinin en üst seviyesinde haraket eder. Hele hele eline fırsat geçerse, sosyal - kültürel ve yaşam düzeninin bozulması hoşuna gider.

Toplumumuz insalcıldır, yardımseverdir. Ülkesine, geleneklerine bağlıdır, saygılıdır. Fakat bir baytaya sap olamamış toplum safraları evinsiz laf, kaba, kalp kırıcı, gönül kırıcılığı kimseye bırakmayan zavallı kimselerdir. Yüce Allah ıslah etsin…

Bilgili olmak güzel, ama her konuyu bilmeyi bırakalım İnsan uzmanı olduğu konularla ilgilenip konuşursa daha iyi olur, diye düşünüyorum.

Koyun kesmeye benzemez gürlemek. Her konuyu bilmişlik endamı kesmek safra taşı da olsan mavzulara atlama.

Sonra olursun makarna haşlama.

Çok sevdiğim yazar Sayın Hasan Pulur'un da dediği gibi; "Safra taşlarının yanında olma, onlara güç verir, topluma zarar verirsin…"

 

Muzaffer İşlekel 

A Takımı Kaptanı

 

 

Bu makale 954 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz